Office 2010 Starter: zdarma, ale s omezenými funkcemi

0

Office 2010 přichází na trh v několika různých edicích. Tou nejlevnější je verze pro studenty a domácnosti a stojí okolo 2 600 Kč v krabicové verzi a okolo 2 100 Kč ve verzi OEM. Tuto verzi můžete nainstalovat až na tři počítače v domácnosti a obsahuje Word, Excel, PowerPoint a OneNote, což pro běžné využití bohatě stačí. Outlook je určen spíše pro firmy a další aplikace z této kancelářské sady rovněž.

Pokud si ale koupíte nový notebook nebo počítač, můžete na něm nalézt Office 2010 Starter. Toto je neprodejná verze, kterou nenajdete v žádném webovém obchodě a její instalace na notebook nebo počítač závisí na výrobci. Oproti demoverzi Office 2007, která se běžně instalovala doposud, je toto plně použitelná verze bez časového omezení. Zatímco Office 2007 jste museli po vypršení dvouměsíční zkušební lhůty zakoupit nebo přestat používat, 2010 Starter vám poběží navždy.

Má ale docela velká omezení: v balíku najdete jen Word a Excel, které obsahují jen většinu základních funkcí a navíc neustále zobrazují reklamu. Pravý panel s reklamou a dalšími funkcemi je tak neustále viditelný a nelze ho vypnout. Pokud tedy máte netbook s malým displejem, zůstane vám pro textový editor nebo tabulky jen minimální prostor. Máte-li však alespoň rozlišení HD ready, v ničem vás tento panel obtěžovat nebude. Reklama se zobrazuje ve spodní části a většinou se zobrazuje jen upoutávka na placené verze balíku.

Co chybí ve Wordu

Co tedy konkrétně ve Wordu chybí? Celá záložka Reference, Revize a Zobrazení, záložka Vložení je lehce omezená – například nelze vložit SmartArt (chytré tvary), křížový odkaz nebo rovnici. V záložce Reference běžně najdete práci s poznámkovým aparátem, rejstříkem či obsahem, takže na Starteru těžko vytvoříte například diplomovou práci.

Chybějící záložka Zobrazení pracuje s různými pohledy na stránku, umožňuje zapínat pravítko či pracovat s lupou a také pracovat s makry. A konečně kvůli absencím záložky Revize nebudete moci vkládat komentáře, zapínat a vypínat revize a vytvářet tak různé verze oprav a podobně.

Co chybí v Excelu

Stejně jako u Wordu i u Excelu zmizela záložka Zobrazení, dále chybí záložka Data a Revize. Kvůli chybějícím Datům nebudete moci například vkládat textové soubory nebo CSV jako tabulku, propojovat tabulky, seskupovat a oddělovat sloupce a řádky a podobně. Chybějící Zobrazení a Revize nabízí v podstatě to samé jako Word, je tu ale navíc například vytvoření a ukotvení příček. Pokud tak otevřete soubor s existujícími příčkami, upozorní vás Excel, že je nemůžete zrušit a ani s nimi nijak manipulovat.

Naštěstí nebyla nijak omezena možnost práce s grafy a víceméně ani se vzorci, takže ořezání nebylo z mého pohledu tak drastické jako třeba u Wordu.

Mimochodem, je docela zajímavé, že se Word i Excel spouští vždy v maximalizovaném okně, přestože tyto aplikace vypnete s úplně jiným nastavením velikosti okna. Otázkou je, zda jde o chybu nebo vlastnost.

Bijec Open Office

I když jsou omezení na první pohled málo významná, po čase zjistíte, že vám chybí tu tohle, tu něco jiného a nakonec stejně dojdete k závěru, že se bez velkých Office neobejdete. Z tohoto pohledu je Starter docela dobrým tahem Microsoftu. Tento systém bude předinstalován na téměř všech nových počítačích a noteboocích a uživatelé nebudou mít příliš velké nutkání instalovat OpenOffice nebo jiný kancelářský systém, protože základní funkce budou mít zdarma. Uživatelé budou mít na seznámení se systémem výrazně delší dobu než u dema Office 2007, takže je větší šance, že si na něj zvyknou a koupí si pak plnou verzi.

Office 2010 Starter na cestu

Zajímavou možností je sbalit si tuto verzi Office 2010 na cesty – a pak ji můžete používat na jakémkoliv jiném počítači, na kterém běží Windows Vista nebo Sedm. Stačí si vzít flashku nebo paměťovou kartu a na ni tuto mobilní verzi nahrát. Na cílovém počítači pak proběhne krátká instalace (jen při prvním spuštění) a pak můžete používat jak Word, tak Excel. Jen musíte mít flashku v počítači, jinak se aplikace ukončí, Po vytáhnutí flashky z počítače nebude Office 2010 dostupný.

Ohodnoťte tento článek!