Tyhle aktualizace byly poslední. V říjnu skončila podpora Office 2010 a Office 2016 pro Mac

3
Microsoft Office 2010
Microsoft Office 2010
-
Zdroj: logo: Microsoft | koláž: Petr Urban / Cnews

V úterý večer Microsoft jako již tradičně vydal servisní aktualizace pro své softwarové produkty. Upozornili jsme, že už za měsíc skončí podpora Windows 10 verze 1809 a v prosinci hned skončí životnost Windows 10 verze 1903. Nejsou to ale jediné produkty, jejichž životní cyklus skončí.

S říjnem totiž skončila podpora Office 2010 a Office 2016 pro Mac. Verze 2010 vyšla pouze pro osobní počítače s Windows, a to v červnu 2010. Životnost měla nastavenou na 10 let a dočkala se dvou servisních balíčků. Šlo o první vydání Office, jež bylo vydáno nativně i pro 64bitové procesory. Zároveň to bylo druhé vydání s pásem karet a nabídlo širší možnosti přizpůsobení. 13. října 2020 byly k Office 2010 vyslány úplně poslední opravy.

Nepodporovaný produkt se časem stává výraznějším bezpečnostním rizikem. To platí i pro druhý jmenovaný produkt. Office 2016 pro Mac se na trhu objevil v září 2015 a jeho podpora vydržela pouze pět let (uvolněny byly pouze edice Home and Business, Home and Student a Standard). Office 2016 pro Windows naproti tomu teď pouze skončila hlavní fáze podpory, zatímco fáze prodloužené podpory potrvá až do října 2025.

Používáte ještě Office 2010 nebo Office 2016 pro Mac?

Čím produkty nahradit? Microsoft nabízí zejména své předplatné Microsoft 365 či Office 365. Firma reflektuje existující poptávku po samostatných produktech, jež se nemění a licence se nemusí obnovovat. Zatím posledním „samostatné“ vydání představuje Office 2019 a pracuje se i na jeho nástupci. Office 2019 pro Windows běží pouze v Desítkách a životnost je oproti dřívějším pořádkům nastavená na sedm let. Varianta pro macOS je podporována tradičně jen pět let.

Zdroje: Microsoft 365 Blog (1, 2)

Tyhle aktualizace byly poslední. V říjnu skončila podpora Office 2010 a Office 2016 pro Mac
Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 4 hlasů

3 KOMENTÁŘE

  • To, že se zvláště v takto rozšířených produktech objevují díry, které už ovšem výrobce neopraví, je fakt. (Chyby se objevují i v podporovaných produktech, a i ty můžou být zneužity, výrobce je však dříve či později opraví, takže riziko je přijatelné.) Konstatování faktu v uměřené podobě a v jedné větě není strašení. Lépe je situaci nebagatelizovat, jako to děláte vy.

   • Chápal bych varování od někoho, kdo opravdu ví, jaké konkrétní chyby v produktu jsou. Jestli jsou zneužitelné vzdáleně nebo lokálně, jak závažné jsou a při jaké operaci se mohou projevit, jak je reprodukovat. U MS Office v domácnosti asi vzdálené zneužití nehrozí (neběží server služba, která poslouchá na portu) a lokální hrozí jen tehdy, pokud si chcete otevřít .xls soubor s makry, kde by měl být klíč k pirátské kopii hry, kterou jste si právě pokoutně stáhl, a antivir vám takový soubor, jako na potvoru, neodchytil.

    Vy se ve všech článcích o nových SW produktech (většinou z MS světa) vždycky jen omezíte na obecná prohlášení, která vlastně jen kopírují „bububu“ prohlášení tvůrce produktu, který tím sleduje to, aby donutil přejít co nejvíce zákazníků na novou (popř. předplacenou) verzi produktu.

    Měl byste být na naší straně, straně koncových spotřebitelů, a říct: Žádný stres a nohy v teple. Aktualizace sice už nebudou, ale pokud nebudete bezhlavě otevírat podezřelé soubory s vypnutým antivirem, jste s největší pravděpodobností v pohodě. A pokud byste byli opravdu paranoidní, nainstalujte si MS Office do VirtualBoxu, který nebude mít přístup na Internet a bude s hlavním systémem sdílet pouze adresář se souborem.