Odolný telefon CAT S50: Do bagru i do hor (recenze)

0

Testovaný model S50 rozhodně není prvním mobilem s touto značkou, hned na začátek ale můžu prozradit, že je prvním, který může ničit konkurenci nejen svým mechanickým provedením. Už předchozí B15 (a vylepšený následník B15Q) ukázal, v čem je CAT silný – extrémně odolné tělo jasně ukazovalo, kam tyto mobily patří. Horší to bylo s hardwarem uvnitř, který už při uvedení konkuroval jen hodně levným telefonům z Androidem. Na volání domů z výjezdové montáže asi dobré, ale my bychom chtěli přece jen víc…CAT S50

Hlavně ať to vydrží. Všechno!

CAT S50 vzhledem odkazuje ke svým předchůdcům (a koneckonců i stavebním strojům). Hrany jsou kryty našroubovanými profily, pádů na roh se také být nemusíte, protože jsou z tvrdé gumy a především silně zkosené. Problémy obyčejných mobilů (čti bendgate) se prostě téhle cihly netýkají. Trápit vás nebudou ani klouzavá záda, plastický vzorek na zadní straně vypadá, jako by mobil přejel miniaturní pásák.

CAT S50
CAT S50

Zkratku IP67 rozšifruje poučený čtenář snadno. První číslo označuje odolnost proti prachu (nejvyšší stupeň, tedy úplná), druhé odolnost proti vodě (druhý nejvyšší stupeň, tedy ponoření na 30 minut do hloubky 1 m). CAT k tomu přidává ještě informaci o pádu na beton (z výšky 1,8 m jakkoliv) a odolnost podle vojenských standardů MIL-STD-810G. To k prachu a vodě přidává ještě obtěžování solí, vzdušnou vlhkostí, vibracemi, extrémními teplotami…

CAT S50
CAT S50

Tohle vše má samozřejmě i jednu nevýhodu – tělo telefonu je opravdu velké, stejně jako jeho hmotnost. Půdorys odpovídá spíše 5“ modelům, tloušťkou je pak překoná. Mobily odolné „jen“ proti vodě mohou mít například otevřený (a jen galvanicky oddělený) konektor pro sluchátka, rezistence vůči prachu si u CATu vyžádala krytky úplně všude. Konektor microUSB je navíc zapuštěný a tak nepřipojíte kabely s trochu rozměrnějším plastovým tělem (což je velká část těch neznačkových). Smysl tedy dává zabudovaná podpora bezdrátových nabíječek (Qi), v balení ale žádnou nehledejte, zde je jen tak obyčejná s USB kabelem.

Odolný a výkonný

Nejprve jedna hodně dobrá zpráva – CAT pohání prakticky čistý Android 4.4, do nabídky programů přibyly jen odkazy na užitečné webové stránky (půjčovna bagrů, bazar stavebních strojů, prostě věci každodenní pánské potřeby…). V kombinaci s 2 GB operační paměti je jasné, že při běžné práci půjde o opravdu svižný stroj a praxe to potvrzuje.

CAT S50

Čtyřjádrový Snapdragon na 1,2 GHz je pro tento stroj asi ideální volbou, ačkoliv už nejde o to nejvýkonnější, co můžete dostat, s displejem 720p je to dobrá kombinace. Mezi odolnými mobily těžko najdete stroj, který by ho reálným výkonem porazil – a to i v případě, kdy budou vaše požadavky na odolnost o stupeň nižší.

Zmíněný Snapdragon není potřeba nijak speciálně představovat a to platí i o integrované grafice Adreno 305. Vše funguje, hry běhají tak trochu navzdory teoretickému slabšímu grafickému výkonu, ostatně za výsledky v benchmarcích se u CATu konečně stydět nemusí. Sem tam škubne na pár milisekund načítání komplexní mapy, ale to je asi tak jediné, kde dostanete procesor do úzkých. CAT se prostě zbavil zaměření na suchou práci a přidal dostatek výkonu pro zábavu.

Parametry
Cena 12 000 Kč včetně DPH
Zapůjčil Caterpillar
CAT S50
operační systém Android 4.4.2 (KitKat)
CPU Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400 (4× 1,2 GHz, Cortex-A7)
grafika   Adreno 305
RAM       2 GB
interní úložiště 8 GB
displej   4,7″ (720 × 1 280), IPS
fotoaparát           8 Mpx (autofokus, LED blesk, zadní), VGA (přední)
bezdrátová konektivita 3G, LTE, Wi-Fi (b/g/n), Bluetooth 4.0, A-GPS, FM rádio
konektory a sloty audio, microUSB, microSD, microSIM, bezdrátové nabíjení
baterie  2630 mAh
rozměry               144,5 × 77 × 12,7 mm
hmotnost            185 g

CAT S50 se představuje

Praxe, výsledky testů, hodnocení

Na praxi v terénu

Displej je v podání barev a úhlech pohledu dnešním standardem, do lepší části pomyslného startovního pole se zařadí maximálním jasem. To je u outdoorového mobilu pochopitelně velmi podstatný parametr a čitelnost na přímém slunci je tak velmi dobrá – i když by se více hodil test v letním období nebo redakcí placený testovací výlet do Karibiku… Kvalitu displeje v porovnání s jinými telefony můžete najít v podrobném srovnání kvality mobilních displejů.

