Odporný život offline. Zjevně se nám ho každý druhý snaží znepříjemnit [komentář]

Proč se zabývat offline scénáři, když můžete být pořád online? Takhle zjevně některé firmy uvažují.

13
Dá se dnes žít bez sítí? (Ilustrační foto)
Dá se dnes žít bez sítí? (Ilustrační foto)

V pátek ráno jsem se chtěl na cestě pustit do stříhání podcastu. Jenže se naplnila moje noční můra – flash disk s nachystanými surovými daty z nahrávání byl nečitelný, přestože ještě den předtím fungoval. Nejspíš mu nesvědčí nelítostné venkovní podmínky spojené s věčným nošením na klíčích. Ke svojí smůle jsem neměl svou část podcastu nahranou v cloudu, kde se obvykle snažím shromažďovat všechno, co je pro mě momentálně důležité.

Selhat může přirozeně jakákoli technologie a zatímco flash disk momentálně nenahradím, k internetu se dokáži připojit z různých míst a různých zařízení. (Pokud víte, že jedete mimo civilizaci, pak ovšem musíte vzít v úvahu tuto kontextuální skutečnost.) Šance, že moje data naráz zmizí v cloudu, je nižší. Pak už je to jen otázka dostupnosti připojení. Právě cloud mne vedl k úvahám o internetu a ty mě přivedly k pár týdnů starým myšlenkám založeným na aktuálních zkušenostech.

V jádru si chci úplně obyčejně postesknout, jak je dnes život bez připojení těžký. Nebo není tak komfortní, jak by mohl být. Nemířím teď k případům jedinců, kteří síť odmítají a žijí bez ní. To jistě lze a nic proti tomu. Jde mi o dnešní software, který by sice běžet offline měl a mohl, někteří výrobci však buď z lenosti, nebo schválně své aplikace formují tak, že bez internetu nedají ani ránu. Nebo s tím dělají zbytečné potíže. Někdy to přitom nedává smysl.

Už minutu jste offline! Máte platné předplatné?

Osobně jsem spíše zastánce internetu, pokud však není omezení běhu aplikace bez připojení smysluplné a dobře odůvodněné, působí účelově. Pak nemám nejmenší důvod omezení fandit. Někdy online prvek působí jako forma DRM, typicky to tak mají některé nové herní tituly. S tím sice mohu nesouhlasit, alespoň je však plně čitelný motiv distributora – chrání se před pirátstvím.

Svou kritiku začnu tam, kde nejde o selhání fungování, ale jen o efekt mírného narušování uživatelského zážitku. Microsoft Office pro Windows používám v rámci předplatného Office 365, nejedná se tudíž o samostatně stojící licenci. Což logicky znamená, že je potřeba pravidelně ověřovat, zda ještě máte aktivní předplatné. Což je zcela férový přístup.

Nevadí, že jste byli před chvílí online. Jakmile připojení vypadne, musí vám to aplikace Office připomínat
Nevadí, že jste byli před chvílí online. Jakmile připojení vypadne, musí vám to aplikace Office připomínat

Většinou k síti připojený jsem. Na cestách se ovšem stává, že mi připojení občas chybí. Je to obvykle záležitost jedné dvou hodin, než se znovu připojím. Přesto mne při každém spuštění Word a spol. nezapomenou upozornit, že předplatné nelze ověřit z důvodu nefungujícího připojení k internetu. Je neskutečně otravné informační pruh pokaždé zavírat. Opravdu je nutné takhle „prudit“ při každém spuštění bez připojení?

Kdo to dělá dobře?

Nemůže být stav předplatného ověřen jednou za pár dní s tím, že v mezidobí bude aplikace mlčet? Nemyslím si, že jde v případě Microsoftu o záměr, nýbrž o prostou neschopnost si otestovat a případně upravit chování programů bez připojení pro lepší komfort uživatelek a uživatelů. Za protipól bych přitom mohl označit např. Spotify.

Pošta je nastavená tak, aby automatiky stahovala e-maily za poslední dva týdny. Dělá to ale zjevně tak napůl
Pošta je nastavená tak, aby automatiky stahovala e-maily za poslední dva týdny. Dělá to ale zjevně tak napůl. (Přísahám, že je nastavené, aby Pošta stahovala kompletní zprávy, tedy včetně obrázků)

To je povahou vyloženě služba a předplácíme si ji na měsíc, případně odnedávna na rok. Kupodivu zvládá běžet i poměrně dlouho bez připojení, aniž by neustále upomínala, že potřebuje ověřit stav předplatného. Klient umožňuje manuálně zapnout režim offline a na rozdíl od Office mi pak nepředhazuje, že nemůže předplatné pokaždé ověřit.

