Spolupráce v reálném čase a okamžité ukládání do cloudu dorazily do Office pro macOS a iOS

Varianta kancelářských aplikací pro macOS dohání variantu pro Windows.

4
Microsoft Office
Microsoft Office

Kancelář od Microsoftu dodávaná v rámci Office 365 pro macOS se výrazně zlepšila – dohnala totiž varianty pro jiné platformy v klíčových funkcích. Office pro macOS se naučil automaticky ukládat obsah hned po provedení změn. Tuto funkci již máme k dispozici na počítačích s Windows, byť musím dodat, že zrovna ve Wordu, pro mě nejdůležitějším programu, mi automatické ukládání většinou nabídnuto není.

Buď jak buď, automatické ukládání funguje (pokud tedy funguje) podobně jako v Dokumentech Google, ale také v Office Online či v Office pro Android. Podporováno je ve chvíli, kdy soubor ukládáte do OneDrivu či SharePointu. Změny v souboru jsou pak ihned streamovány do cloudového úložiště. Microsoft automatické ukládání rovnou zařadil do Wordu, Excelu i PowerPointu.

Office pro Windows přitom funkci získával postupně. Připomínám, že se nebavíme o automatickém uložení, které je provedeno lokálně jednou za pár minut a které je v Office přítomno odnepaměti, viz starší článek Automatické ukládání v Excelu a PowerPointu či předčítání ve Wordu. Co dalšího Office pro macOS oproti variantě pro Windows scházelo?

Spolupráce více lidé v reálném čas na „jablkách“

S podporou okamžitého ukládání souvisí možnost spolupracovat na jednom dokumentu v reálném čase. (Obě funkce využívají cloudu.) Toto bylo možné jako první v Office Online, na desktopy se spolupráce dostala v roce 2015 s Office 2016 a na Android pak v roce 2016. Týkalo se to ale jen Wordu, přičemž funkce byla následně postupně rozšiřována mezi všechny tři hlavní aplikace.

Spolupráce více lidí je možné také v Office pro macOS
Spolupráce více lidí je možné už také v Office pro macOS (foto: Microsoft)

Teď Microsoft funkci uvádí ve Wordu, Excelu a PowerPointu nejen pro macOS, ale též pro iOS. V desktopových a mobilních aplikacích tak hned uvidíte, když některý z vašich kolegů či kolegyň dokument otevře nebo v něm začne provádět změny. Stejně tak ovšem oni uvidí vaši aktivitu.

Z další novinek zmíním nové grafy nebo funkce v Excelu, který se rovněž dočkal podpory zpracovávání výpočtů použitím více vláken. To by tedy mělo kalkulace zrychlit. PowerPoint pak nabízí automatický návrh prezentace na základě vámi určeného předmětu. Dále podporuje ořezávání multimediálního obsahu a použití myši jako laserového ukazovátka.

Tip: Jak na sdílení dokumentů a spolupráci v reálném čase v Office 2016

Pomocí gesta na touchpadu zase e-maily v Outlooku smažete či archivujete. Stačí se po něm „projet“ do strany dvěma prsty. Jedná se o největší aktualizaci Office pro macOS v rámci Office 365, ke které došlo za poslední měsíce. Některá vydání nenabídly kromě oprav dokonce žádné funkce navíc. Všechny popsané novinky jsou dostupné od 18. ledna v Office 16.9, ke které mají přístup abonenti a abonentky Office 365.

Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE

  1. Procesory šly řekl bych dolů. Aktuálně na czc. R5 1600 za 4500, totéž 6core i5-8400, 6core i7-8700 za 7500, Ryzen 1700/1700X za cca taky 7500.
    Škoda že paměti jsou drahý a mám 3 roky starý pcčko, to je ještě brzo. Ale ne že by mě to nelákalo 😀