Odolná šavlozubka Asus Sabertooth 990FX v testu

0

Kvalita nadevše, to je Sabertooth 990FX

Kvalita nadevše, to je Sabertooth 990FX

Jednu základní desku s čipovou sadou AMD 990FX jsme již v testu měli. Jednalo se o model Crosshair V Formula od společnosti Asus. Dnes se podíváme na další kousek od Asus pojmenovaný Sabertooth 990FX. Tento název jistě znáte již z jiných platforem, kde představoval základní desku střední či vyšší střední třídy, zaměřenou však na skvělé chlazení díky technologii CeraM!X a použití kvalitních součástek. Označením spadá do série The Ultimate Force, zkráceně TUF.

TUF

Nejdůležitějším prvkem je severní můstek AMD 990FX a jižní můstek AMD SB950. K dispozici má 32 PCIe linek pro grafické karty a také nativní podporu SATA 6 Gb/s. USB 3.0 je opět řešeno přídavnými řadiči. Novinkou u devítkových čipových sad je podpora SLI. Oproti starším osmičkovým se však toho změnilo minimálně. Jednou ze změn je třeba také větší propustnost sběrnice HyperTransport.

Podle AMD by i práce s SSD disky měla být mnohem lepší. Starší jižní můstek měl totiž s disky SSD značné problémy a teoretické rychlosti zdaleka neodpovídaly realitě. My však máme dnes recenzi základní desky, nikoliv rozbor čipové sady.

Model Sabertooth 990FX je podle Asusu určen přímo pro nasazení v náročných podmínkách, kdy je potřeba stabilita a spolehlivost provozu. Řada Sabertooth disponuje vylepšeným chlazením, kvalitnějšími součástkami a pokročilou kontrolou desky při provozu. Nakolik je to znát i v praxi, se dozvíte dále.

Asus Sabertooth 990FX pod drobnohledem

Asus Sabertooth 990FX pod drobnohledem 


Asus Sabertooth 990FX
podporované procesory AMD Sempron/Athlon II/Phenom II/FX
patice AM3+
čipová sada AMD 990FX + SB950
operační paměť DDR3-1066/1333/1600/1866 MHz
počet paměťových slotů/maximální velikost 4/32
druhy napájecích konektorů 1× 24pin + 1× 8pin
formát ATX
zvukový kodek Realtek ALC889
počet zvukových kanálů 7.1
síťová karta/čip 1× 1 Gb/s, Realtek RTL8111E
PCI-Express sloty 4× PCI-E ×16, 1× PCI-E ×1
PCI sloty 1
USB 2.0 10 na zadním I/O panelu, 4 rozšiřující
USB 3.0 2 na zadním I/O panelu, 2 rozšiřující
SATA 6× SATA 6 Gb/s, 2× SATA 3 Gb/s, 2× eSATA 3 Gb/s
PATA ne
FDD ne
příslušenství 4× SATA kabel, zadní záslepka, manuál, instalační CD/DVD, SLI můstek, Q-konektory
 
cena [Kč] 4 766 (16.8.2011)

Krabice nese tradiční vzhled edice Sabertooth s velkým výrazným nápisem. Najdete na ní jak logo TUF (The Ultimate Force), tak i značku o pětileté záruce. Například český CzechComputer tuhle záruku „bere na vědomí“ a záruční doba je tedy 60 měsíců. Avšak taková Alza.cz nabízí záruku dokonce 120 měsíců, což je celých deset let. Může se však jednat o chybu v zadávání, jak se to často stává.

   

 

Jelikož se nejedná o základní desku ze série Republic of Gamers, není příslušenství nijak obsáhlé, ale rozhodně není ani chudé. Kromě standardního krycího plechu pro zadní I/O panel, manuálu, instalačního DVD a čtyř SATA kabelů zde najdeme i sadu Q-konektorů, můstek pro SLI a certifikát o spolehlivosti.

  

Na první pohled se Sabertooth 990FX od svých kolegyň s jinými paticemi příliš neliší (kromě Sabertooth P67, která na sobě má ještě plastový kryt) a je stejně barevně laděná. Zaujme především rozměrný pasiv na napájecích obvodech.

Konektorů SATA je celkově osm, čtyři z nich jsou SATA 6 Gb/s z jižního můstku a dva SATA 3 Gb/s z přídavného řadiče JMicron. Rozlišeny jsou rozdílnou barvou.