Překvapení v pozitivním i negativním smyslu přineslo testování navigačního systému. Fix chytá CAT S50 až podezřele rychle a brzy se ukázal proč. Kromě družic systémů GPS a ruského GLONASS totiž CAT umí i čínský Beidou a těch pár družic navíc se vždycky hodí (ani, najdete je už i nad Evropou). Naopak kompas hodně zlobil, někdy usilovně ukazoval sever s poměrně značnou odchylkou, někdy odmítal rozumný směr ukazovat úplně a kalibrace nepomáhala. U předchozích modelů jsem chybějící kompas kritizoval, dodání takovéhoto ale situaci moc nevyřešilo. Na druhou stranu může jít o problém testovaného kusu, zkušenosti prvních uživatelů na internetu nic podobného neukazují.

CAT S50
CAT S50

Zadní fotoaparát, který má čočku lemovánu stylovou napodobeninou matice, nabízí 8 Mpx a kvalitu odpovídající ostatním mobilům s tímto čipem. Fotozázraky nečekejte, ale při dostatku světla si můžete troufnout fotit či točit prakticky jakýkoliv druh záběru. Ve světelné nouzi si mobil pomůže LED bleskem, který tu konečně nechybí. Ve skutečnosti jsem LED mnohem častěji použit jako baterku, kromě spouštění přes aplikaci se velmi pohodlně zapíná a vypíná podržením tlačítka, které jinak slouží jako spoušť – a není potřeba ani odemykat telefon.

CAT slibuje, že se telefon pomocí druhého mikrofonu snaží také odfiltrovat šum a hluk okolí. Nakolik se mu to daří, je těžké posoudit objektivně, ale zdá se, že minimálně telefonování na rušné ulici je s S50 o něco jednodušší. Pilní pracovníci na stavbách to jistě ocení o něco více.

Hledáme mouchy

Pokud by majitelé předchozích CATů chtěli modelu S50 něco vyčítat, určitě by to mohla být přítomnost jen jedné SIM karty (B15 nabízel dvě).  Při výjezdech mimo hranice všedních dnů je připojení přes více operátorů určitě mnohem důležitější než při „městském“ využití – ať už jde o oblasti se slabým signálem, nebo třeba pravidelné cesty do zahraničí.

Naměřili jsme Sloupeček 2
Antutu Benchmark 17 462 bodů
Geekbench 3 (Single) 333 bodů
Geekbench 3 (Runtime)  1091 bodů
3DMark (IceStorm) 5 661 bodů

Trochu může mrzet také volba napevno zabudovaná baterie, jedinou možností prodloužení výdrže tak bude externí batterypack. Kapacita 2630 mAh nic speciálního neslibovala, ale čtyřjádro od Qualcommu se hodně snaží šetřit energií. Nakonec jsem při poměrně intenzivním používání (včetně 3G a GPS) vydržel v provozu do poledne třetího dne, což v konkurenci dnešních baterkožroutů hodnotím jako překvapivě dobrý výsledek.  Při ručním vypínání datového připojení, velmi střídmém využití GPS a regulaci jasu displeje jsem se prošetřil ještě s drobnou rezervou až ke čtyřem celým dnům.

Plusy / mínusy
  Odolnost
  2 GB RAM
  Výdrž
  Podpora LTE
  Čistý Android
  Velké rozměry a hmotnost
  Nespolehlivý kompas
  Jen jedna SIM
Hodnocení

CAT S50 je telefon, který je určen jen pro relativně malou skupinu lidí. Tu by ale mohl navzdory vyšší ceně potěšit: zodolněné mobily se nemohou CATu přímo postavit, těch pár skutečně odolných zase nenabídne dostatek reálného výkonu (opět budu chválit hlavně 2 GB paměti). Větší rozměry asi nebudou pro tuto skupinu překážkou, ale spíše výhodou, stejně jako industriální vzhled. Sám bych neváhal dát ještě vyšší hodnocení, nebýt toho, že se mi hledání kešek pokusil znepříjemnit zlobivý kompas.

Ohodnoťte tento článek!