Office 2008 pro Mac v testu

0

Office:mac 2008 byl oficiálně uveden teprve před několika dny a já měl právě dnes hovor se zastoupením Microsoftu, že krabice s plnou verzí pro test právě odchází na mou adresu. Což znamená pouze jediné: bude následovat test. A protože ExtraVěci.cz jsou trochu jiný web, než na jaké jste zvyklí, bude jiný také tento test (no dobrá, pokud chcete mohu říkat raději recenze?).

Tak prvně: test se objeví přímo v tomto článku – což bude určitě skvělé pro všechny, kteří budou informace o testu později hledat: vše důležité totiž nejdete v jednom článku a ne v několika. Schválně si vyzkoušejte vyhledat jinde informace o jediném produktu…

A za druhé: test je živý. Většinou – pokud to charakter produktu umožní – bude vznikat spontáně: tak, jak zařízení nebo aplikaci budeme testovat, tak budeme i zveřejňovat získané poznatky. A do toho všeho můžete vstupovat vy prostřednictvím diskusí: další doplňování textu tak bude reflektovat vaše zájmy a požadavky. Víte, také jsme čtenáři recenzí a pokud chceme souvislý text stokrát upravovaný, můžeme si koupit tištěný časopis. Tady jsme ale na webu a ten je živý.

Takže se připravte: jakmile krabice s Office:mac 2008 dorazí, začněte společně s námi tvořit test, který bude skutečně o tom, co vás zajímavá. A diskusi nemusíte nechat zahálet již nyní…


S krabicí (18. ledna 2008, 13:20) 

Může se to zdát neuvěřitelné, ale před chvílí přistála krabice s Office:mac 2008 na mém redakčním stole. A přišlo překvapení první: je celá papírová. Čekal jsem plastovou krabičku, podobnou, jakou dostanete při zakoupení kancelářského balíku Office 2007 pro operační systém Windows. Ne že by mi to vadilo, naopak fandím ekologickým přístupům a co může být ekologičtějším obalem, než obyčejný karton.

Sama krabice není ničím zajímavá, její rozměry jsou takové ty standardní: přesné centimetry vás zřejmě přímo nezaujmou, tak to zkusím popsat jinak: půdorysně je menší než Asus Eee PC, ale zase větší než Nintendo DS Lite. Že z toho nejste moudří? Nevadí, právě proto zde máte fotogalerii.

Galerie fotografií

Krabice se skládá je dvou obalů: vnitřní část obsahuje instalační médium (DVD disk) s manuálem pro rychlou instalaci balíku do počítače. Dočteme se zde například minimální hardwarové nároky na počítač:

 • počítač s procesorem Intel, G5 nebo G4 (alespoň 500MHz),
 • systém Mac OS X 10.4.9 nebo novější,
 • 512 MB operační paměti,
 • 1,5 GB volného místa na pevném disku,
 • DVD mechaniku nebo síťové připojení pro síťovou instalaci,
 • rozlišení 1 024 x 728 bodů.

K dispozici mám základní verzi Office 2008 for Mac, kromě které můžete zakoupit ještě levnější Office 2008 for Mac Home and Student Edition a Office 2008 for Mac Special Media Edition. Verze se vzájemně liší – samozřejmě kromě ceny – také výbavou, verze Home and Student Edition je navíc určena výhradně pro nekomerční použití a lze ji legálně instalovat až na tři počítače v jedné domácnosti.

Srovnání verzí Office:mac 2008
  Office 2008 for Mac
Home and Student Edition
[149 dolarů]
Office 2008 for Mac
[399 dolarů]
Office 2008 for Mac
Special Media Edition
[499 dolarů]
Word, Excel, PowerPoint, Entourage, Messenger for Mac      
Práce se soubory Office 2007      
Podpora PowerPC a Intel      
Podpora serveru Microsoft Exchange      
Podpora systému Automator      
Microsoft Expression Media      

Tím bychom měli základní představení na za sebou, sledujte ExtraVěci.cz pro další pokračování živé recenzí. Nyní se připravuji k instalaci na testovací stroj (Apple Mac mini, Intel Core 2 Duo 2 GHz, 2 GB paměti, 160 GB disk, Mac OS X 10.5.1).


