Odpadní teplo zdvojnásobí výdrž baterie

0

Řada moderního hardwaru produkuje značné množství odpadního tepla. V podstatě se jedná o část cenné energie z baterie, kterou ovšem musíme bez užitku odvést pryč chlazením. Co kdybychom ale tuto tepelnou energii převedli zpět na elektrickou?

Tento nápad v současnosti ztroskotává na malé účinnosti zařízení převádějících termoenergii na elektřinu. Tyto produkty dosahují výsledků kolem maximální hranice 10 % účinnosti. Aby dokázaly zajistit dostatečný výkon, musely by vzrůst rozměry a tedy i cena a hmotnost této elektroniky.

Peter Hagelstein ovšem nyní spolu s několika dalšími výzkumníky publikoval studii, která přichází s novou metodou využívající termálních diod – ty jsou v současnosti schopné převádět teplo s 40% účinností vůči maximálnímu možnému převodu a dle výpočtů s dalším vývojem mohou dosáhnout postupem času až 90 %.

Projekt zahájený roku 2002 tedy umožní získat dostatečně velký výkon s větší efektivitou, tedy menšími rozměry, vhodnými i k zabudování (nejen) do mobilních zařízení. Dle Hagelsteina tak může být výdrž notebooků a mobilů navýšena až na dvojnásobek. Výroby se již ujala společnost MTPV Corp., přičemž její zakladatel očekává dostupnost prvních zařízení tohoto typu na trhu už příští rok.

Zdroj: ScienceDaily

Odpadní teplo zdvojnásobí výdrž baterie
Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Tento notebook si určitě pořídím protože se mi designově strašně líbí a Dell jako firma je podle mě jedna z mála, která je opravdu good… a na ceně mi nezáleží budu ho chtít alespoň za 10 000 $. Prostě jediné notebooku nebo počítače, které mám tak jsou od Dellu nebo i servery. Prostě Dell forever.