Ve Spotify pochopili, že když předplatné běží ještě 10 dní, není nutné každou započatou minutu v režimu offline dělat cavyky. Ať se stav předplatného ověří jednou za pár dní. Pokud však aplikace ví, že bylo předplatné aktivní před hodinou, není důvod, aby právě teď váš život zbytečně ztěžovala.

Funkce dostupné jen online

U Microsoftu můžeme ještě chvíli zůstat. Tím nechci říct, že podobné problémy nemají jiní, ale s produkty redmondského giganta mám zřejmě největší zkušenosti. Před pár roky firma uvedla Office Mobile, odlehčené aplikace postavené na nové platformě představené ve Windows 10. Říkal jsem si, že je občas využiji aspoň na laptopu s dotekovou obrazovkou. Na lehčí úpravy a prohlížení dokumentů se hodí dobře.

PowerPoint, který bez připojení nedokázal otevřít starší typ prezentace
PowerPoint, který bez připojení nedokázal otevřít starší typ prezentace

Jenže jak jsem zjistil, používat tyto aplikace bez připojení může znamenat, že si v nich své dokumenty vůbec neprohlédnete. Výchozí moderní formáty možná ano, ale když se pokusíte otevřít si např. starší typ dokumentů Office (v případě prezentací jde o formát s příponou PPT), aplikace si s ním neporadí. Pokud jste připojeni, za pomoci cloudu je soubor převeden do novějšího formátu a pak otevřen, bez připojení máte ale smůlu.

Pak už vás zachrání leda plnohodnotné kancelářské aplikace Office či jiná kompatibilní alternativa. K čemu jsem si tedy aplikaci z Microsoft Storu stahoval? Kdybych stál o takovou funkcionalitu, mohl jsem rovnou zůstat například u Office Online a kancelářskou práci řešit v prohlížeči. Office Mobile mě tak nepříjemně překvapil a celkově poněkud zklamal.

Windows 10 verze 1709 a soubory z OneDrivu

Microsoft dále představil možnost zobrazit na počítači všechny soubory z OneDrivu, aniž by byly všechny reálně stažené. Pokud nejste připojeni, můžete se dočkat zdánlivě banální, ale v praxi velice nepříjemné věci. Průzkumník pak totiž nezobrazí náhledy souborů. Naneštěstí se to týká i souborů z OneDrivu, které jste stáhli. Že by Průzkumník u lokálních souborů nedokázal bez připojení vygenerovat miniaturu? Nepříjemné je takové chování primárně u fotografií a videí.

Ve Windows 8.1 byla stejná funkce, jen jinak implementovaná. Nepamatuji si, že by tam k podobným selháním docházelo. Protože se jedná o čerstvou novinku z Windows 10 Fall Creators Update, očekávám, že Microsoft popsané chování časem odladí. Přesto mi připadá komické, jak špatně ve výsledku funguje zcela banální práce se soubory, když nejste připojeni. Měly být funkce v tomto stavu vydána? Zjevně ještě nedospěla.

Všimněte si, že některé soubory jsou stažené. Bez připojení však OneDrive žádné náhledy nezobrazí
Všimněte si, že některé soubory jsou stažené. Bez připojení však OneDrive žádné náhledy nezobrazí

Pseudooffline mapy

Nepochopitelné potíže s fungováním bez připojení mají i jiné produkty. Např. mapy od nejmenovaného technologického giganta Google. Fakt, že produkt neumožňuje stáhnout podklady státu, je starý, známý a stále stejně hloupý. (Podotýkám, že mám zkušenost s Maps pro Android.) Alespoň můžete stahovat čtvercové oblasti. Budiž. Proč ale v oblastech, k nimž mám mapové podklady stažené, nefunguje navigace?

Všechna data přece mám v telefonu. Sám se občas naviguji ve větších městech, když zacházím do míst neznámých. V Google Maps mohu vyhledávat objekty, když se však pokusíte zprovoznit navigaci, abyste došli bez bloudění, dozvíte se, že máte smůlu. Bez připojení navigaci nelze zahájit. Protože proto. Ono dokonce stačí, když jste připojeni na začátku navigace. Pakliže později připojení vypadne, Maps vás stejně do cíle dovedou.