Chlazení není, podle výrobce, úplně tak obyčejné jako na jiných základních deskách. Povrch všech chladičů je totiž obohacen o vrstvu materiálu CeraM!X, který by měl zlepšit účinnost chladiče (větší vyzařovací plochou). Jen stěží ověříme, zda a jak moc tato úprava pomáhá, každopádně teploty v zátěži nebyly vůbec špatné. O tom však později.

Na jižním můstku se usadil hliníkový chladič podivného tvaru nesoucí uprostřed logo výrobce.

Na severním můstku a napájecí kaskádě jsou poté hliníkové chladiče různých futuristických patvarů. Oba jsou spojené zploštělou heatpipe.

Nabídka slotů pro rozšiřující karty je vcelku bohatá. Pro grafické karty jsou v podstatě připraveny čtyři PCIe sloty. Proč v podstatě? Druhý slot shora, černý, pracuje totiž pouze se čtyřmi linkami. Poslední PCIe poté pracuje s osmi linkami. Dva světle hnědé (první a třetí) běží s šestnácti linkami pouze při zapojení karty do jednoho z nich, případně dvou karet do obou z nich. Pokud byste rádi i tři karty, budete se muset spokojit s rozložením linek 16 + 8 + 8, jelikož jich severní můstek více nenabízí.

O napájení procesoru se stará 8+2fázová digitální napájecí kaskáda. Podle výrobce by měly být použity pouze kvalitní součástky splňující armádní standardy.

Zadní I/O panel uspokojí snad i náročnější uživatele. Kromě základních konektorů, jakými jsou PS/2, ethernet, výstupy zvukového kodeku či 10× USB 2.0, máme k dispozici i dva USB 3.0, jeden firewire a dva eSATA 3 Gb/s.

BIOS/EFI – temné zákoutí každého ladiče

BIOS/EFI – temné zákoutí každého ladiče

Popis BIOSu/UEFI základní desky je asi pro recenzenta z celé recenze nejméně záživná věc. Druhá věc je, že většina BIOSů/UEFI je v rámci jednoho výrobce stejná nebo velmi podobná. Proto si jej připomeneme jen v rychlosti, kdybych vysvětloval význam položek v grafickém rozhraní pro UEFI u další desky Asusu, nedělal bych nic jiného, než bych opakoval popisy z recenzí základních desek P8Z68-V Pro, Asus Sabertooth P67 a P8P67 Pro z minulých recenzí. Pokud byste měli jakýkoliv dotaz, klidně se ptejte v komentářích, rád vám na něj odpovím.

Základní menu, tzv. EZ Mode, nabízí minimum možností. Změnit můžete pouze pořadí zařízení v bootovací sekvenci, jazyk a nakonec třemi velkými tlačítky výkon počítače. Na výběr je ze tří modů Normal, Power Saving a Asus Optimal.

Část AI Tweaker tradičně slouží jako menu pro přetaktování procesoru, vyladění operačních pamětí, změnu napětí různých komponent, atd.

Na screenshotu výše můžete vidět hodnoty maximálních napětí, které lze nastavit. Jde vidět, že výrobce myslel i na extrémní přetaktování a limity nasadil relativně vysoko. Napětí procesoru je možno zvyšovat buď přidáváním příslušné hodnoty nad výchozí, nebo zadáním přímo hodnoty napětí, se kterým má procesor běžet.

Pod Ai Tweaker patří také nastavení časování operačních pamětí. Toho máte k dispozici bohatě a je zde tolik položek, že to ani většina oveclockerů nevyužije.

Asus měl vždy jednu z nejlepších regulací ventilátorů a platí to i zde. Jen je potřeba podotknout, že u konektoru pro chladič procesoru funguje regulace jen při zapojení ventilátoru se čtyřpinovým PWM konektorem. Řízení napětím zde není umožněno a bylo by nutné použít vlastní regulátor.

Nástroj EZ Flash 2 je v podstatě to samé jako jeho předchůdce EZ Flash, akorát se oblékl do moderního kabátku. Pokud se v něm však nevyznáte, máte možnost flashnutí novějšího UEFI přes nástroj Ai Suite II.

   

  

 

Dodávaný software: Ai Suite II, TurboV Evo, Fan Xpert, atd.

Dodávaný software: Ai Suite II, TurboV Evo, Fan Xpert, atd.

