Odvážný plán. Finové chtějí prodávat polofunkční OS pro mobily za 50 eur

4
Telefon Jolla C

O systému Sailfish OS není v mobilním světě příliš slyšet. Stojí za ním finská společnost Jolla tvořená bývalými zaměstnanci Nokie. Ti v dobách před největší krizí pracovali na novém systému MeeGo, který měl nahradit Symbian a být důstojnou konkurencí Androidu. Nokia ale vývojářský týmy rozpustila a vsadila na Windows Phone. Jolla chtěla navázat na odkaz Nokii/MeeGo a dostat telefony se Sailfishem mezi lidi.

Částečně se jí to povedlo, firma uvedla několik vlastních zařízení, ale komerční trhák se z nich nestal. Sailfish je open source, takže byl přeložen i pro telefony cizích značek. Sama Jolla začala spolupracovat se Sony a chystá se uvést instalační obraz, který půjde nainstalovat na Xperii X (jen singleSIM verzi), kde by nahradil Android.

Upravený systém se jmenuje Sailfish X a Jolla jej bude od 27. září prodávat za 50 eur (1300 Kč). Ano, čtete správně. Prodávat. Firma vydá i zdrojové kódy, aby si lidé mohli Sailfish pro Xperii zkompilovat sami a zdarma. Za 50 eur ale dostanou přístup k zákaznické lince, jejich systém bude podporovat MS Exchange, budou dostávat pravidelné aktualizace a instalace bude jednodušší než kompilace.

Ale. Softwarová podpora potrvá jen rok. Co bude pak, o tom ještě Jolla nechce mluvit. Přiznává, že nemá moc lidí, kteří by mohli podporu udržovat déle. Jednodušší instalace znamená, že budete potřebovat Linux a v něm pracovat v příkazové řádce. Systém, který by měl být ke stažení 11. října, navíc bude vydán jen v betaverzi, část funkcí nebude dostupná. Konkrétně ještě nefunguje Bluetooth, FM rádio, čtečka otisků, barometr nebo krokoměr.

Sailfish X nebude systémem pro každého. Nadchne geeky, kteří chtějí možnost volby. Kteří nechtějí být závislí na velkých korporacích, jako je Google, Apple nebo Microsoft. Sailfish samotný obsahuje vlastní softwarový obchod Jolla Store, který nabízí nativní aplikace (těch věru moc není), ale také ty androidové. V systému sice chybí Google Play Store, součástí Sailfishe je ovšem virtuální mašina, která umí spustit řadu aplikací napsaných pro Android. Jen si budete muset sehnat APK instalátory nebo doufat, že tvůrci svá díla publikují i v Jolla Storu.

Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE

  1. No nevim, ja jsem odpurce Androidu ale mam ho, protoze nemam moznost volby. Takze bych byl cilovka pro Jollu, ale tohle se mi moc nezda.
    Je samozrejme dobre, ze funguje virtualni stroj pro Android apk. Tim je splnena prvni podminka aplikaci, ale hned na druhem miste mi na Androidu vadi nefunkcnost a oni vydavaji Sialfish nedodelany? To jako vazne? A treti vec co mi vadi na Androidu je chybejici podpora a updaty (u Google 2roky, u meho Samsungu 1rok). No a jestli Jolla nedokaze nabidnout vic, tak cim jako chteji konkurovat?

    S placenim problem nemam, ale zde bych videl jako vhodnejsi model predplatneho, 20EUR rocne za pravidelne updaty a vylepseni po dobu minimalne 5 let bych unesl. Nepotrebuju kazde dva roky novy mobil, klidne bych menil po 5 letech a penize vrazil do softwarove podpory, navic predpokladam, ze bych stale usetril. 🙂