Odklad socketu FM2 – Trinity pro desktopy až v srpnu?

0

Zdá se, že desktopová verze procesorů Trinity přijde o něco později, než se čekalo. Oficiální uvedení nových APU společnosti AMD má údajně proběhnout již 15. května (mája), zřejmě se ale bude týkat pouze notebooků. Původně se čekalo, že se Trinty objeví rok po Llanu, tj. na přelomu druhého a třetího čtvrtletí. Podle zprávy přinesené serverem OCWorkbench se však uvedení verze pro stolní počítače odsouvá až na srpen (august).

Takový scénář vypadá docela pravděpodobně. Pokud je mi známo, v doposud prosáklých informacích jsme se setkávali vždy pouze s mobilními čipy. Zároveň nenacházíme jakékoli zmínky o základních deskách se socketem FM2, který má nová generace APU používat. Dosud neunikly ani jejich modelová označení, natož pak specifikace nebo fotografie. Vzhledem k tomu je nejspíš vyloučeno, že bychom se desek a procesorů platformy FM2 v tomto čtvrtletí dočkali.

Vzorky APU AMD Trinity

OCWorkbench přidává i údajný důvod odkladů. Základní desky pro procesory Llano, které s novými procesory nebudou kompatibilní, se údajně příliš dobře neprodávaly. Výrobcům jich zřejmě zůstávají na skladech příliš velké zásoby a nástup nové platformy by jejich atraktivitu ještě snížil. Odklad uvedení o nějaké dva měsíce by tedy výrobcům měl pomoci alespoň část tohoto zboží vyprodat.

Těžko říci, zda je přebytek skladových zásob skutečnou příčinnou. Nabízí se také možnost, že AMD si chce prostě zajistit maximum čipů pro velkoodběratele z řad výrobců notebooků. Trh s mobilními čipy je perspektivnější a vzhledem k fixním konfiguracím představuje každý uzavřený kontrakt potenciál pro prodej masivního počtu procesorů. Je proto v nejlepším zájmu AMD, aby výrobce notebooků uspokojila na nejvyšší možnou míru. V uplynulém roce totiž údajně společnost nedokázala naplnit poptávku po APU Llano. Není jasné, zda se na tom podepsalo uvedení desktopové verze současně s mobilní, AMD si však nejspíše v očích výrobců notebooků uškodila. Pravděpodobně chce opakování této situace předejít, a to je také důvod, proč desktopy musí počkat. Mobilní trh má zkrátka plnou prioritu.

Zdroj: OCWorkbench

Odklad socketu FM2 – Trinity pro desktopy až v srpnu?

Ohodnoťte tento článek!