Office 2016 a starší se v roce 2020 nepřipojí k online službám Office 365

Změna se týká firemních služeb, tedy primárně OneDrivu for Business a Skypu for Business.

2
Microsoft Office (Ilustrační foto)
Microsoft Office (Ilustrační foto)

Čas plyne a Microsoft se musel rozhodnout, jak se zachovat. Na jedné straně poskytuje dynamické a rozvíjející se služby, na straně druhé statické produkty. Nelze pochybovat o tom, že by firma chtěla, aby všichni přešli na model předplatného. V případě Office je ale zatím stále možné nakupovat samostatně stojící licence produktů, které se nemění.

Kompatibilita online služeb se staršími funkcemi, které byly kdysi implementovány, ovšem nebude držena věčně. Oznámení, které je spojené se změnou nastavení životního cyklu Office 365 ProPlus, se týká firemního prostředí. Co se stane? Kancelářské balíky Office 2010, Office 2013 a Office 2016 budou odříznuty od online služeb Office 365. Jedná se primárně o OneDrive for BusinessSkype for Business.

Microsoft si nemůže dovolit podporu ukončit týden po oznámení. Oznámení přichází dostatečně dlouho dopředu, takže máte čas se přepravit. Samostatně stojící kancelářské nástroje Office, které nové funkce nezískávají, přestanou s online službami spolupracovat 13. října 2020. Podpora online služeb vlastně bude trvat po celou dobu hlavní fáze životnosti Office 2016. To je minimum, které by Microsoft u těchto produktů dle mého názoru garantovat měl.

Po uvedeném datu budou si organizace za tyto funkce budou nuceny najít náhradu, nebo mohou přejít na Office 365. Alternativou bude jiná verze samostatného desktopové balíku Office, jež na bázi předplatného není a která se bude nacházet v hlavní fázi technické podpory. To ovšem záleží na tom, zda se Office 2016 dočká svého nástupce. Kdyby šel vývoj stejně jako doposud, měli bychom teoreticky spatřit Office 2019.

Více informací případně opět hledejte na webu Microsoftu. Osobně předpokládám, že kdo o předplatné Office 365 nestojí, toho se nejspíš ani změna související s online službami nedotkne. Máte jiný názor? O své připomínky se podělte v diskuzi.

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE

  1. Tak ta zmínka o Onedrive for business mě pobavila…. Máme několik stovek licencí Office 365 myslím E3 a rozchodit Ondedrive for business je uplná parodie…. Na některé stroje se nainstaluje jen obyčejný Onedrive, na jiné Ondedrive a Onedrive for business a někde jen Onedrive for business. Na některých strojích následně funguje jen ta byznysová verze, jinde jen klasický. A když jsem chtěl na jednom stroji přehodit v business verzi umístění toho adresáře, automaticky se mi to předělalo na obyčejný Onedrive…

    Je to neuvěřitelný polotovar, co se ani nedá srovnat s Google Drive nebo Dropbox… Třeba ještě další fórek – chci nasdílet adresář tak, aby se uživateli klasicky stahoval jako složka se kterou může pracovat, nikoliv jen online…. Pro google drive trivialita…. Ale pro Onedrive??? Business verze to pravděpodobně neumí vůbec a ta klasická – cvičně jsem zkusil mezi uživateli a výsldkem je, že nejde nasdílet přimo tu složku, ale musím vytvořit adresář nad ní, ten nasdílet a následně u druhého uživatele můžu dát synchronizovat ty adresáře… přímo ten hlavní nejde…. Naprosto nepochopitelný paskvil….