Aktivní vývoj Office Mobile pro Windows 10 už Microsoft oficiálně pověsil na hřebíček

Neoficiálně to ale není žádná velká novinka. Office Mobile pro Windows 10 pro Microsoft viditelně už dlouho prioritou nepředstavoval. Nové funkce nezíská, aplikace však budou nadále dostupné.

2
Microsoft Office (Ilustrační foto)

Objevila se zpráva, s níž jsme se už v minulosti jednou potkali. Více méně. Ale pro pořádek aspoň krátce shrnu fakta. Když v roce 2012 přišel Windows 8, který chtěl prorazit na tabletech, Microsoftu zoufale chyběl dotekový kancelářský balík. Tradiční nástroje Office (2013) alespoň vybavil zvláštním režimem, kde se byla tlačítka v prostředí zvětšena a vznikly kolem nich velké mezery.

Na dotekové obrazovky od základu připravené aplikace pro Desítky ale přišly až v roce 2015 s přídomkem Mobile. Šlo o jednodušší aplikace, které byly výrazně méně vybavené a nabídly jednoduší prostředí než tradiční „desktopový“ Office. To není nutně výtka – byly uzpůsobené danému ovládání a účelu používání. Jenže Microsoft tyto aplikace nikdy nedokázal funkčně výrazněji rozvinout.

Konec Office Mobile nastal loni

Jejich evoluce byla pomalá až neznatelná, což je vlastně problém velké části aplikací, které firma tvoří přímo pro Windows 10. Office Mobile nedokázal prodat UWP (Universal Windows Platform) ani Store, zůstal spíše na okraji zájmu, až nakonec Microsoft přišel s jiným nápadem, jak zatraktivnit celou platformu. V roce 2017 již začal sklízet plody projektu Centennial, díky němuž se do Storu mohly prvně podívat tradiční programy pro prostředí Win32.

Tip: Office 2016 si už z Microsoft Storu stáhne skoro každý

Uvedl tedy do Storu tradiční nástroje Office a ty primárně dotekové schoval. Dodnes jsou ke stažení, ale nedostanete se k nim přes vyhledávání. Musíte mít buď odkaz, nebo je najdete ve své knihovně. Již před rokem a půl bylo tak bylo nad slunce jasnější, že se Microsoftu přes Office Mobile UWP prodat nepodařilo. Informace z kuloárů rovněž přímo tvrdily, že se tyto aplikace dostávají na vedlejší kolej.

I přes ukončení aktivního vývoje budou aplikace Office Mobile dostupné ke stažení
I přes ukončení aktivního vývoje budou aplikace Office Mobile dostupné ke stažení

Respektive se už vývojový tým neměl příliš věnovat aplikacím pro osobní počítače, zatímco těm mobilním ještě ano. Jenže svou mobilní platformu Microsoft dnes už nemá. Trochu mě překvapila zpráva, která projela tradičně spolehlivými novinářskými zdroji.

Aktivní vývoj oficiálně končí

Mj. Mary Jo Foley publikovala zprávu, že Microsoft na nedávné konferenci Ignite mluvil o uvadajícím zájmu o Office Mobile pro Windows 10. Firma oficiálně řekla, že ačkoli tyto aplikace z trhu nestahuje, jejich aktivní vývoj de facto končí. V mobilním sektoru se chce soustředit na iOS a Android, tímto směrem tedy prioritizuje vývoj. Jak jsem už ale naznačil, reálně se Office Mobile pro Desítky v posledních měsících mnoha nových funkcí stejně nedočkal.

Tip: Office poprvé po 20 letech sdílí základní kód, takže všude nabídne stejné základní funkce

Z mého pohledu se jedná jen o formalitu potvrzující dlouhodobě trvající stav. Dnes dává ještě větší smysl, soustředit se pouze na tradiční nástroje Office a Office Online a na mobilech pak na Android a iOS. Microsoft totiž postupně plánuje v nich nabídnout nové zjednodušené prostředí. To vlastně platí také pro Office Online. Zatím výrobce testuje jednořádkový pás karet v Outlooku a ve Wordu Online.

Webový textový procesor díky novému prostředí jako by z oka vypadl Wordu Mobile. Ačkoli tedy Office Mobile ustoupí na pozadí, jeho dědictví bude symbolicky žít dál v jiných produktech rodiny Office. Omezení vývoje se pak samozřejmě netýká OneNotu pro Windows 10, který se v Office 2019 stal výchozím klientem pro poznámkou platformu a naopak představuje to nejlepší, co UWP nabízí.

Skoro stejné prostředí, které předvádí Office Mobile, získají aplikace Office Online
Skoro stejné prostředí, které předvádí Office Mobile, získají aplikace Office Online

Smysl Universal Windows Platform

UWP dostalo zásahů už několik. Nový Skype už je postavený na jiné technologii, Sway ve Storu je vlastně jen zabalená webová aplikace a Teams, mladý miláček Microsoftu, pro UWP rovněž nikdy nevznikl. Jedná se o progresivní webovou aplikaci, která se ve Storu dokonce dodnes neobjevila, přestože již tento katalog PWA podporuje.

Tedy, vznikla aspoň aplikace pro Windows 10 Mobile, jenže tento systém už není aktivně vyvíjený, jak po stopadesáté opakuji, takže ji Microsoft poslal na odpočinek. Protože už dnes zejména jednodušší aplikace mohou být nahrazeny těmi progresivními webovými, má Microsoft o důvod méně produkovat Office Mobile.

Office Online může být podobně funkčně vybavený a čistě teoreticky se časem může objevit i ve Storu jako jednodušší alternativa k plnohodnotným nástrojům Office. To už ale spekuluji. Buď jak buď, prostor pro UWP se zmenšuje.

Aktivní vývoj Office Mobile pro Windows 10 už Microsoft oficiálně pověsil na hřebíček
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlasů

2 KOMENTÁŘE

  1. Jako zastánce multiplatformního softwaru, a tím nemyslím multiplatformního ve smyslu UWP, že si Office spustím na Windows 10 PC, XBoxu nebo Windows 10 Mobile telefonu, mě tato zpráva potěšila. Snad už MS přestane vymýšlet další svá proprietární API jako způsob pro vendor lock-in na Windows 10, DirectX 12 bohatě stačí.