Office 2019 poběží jen ve Windows 10 a podpora potrvá „jen“ sedm let

Microsoft detailně popsal, jak dlouho a na jakých platformách bude podporován Office 2019. S tím souvisí také změny, které za dva roky nastanou u Office 365 ProPlus.

11
Microsoft Office (Ilustrační foto)
Microsoft Office (Ilustrační foto)

Jak už to bývá, Microsoft opět prozradil relativně důležitou věc na místě, které není zcela viditelné.

Týká se podpory a životního cyklu kancelářského balíku Microsoft Office.

Office 2019 bude jen pro Windows 10

V příspěvku věnovanému určitým směnám v servisním modelu, o kterých si ještě povíme, totiž uvedl, že Office 2019 bude vydán ve druhé polovině tohoto roku a podporován bude jen ve Windows 10, tj. nespustíte ho ve Windows 7, ale ani ve Windows 8.1. Všiml si toho Martin Brinkmann.

Druhý jmenovaný systém je spíše okrajovou záležitostí. Sedmičky dnes naopak stále kralují. Jenže nová hlavní verze kancelářského balíku vyjde někdy letos na podzim. Přitom dnes zbývají do konce podpory Sedmiček necelé dva roky. Od ledna 2015 se tento systém nachází ve fázi rozšířené podpory, tj. získává jen nezbytné opravy a záplaty. Podpora pak se vším všudy končí 14. ledna 2020.

Ve druhém čtvrtletí se dočkáme testovacích vydání Office 2019.

Svým způsobem v tomto ohledu dává smysl, že se již Microsoft nebude zabývat udržením kompatibility se starým systémem. Naopak, když se bude soustředit jen na podporu Office ve Windows 10, mohli bychom se dočkat významných optimalizací. Může se ovšem jednat jen o rozhodnutí politické.

Microsoft Excel 2016

Buď jak buď, nemyslím si, že ten zhruba rok až rok a půl (podle toho, kdy Office 2019 nakonec vyjde) by lidé se zařízeními s Windows 7 nedokázali vydržet se starší verzí Office. Verze 2016 například na odpis ještě dlouho nebude a technicky vzato přežije Sedmičky o významný kus. V říjnu 2020 tomuto balíku teprve končí fáze všeobecné podpory, dalších pět let pak ještě bude získávat opravy a záplaty. Vlastně v říjnu 2020 teprve skončí podpora Office 2010.

Délka podpora: 5 + 2 roky

Podpora pro současné verze Office se nemění, pro Office 2019 ale platí, že jeho životní cyklus nebude kopírovat dosavadní praxi. Pět let od vydání se bude balík nacházet ve fázi hlavní fáze podpory, to je stejné. Poté už však nebude dalších pět let zásobován opravami, jako tomu bylo dosud. Opravy budou přicházet jen další dva roky, celková délka podpora Office 2019 tak bude sedm let.

Microsoft navíc uvádí, že ony dva roky jsou přibližná délka rozšířené podpory. Může to tedy nakonec být o něco více, ale radikální změnu délky životnosti produktu bych raději neočekával. Prozatím platí, že by podpora Office 2019 měla skončit 14. října 2025. Mimochodem, toto datum naznačuje, kdy Microsoft plánuje nový balík vydat: 14. října 2018.

Informace pro firmy

Office 2019

Firemní sektor by pak na adresu Office 2019 mohlo zajímat, že v kanále LTSC, kde je konkrétní vydání Windows 10 podporováno dlouhodobě, bude možné tento kancelářský balík provozovat, ale podporována budou jen vydání od Windows 10 Enterprise LTSC 2018 (tohoto produktu se dočkáme letos na podzim a opět nabídne pět let hlavní fáze podpory a dalších pět let rozšířené podpory), stejně tak nebudou podporovány starší serverové varianty v kanále LTSC.

Microsoft Office (Ilustrační foto)

Tentokrát nebude vydána verze s instalačním programem ve formátu MSI. Nasazení bude možné jen pomocí technologie Click-to-Run, která je standardem aspoň v domácnostech. Instalace pomocí MSI bude umožněna jen v případě serverových variant Office.

Pro domácnosti platí připomínka, že bude Office 2019 podporován jen na aktuálně podporovaných verzích Windows 10. Což by nemělo nikomu vadit, protože systém je průběžně aktualizován i upgradován.

Office 365 ProPlus

Aktuální aplikace Office pro desktop (od podzimu to tedy bude Office 2019) můžete používat také v rámci předplatného Office 365. Firemní varianta ProPlus opět bude podle nových pravidel vyžadovat aktuálně podporované verze Windows 10 v kanále Semi-Annual.

Jak se dále ukazuje, toto budou jediná podporovaná vydání Windows – od 14. ledna 2020 dojde ke změnám týkajících se starších variant operačních systémů od Microsoftu. Vývoj Office 365 a Windows 10 byl loni přeorganizován tak, aby se vydání kancelářského softwaru s operačním systémem překrývala.

Protože jde vývoj více či méně ruku v ruce, Office 365 ProPlus po uvedeném datu nebude podporovat Windows 8.1 a starší, ale ani žádnou verzi Windows 10 LTSC. Podpora bude dále ustřižena pro Windows Server 2016 a starší.

Závěr

Microsoft reaguje na změny ve světě softwaru, tj. všechno vede ke zvýšení tempa vydávání nových verzí. Je ale otázka, jestli na to budou zejména firmy připravené – prozatím budoucnost dlouhodobě podporovaných verzí softwaru nevypadá růžově, viz i zkrácená doba podpory samotného produktu Office 2019. Současně je potřeba zamyslet se nad tím, co bude za dalších sedm až deset let.

Zavázat se v dnešní době k desetileté podpoře produktu není lehké rozhodnutí. Microsoft naznačuje, že určitou stabilitu zaručit stále dokáže, ale že si sám není jistý, jak bude situace vypadat. Zatím tedy podporuje oba světy a čeká, co se stane, resp. jak se změní požadavky.

Office 2019 poběží jen ve Windows 10 a podpora potrvá „jen“ sedm let
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

11 KOMENTÁŘE