Máte stažené např. Brno? Nevadí, prostě vás po něm nebudeme navigovat. A tentokrát vám ani mapu neukážeme
Máte stažené např. Brno? Nevadí, prostě vás po něm nebudeme navigovat. (A tentokrát vám ani mapu neukážeme)

Skutečně to nejde jinak? Tohle není chyba, aplikace je tímto způsobem nadesignovaná. Já tvrdím, že je to design hloupý. Opět není těžké pochopit, jaká je výhoda, když je člověk připojený. Mapy jsou pak nezpochybnitelně užitečnější, ovšem proč by člověk nemohl být občas od sítě odpojený? Vyčerpat v Česku mrzké datové balíčky není žádný problém. A já nehodlám nejmenovanému operátorovi platit padesátikorunu za každých dalších 250 MB.

Říkáte si, že máme v Česku přece Mapy.cz. Ty umožňují si stáhnout mapové podklady pro celé Česko a dnes již podporují i navigaci bez připojení. Jedná se o povedený nástroj, jenže Google má podle mých zkušeností lepší data. Stalo se mi, že jsem se ocitl bez připojení, takže Google Maps mě odmítly navigovat. Mapy.cz by mne v dané situaci rády navigovaly, jenže na rozdíl od Google Maps neznaly místo, kam jsem potřeboval dojít.

Závěr

Už to nebudu zbytečně natahovat, pointa je zřejmá. Pro výrobce služeb a aplikací je pochopitelně výhodnější, když jejich řešení používáme s připojením k síti. Stejně tak je ale zjevné, že někteří v důsledku zapomínají na to, že se občas bez připojení ocitneme. Stačilo by mnohdy málo, aby byl uživatelský zážitek v takových situacích příjemnější.

Někteří jiní nám pak v offline situacích vyloženě hází klacky pod nohy, přestože je to chování neodůvodněné. Nebo vy si myslíte, že existuje validní důvod, proč by Maps nemohly navigovat i offline, když si danou oblast stáhnete? Žijeme ve světě tak propojeném, že v něm nefungují bez připojení někdy banální funkce, které by fungovat měly.

Ještě pochopím, že je nutné komplikovaně laborovat, abych pro offline použití zprovoznil Dokumenty Google, které jsou primárně webové. Takový Microsoft Office ale reprezentují plnohodnotné aplikace ušité na míru konkrétní platformě, které se instalují a bez připojení by fungovat měly (byť je získáte v rámci předplatného). Je to žádoucí?

Ohodnoťte tento článek!

13 KOMENTÁŘE

 1. No ano, takto jsem měl koupený pro Android nějaký kancelářský balík, mobilní data jsem tehdy ještě žádné neměl a na wifi se připojoval dle potřeby, a takto jsem si chtěl v autobuse po cestě do školy opakovat věci na zkoušku, když v tom mě program nepustil přes ověření licence. Vážně skvělá situace, vědět to, tak jsem si radši sehnal vyléčenou verzi a neměl tento problém.
  Stejně tak letos jsem provedl aktualizaci na novější verzi Locus, následně jsem už tak byl nachystaný před panelákem se vším a ono ejhle, Locus chtěl po aktualizaci něco stahovat, ale jelikož jsem už neměl žádné data, tak zase smůla, rozhořčeně jsem mobil hodil do brašny a jel bez záznamu trasy.
  Takže souhlas, někteří vývojáři jsou někdy naprostý hovada a na lidi bez připojení prostě házejí bobek. Pak je lepší si sehnat raději verze bez těchto „vymožeností“. Aneb když pro ochranu produktu šikanujeme naše zákazníky.

 2. Nejak jsem nepochopil souvislost odesle flashky s cloudem.
  LibreOffice fungujou offline, kdyz holt trvas na produktech MS ….
  WPS Office na Androidu, slusne.
  Mapy.cz maji podle me zkusenosti podklady lepsi, pravdepodobne nejaka blba nahoda, v naproste vetsine pripadu se da velmi dobre navigovat pomoci Mapy.cz, tudiz nefunkcnost Google paskvilu by vadit nemela.