Se základními deskami s čipovou sadou AMD 990FX vyšla i další verze poměrně nové utility Asus Ai Suite II. Netuším, proč tak Asus učinil, ale pokud jsem Ai Suite II spustil na sestavě se základní deskou Sabertooth 990FX, chybělo v něm relativně mnoho věcí. Zarazila mě i nepřítomnost funkce Auto Tuning, přitom kolega Kuba Carda ji u Asus Crosshair V Formula měl.

Stěžejním pilířem je TurboV Evo. Tato část slouží k všemožnému ladění přetaktování. Nabízí změnu všech napětí, jako jsou i v UEFI. Umožňuje také v reálném čase měnit násobiče jednotlivých jader procesoru.

   

Sensor Recorder slouží, jak už název napovídá, k zaznamenávání průběhů různých napětí či teplot. Zaznamenané hodnoty je možné si nechat „přehrát“. Ai Charger+ umožní nabíjet zařízení připojené do portů USB 3.0 rychleji, než je běžné. Kompatibilitu zařízení je však nutno si ověřit.

 

Pod položkou „Monitor“ nalezneme sledování stavu napětí na všech důležitých větvích a komponentách. Všimnout si lze také nadstandardního počtu teplotních čidel. Druhá část poté ukazuje aktuální frekvenci jednotlivých jader a také jejich vytížení.

Přes Ai Suite II je lze také přehrát BIOS/UEFI základní desky na novější verzi. Vybrat můžete buď vámi stažený soubor, a nebo můžete provést aktualizaci přímo přes server Asusu.

Pokud se vám nelíbí vzhled úvodní obrazovky při POST (zobrazuje se logo Sabertooth), je možné změnit jej v položce MyLogo. System information není poté nic jiného, než zobrazování informací o osazeném hardwaru.

   

Jedinečností desek Sabertooth je takzvaný Thermal Radar. Je taktéž součástí aplikace Ai Suite II a nabízí velmi pokročilou kontrolu stavu základní desky. Na jejím povrchu je totiž rozmístěno celkově deset teplotních čidel, jejichž zaznamenané teploty poté můžete zjistit v Thermal Radaru. Podle teploty, kterou si vyberete, je možné také nastavit řízení otáček několika ventilátorů. Musím uznat, že se mi tahle funkce líbí, jelikož tak můžete regulovat ventilátor nejen podle teploty procesoru, ale také podle teploty severního můstku, operačních pamětí, atd.

Testy výkonu

Testy výkonu

Pro testování základních desek pro procesory AMD používáme, oproti mým předchozím testům, úplně odlišnou sestavu. Základ tvoří procesor AMD Phenom II X4 955 BE z řady s trojciferným značením, grafická karta MSI R5870 Lightning, operační paměti G.Skill RipjawsX 1600 MHz CL9 (při testech běží na 1333 MHz), SSD disk Intel X25-V 40 GB, špičkový napájecí zdroj Enermax MaxRevo EMR1350EWT s výkonem 1350 W a chladič procesoru Noctua NH-D14.

Testovací sestava
procesor AMD Phenom II X4 955 BE
základní deska dle testu
grafická karta AMD Radeon HD 5870
operační paměť G.Skill RipjawsX 1600 MHz CL9 @ 1333 MHz CL9
pevný disk Intel X25-V, Western Digital WD1600JS
zdroj Enermax MaxRevo EMR1350EWT
chladič Noctua NH-D14
operační systém Windows 7 Ultimate EN, 64bit
ovladač grafické karty AMD Catalyst 11.2

 

Za poskytnutí testovacího vybavení děkujeme společnostem MSI, G.Skill, Enermax a Noctua.

Testy výkonu

Opět jsme zběžně proměřili různé programy, propustnosti a latence, abychom ověřili, zda základní deska nezpůsobuje nějaké propady výkonu. Trochu mě překvapil mírný propad propustnosti u rozhraní SATA a USB 2.0. Zkoušel jsem přeinstalovat ovladače, ale nepomohlo to. Není to však nic hrozného a v běžném provozu byste takový rozdíl ani nezaznamenali.

Zahřívání, příkon (spotřeba) a přetaktování

Zahřívání, příkon (spotřeba) a přetaktování

Teploty

V kapitole s popisem základní desky jsme se bavili o úpravě CeraM!X, kterou Asus použil na hliníkové chladiče. Podle reklamních materiálů by se tak vyzařovací plocha měla zvětšit o polovinu. Zda je to pravda, netušíme, jelikož by na to byl potřeba opravdu „brutální“ mikroskop, ale důležitější je účinek. Opět netušíme, o kolik tahle zlepší teploty jednotlivých částí (dalo by se to zjistit snad jen obroušením chladičů), ale rozhodně můžeme říct, že je chlazení na dobré úrovni.

