Odolný průmyslový počítač Rosie – Tegra X1 do letadla, vrtu nebo pro vojáky

0

Od doby, kdy měla Nvidia s Tegrou 2 a 3 poměrně dost „čárek“ v různých tabletech a jiných přístrojích (druhá zmíněná byla například v původním Surface RT), se časy změnily a s těmito SoC se tak často nesetkáte. Teď se ale objevila jedna zajímavá aplikace loňského čipu Tegra X1: odolný průmyslový počítač Rosie pro nasazení s náročnými provozními podmínkami (včetně vojenského průmyslu) od firmy Connect Tech.

Počítač v kovovém pasivním šasi má modelové označení ESG501, jméno Rosie je pak zřejmě odkazem na seriál The Jetsons. Počítač je totiž zřejmě založen na desce Nvidia Jetson TX1, respektive na jejím hlavním modulu, ovšem s jiným dceřinným PCB pro výstupní porty (patrně půjde o desku Astro Carrier vyráběnou také firmou Connect Tech). Všechny výstupy jsou z šasi o rozměrech 16,4 × 10,8 × 9,6 cm vyvedeny speciálními konektory, které mají splňovat standard pro prachuvzdornost a vodotěsnost. Celý stroj má mít certifikace IP67/68, MIL-810 a DO-160G pro vojenské a avionické využití. Provozní teploty mohou dosahovat od minus 40 do plus 85 stupňů Celsia.

Connect Tech Rosie (ESG501) s čipem Nvidia Tegra X1
Connect Tech Rosie (ESG501) s čipem Nvidia Tegra X1

Systém, na němž v reálných nasazeních patrně poběží embedded Linux, má tedy 64bitový osmijádrový SoC se čtyřmi Cortexy-A57 a čtyřmi Cortexy-A53 a integrovanou grafiku s 256 stream procesory architektury Maxwell. Na desce má být integrována paměť LPDDR4 s kapacitou 4 GB a jako úložiště 16GB modul eMMC. Ten by měl být nevyměnitelný přímo na PCB Jetsonu, pájené BGA je ale odolnější vibracím, což je zde důležité.

 

Konektivitu představuje HDMI, dvojice portů USB 2.0 typu A, dva gigabitové Ethernety, RS-232 (tím se lze i připojit k síti, poskytuje modem) a čtyři vstupy pro kamery (paralelní nebo CSI-2). Přítomna je i bezdrátová konektivita Wi-Fi 802.11ac (2×2, dvě antény) a Bluetooth 4.0. Napájení má opět vodotěsný a prachuvzdorný konektor a stroj akceptuje napětí 9 až 36 V.

Nvidia Jetson TX1
Základní modul Nvidia Jetson TX1

Počítač Rosie by mohl nalézt kromě vojenských zařízení a letadel (kde by samozřejmě muset nejdřív projít hodně náročným výběrem) upotřebení také třeba na lodích a jiných dopravních prostředcích, vrtných plošinách a obecně v průmyslovém nasazení. Půjde ale o docela drahé zařízení s cenou pravděpodobně v řádu tisíců dolarů (jen samotný modul Jetson TX1 ostatně u Nvidie přijde na 299 $), což je cenou za výrobu v menších sériích, odolné provedení a ony certifikace proti náročnějším standardům.

Zdroje: CNX Software (1, 2), Connect Tech

Odolný průmyslový počítač Rosie – Tegra X1 do letadla, vrtu nebo pro vojáky

Ohodnoťte tento článek!