  • To je tak skvěle napsané že teď už nemůže o tom, že jakýkoliv software včetně samotného OS fungující jako služba, ať už v cloudu nebo jinak online, je holý nesmysl, pochybovat ani ten největší ignorant 😀

 3. Fakt by mě zajímalo, proč má Urban neustále potřebu dávat najevo svou hloupost a neschopnost.
  MS Office mi nic takového, co popisuje, nedělá. Používám ho v offline režimu v tabletu a s hláškou, že nejde ověřit předplatné, se ozve tak jednou za měsíc, možná dvakrát. Ale rozhodně ne pokaždé, kdy jsem mimo.
  Urban si neumí přečíst, že Office Mobile nebo Google Maps potřebují k některým funkcím připojení? Zejména když to tak funguje od počátku, co ty programy jsou na světě (a GMaps už deset let)…
  A že by Google měl v ČR lepší podklady, než mapy.cz? Hm, to bych fakt chtěl vidět, lháři Urbane.
  Prostě sis jen potřeboval zase plivnout jedovatou anti-MS slinu, tak jsi na oko přidal něco navíc ze své neschopnosti, aby to nevypadalo tak okatě…

  • O kolik jsi lepsi nez Urban, kdyz stejne jako on cerpas jen ze sve zkusenosti?

   Ano, je hloupe odsoudit mapy.cz na zaklade jednoho hledani. Zvlast kdyz tisice uzivatelum to hleda lip nez Google.

   Stejne hloupe muze byt odsouzeni MS produktu na zaklade jedne zkusenosti. Takze holt to Urbanovi vyskekuje porad, zatimco tobe jednou mesicne, asi mate jine nastaveni nebo neco delate jinak. Chtelo by se to dobrat toho proc, jenze v tomto MS neni napomocny ani trochu.

   Napriklad by stejne hloupe bylo rict, ze MS Outlook nepodporuje IMAP, presto se to muze zdat. Pokud do Outlooku zadas IMAP server Centrum.cz, tak bohuzel ucet nelze overit a Centrum.cz mail nepripojis. Pokud to zkusis se Seznamem, je vse OK. Tento problem je jak na desktopove aplikaci, tak na mobilnim Outlooku. Centrum si nechalo svou implementaci overit a bylo konstatovano, ze OK. Microsoft se timto problemem odmitl zabyvat a dotaz lezi bez odpovedi na MS podpore jiz od roku 2014 a stale neni vyresen. Pritom ja nejsem tazatelem, jen jsem na problem narazil take a protoze dotaz ma uz asi pres 100 lidi, je zrejme, ze je chyba nekde u MS. Ovsem ten pred tim, jak je jeho zvykem, zavrel oci.

   Co tim chci rict. Pokud mam tuto zkusenost a Petr napise, ze neco jineho od MS nefunguje, tak mu verim, protoze znam MS. A muze si za to MS sam, ze ma takhle spatnou povest, kdyz na dotazy uzivatelu nereaguje!

  • Zajímavý způsob, vysypat ze sebe tolik urážek a přitom ukázat, že nechápeš napsaný text. Co se týče předplatného office, mám stejný „problém“ hláška mi vyskakuje každé spuštění office, kdy nejsem online. Nicméně to funguje, ta hláška je pouze informativní. Dále autor krtitizuje způsob, jakým mobilní office fungují. U sebe z deseti dokumentů otevřu offline jen dva a online osm. Takže souhlasím, že takto jsou mobilní office takřka k ničemu. A co se týče navigace, autor má pravdu, že je nesmyslné vyžadovat k výpočtu trasy online připojení, když máš data uložená v mobilu. Jinými slovy autor ví, že to offline nefunguje, ale podivuje se proč?

   • No jo, napsat kritiku k místní tvorbě, to se nesmí, chápu…
    Jestli sis všiml, u mobilních Office a map kritizuju pisálka za to, že svou chybu (nepřečetl si specifikaci produktu) hází na jeho tvůrce. Prostě to tak je, program je záměrně odlehčený a něco zkrátka řeší online. Je sice hezké mít staženou mapu, pokud výpočet trasy je tak náročný, že by vyžadoval objemný software. Podívej se na velikost G Maps vůči normální navigacím… už chápeš?
    Takže jo, chyba fakt bude na straně autora článku…

 4. Kritika, pokud je konstruktivní – proč ne, ty místo kritiky jen pliveš. Bohužel žádný článek od tebe jsem nečetl, třeba by jsi zvládl psát lépe. Ještě jednou a pomalu, autor věděl o omezení bohužel to omezení je tak velké, že je díky tomu takřka nepoužitelné. Co se týče velikostí app pro navigace jedná se o 50 až 130 MB. Tady jde čistě o politiku google, potřebuje navigovat online a zároveň má díky tomu info o hustotě dopravy, bohužel on line dost žere data a je škoda, že nejde offline alespoň navigace pokud máš výseč staženou do mobilu.