Instalace (20. ledna 2008, 13:15)

Samotná instalace kancelářského balíku Office:mac 2008 je zcela standardní. Po vložení instalačního dévédéčka do mechaniky se automaticky otevře okno Finderu, které vám nabídne odkaz na instalačního průvodce. Ten vás několika kroky provede celou instalací. Ta se skládá z několika kroků: instalátor nejdříve najde na disku případné starší verze Office:mac, které zazálohuje (alespoň tedy v mém případě provedl zálohování místo odinstalace). Poté provede instalaci nové verze, pro kterou si nakonec vyžádá zadání registračních údajů a provede kontrolu dostupných aktualizací.


Stačí pouze spustit instalátor…

Jak jsem již řekl, instalace je zcela bezúdržová. Zarazil mě pouze registrační formulář, ve kterém je pevně přednastaveno několik zemí, ve kterých se předpokládá vaše bydliště. Ano, Českou republiku zde nenajdete, stejně jako zde chybí položka pro jinou zemi. Takže jsem skončil tak, že jsem musel své bydliště nastavit na Spojené státy. Zajímavý postřeh: pokud jste předplatiteli služby .Mac, instalátor si převezme vaše údaje z nastavení této služby.

Galerie fotografií

Po instalaci přijdete na disku přibližně o 1,2 GB volného místa při plné instalace, základní komponenty balíku (Entourage, Word, Excel a PowerPoint) jsou nainstalovány do samostatného adresáři v aplikační složce a jejich zástupci se v případě aktuálně přihlášeného uživatele objeví v systémovém Docku.


Entourage na videu (20. ledna 2008, 13:30)

První aplikací, kterou jsem si vzal na mušku, byl Entourage:mac 2008, poštovní klient. Věnoval jsem mu včera celý den a protože video vydá za mnoho slov, nabízím vám sestřih základních vlastností programu v reálném prostředí na následujícím sestřihu.

Nebojte se, nepřipravím vás ani o textový popis: takže se nezapomeňte vrátit: přesně takové jsou totiž živé recenze ExtraVěci.cz.


Podpora češtiny (22. ledna 2008, 15:59)

Podpora češtiny je nejvíce diskutovanou vlastností kancelářského balíku Microsoft Office:mac 2008. Celý balík je k dispozici v angličtině, která je hlavním komunikačním jazykem všech aplikací. To znamená, že aplikace mají všechny nabídky v angličtině, českou lokalizaci Microsoft vůbec neplánuje.

Tolik k uživatelskému rozhraní. Lepší je podpora češtiny v dokumentech: vzhledem k tomu, že aktuální verze operačního systému Mac OS X jsou plně unicodové, nemají aplikace z balíku žádný problém otevírat, prohlížet, tisknout i tvořit dokumenty s českými znaky. Stačí mít pouze v systému nastavenu českou klávesnici.

Horší je situace s korektorem pravopisu: ten v češtině dostupný není. Vzhledem k návrhu celého balíku nelze použít systémovou podporu pravopisu (zkrátka se jedná o Carbon aplikaci) a vzhledem k rozdílnému návrhu jednotlivých aplikací není funkční také podpora kontroly češtiny určená po starší verze Office:X a Office:2004.

Jediným funkčním řešením je tedy vytvoření vlastního slovníku pro kontrolu pravopisu. Ne, nelekejte – není to zase až tak těžké jak by se mohlo zdát:

 • Otevřete aplikaci Word a v ní vytvořte čistý dokument,
 • vypněte dočasně jakékoli automatické doplňování (to je ta funkce, která například na začátku věty mění první písmeno na velké),
 • napište slova, která chcete do slovníku přidat po jednom pod sebe (tedy za každým slovem stiskněte Enter),
 • dokument uložte jako “Custom” slovník například do adresáře Documents,
 • v nastavení kontroly pravopisu přidejte právě vytvořený slovník a zvolte jej jako výchozí.

Nyní bude Word schopen kontrolovat také česky psaný text. Pokud ne, zkuste ještě přepnout jazyk celého dokumentu (poměrně nelogicky) na americkou angličtinu. Problémem může být samotný slovník: můžete vyextrahovat texty například ze systémů kontroly pravopisu Aspell, já použil slovník z OpenOffice.org, který jsem jako prostý text naimportoval do zdrojového prázdného dokumentu. Celý proces nezabral více než půl hodiny.

Je pravda, že se nejedná právě o systémové řešení, ale je funkční a použitelné nejméně do doby, než někdo dokáže integrovat kontrolu přímo do Wordu jako nativní.

 Odkazy k tématu: Mac OS X Leopard | Office:mac 2008 | Microsoft

Ohodnoťte tento článek!