Teploty v zátěži byly výborné, chladiče si se součástkami hravě poradily. 40 °C na severním můstku a 48,5 °C na napájecích obvodech jsou velmi pěkná čísla a pro dlouhodobý stabilní běh jen přívětivá.

Příkon (spotřeba)

Spotřebou jsou na tom základní desky často hodně podobně. Nejinak tomu je i v tomto případě a rozdíl 7 wattů v zátěži oproti starší MSI 890FXA-GD70 je zanedbatelný.

Přetaktování

Původně jsem byl velmi netrpělivý a těšil jsem se, jak si prvně pořádně vyzkouším svůj Phenom II X4 955 BE. Abych pravdu řekl, byl jsem trochu zklamán. Vůbec ne schopnostmi procesoru, ale tím, jak se základní deska při přetaktování chovala. I když jsem měl load-line calibration pořád na stejné úrovni, tak to vypadalo, jako by občas bylo a jindy zase nebylo aktivní. Také frekvence si někdy dělaly co chtěly a výjimka nebyla, když mi při testování stability poskočila i o 100 MHz.

Podobnými neduhy trpěly i základní desky Asus s čipovou sadou AMD 890FX. Netuším, zda se jedná o stejný problém a nebo tím trpí jen tenhle konkrétní kus, každopádně nemůžu říct, že jsem s přetaktováním naprosto spokojen.

Díky výše uvedeným problémům je tedy přetaktování procesoru delší, než by být mělo, ale pokud se přes to přenesete a máte dostatečně výkonné chlazení, vymáčknete ze svého procesoru pravděpodobně maximum, co je schopen na vzduchu dát.

Můj Phenom se ustálil na stabilní frekvenci 4314 MHz při napětí 1,548 V, což je na čtyřjádrové AMD slušný výsledek . Bohužel přetaktování sběrnice nedopadlo úplně podle plánů. Myslel jsem, že nebude problém jít nad hodnoty jako 350 MHz. Mýlil jsem se. Chyba však může být i na straně procesoru, což zjistíme až s dalšími základními deskami.

Závěrečné hodnocení a verdikt

Závěrečné hodnocení a verdikt

Dostáváme se již na konec dnešní recenze. Představili jsme si a prověřili jednu z neobyčejných základních desek, Asus Sabertooth 990FX. Jaký je můj závěr? Při výběru základní desky se vždy dívám prvně na cenovku a až poté na to, co nabízí, případně nenabízí. Pokud se podívám na cenu této „výjimečnosti“, položím si otázku, zda je cena odpovídající kvalitě návrhu, zpracování a použitých součástek.

Po jejím otestování jsem tak trochu v rozpacích a to hlavně z toho důvodu, že cena není moc nízká, mezi základními deskami pro procesory AMD spíše nadprůměrná. Jsou-li součástky, které odpovídají „armádním standardům“, opravdu kvalitnější než běžné, hodí se zřejmě do strojů, které běží 24 hodin denně a sedm dní v týdnu a to i díky vylepšenému chlazení, které je na tom velmi dobře. Výbavou nabídne skoro to samé, co i o více jak tisíc korun levnější model Asus M5A99X Evo, který by měl být pro běžné uživatele výhodnější volbou.

I přesto však nelze říci, že by Sabertooth 990FX byla špatnou deskou. Navržena je dobře a celkově ji hodnotím velmi kladně i co se funkční stránky týče. Drobný háček je jen v ceně, která by mohla být o něco nižší. Ještě si můžeme počkat, co s cenami celé platformy udělá vydání procesorů AMD Bulldozer. Pokud člověk hledá kvalitní desku se slušnou výbavou, pětiletá záruka je pro něj výhodou a je ochoten utratit nějakých čtyři a půl tisíce korun, lze mu Sabertooth jenom doporučit.

 

Za zapůjčení základní desky děkujeme českému zastoupení společnosti Asus

Za zapůjčení grafické karty R5870 Lightning děkujeme českému zastoupení společnosti MSI

Za zapůjčení zdroje Enermax EMR1350EWT děkujeme společnosti Enermax

Za poskytnutí teplovodivé pasty NT-H1 a chladiče NH-D14 děkujeme
rakouské společnosti RASCOM Computerdistribution

Odolná šavlozubka Asus Sabertooth 990FX v testu

Ohodnoťte tento článek!