Office poprvé po 20 letech sdílí základní kód, takže všude nabídne stejné základní funkce

Do samotného řešení nevidíme, ale důležitý je výsledek. Sjednocení přináší benefity pro všechny.

2
Microsoft Office
Microsoft Office

Jestliže jsem psal o lednových novinkách v kancelářských aplikacích Office pro macOS dostupných v rámci Office 365, které jsou největší za minimálně poslední rok, souvisí s tím jedna klíčová věc. V jiném svém čerstvém příspěvku Redmondští popisují, že se jim povedlo sjednotit kódy. Přesněji řečeno požívají výraz „codebase“.

Vývojový tým uvádí, že k takové situaci došlo poprvé ve 20 letech. Sám nejsem vývojář, takže jsem do jisté míry zmatený.

Stejný kód, stejné funkce

Minimálně není možné, aby byl úplně stejný kód používán na všech platformách. Hovoříme o Windows a macOS, ale také o iOS a Androidu. Ačkoli tedy nemohu nabídnout detaily (a nenabízí je ani Microsoft), výsledek je takový, že Office na těchto platformách vychází ze stejného základu. Co to znamená? Budeme z toho těžit?

Lednové noviny v Office pro macOS a iOS: Spolupráce v reálném čase a okamžité ukládání

Důležitý je výsledek. Word, Excel a PowerPoint nám nabídnou stejné základní funkce. Jako první ukázka slouží právě velká lednová aktualizace Office pro macOS, jenž během získal chybějící okamžité ukládání dokumentů do cloudu a spolupráci více lidí v reálném čase, ale i vícevláknově prováděné výpočty v tabulkách, další funkce v Excelu apod.

Spolupráce více lidí je možné také v Office pro macOS
Spolupráce více lidí je možné také v Office pro macOS

Microsoft může snáze vyvíjet komplexní aplikace pro více platforem, současně my jako uživatelé a uživatelky získáme konzistentnější zážitek napříč platformami.

Všechno ale stejné být nemůže a nebude

Co sjednocení základního kódu neznamená? Stejná aplikace nemůže nabídnout úplně všechny funkce na každé platformě – mobilní zařízení typicky poskytují odlehčený zážitek, což souvisí s možnostmi ovládání daného zařízení, jak se alespoň domnívám.

Současně bude každá varianta Office vypadat trochu jinak. Bude totiž přizpůsobená zvyklostem nebo právě velikosti obrazovky či způsobu ovládání dané platformy, což částečně platí rovněž pro funkční základnu – na Macboocích je např. podporován Touchbar. Microsoft by každopádně ještě mohl provést symbolické sjednocení minimálně na počítačích.

V tomto prostředí totiž stále vydává každé tři roky nové hlavní verze, jež pak prodává i samostatně. Každý měsíc navíc nové funkce pouští k lidem, kteří si předplácí Office 365. Přestože existuje varianta Office 2016 pro macOS i Windows, tyto verze nejsou stejně číslovány a měsíční aktualizace nevychází ve stejný den. Možná se dočkáme brzy, možná ke sjednocení dojde s avizovaným Office 2019.

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE

 1. Myslím, že je to třeba brát hlavně jako marketing , ostatně jako všechna podobná ohlášení :-).

  Čistě teoreticky ten kód může být skoro stejný, stačilo by, kdyby Office jely v .NET a MS udělal pro Apple plnohodnotný .NET Framework, ve kterém se dají psát už poměrně solidní aplikace, na rozdíl od „hraček“ UWP nad .NET Core (vylepšení .NET Core je pravděpodobně jen otázka času, tedy doufám).

  I C++ kód se dá rozumně platformově sdílet, pokud je projekt dobře navrhnut a strukturován a zrovna zmiňované funkce v Excelu problémy dělat nebudou, ty nejsou závislé na platformě (vykreslování, ovládání atd.) a když to přeženu a zjednoduším, tak ten zdroják půjde zkompilovat na čemkoli.

  PS: překlep „nodvé“

  • Třeba taková hra v Unity se dá „pár kliknutími“ vydat pro Windows, Linux, macOS, iOS a další, takže pokud si jednou napíšou pro danou platformu specifický podvozek, všechno ostatní už může mít stejný kód.

   Tady je úryvek z článku z roku 2014:
   „The goal is to maintain a shared core of intellectual property — the guts of Office — all written in C++ and keep that shared core as large as possible. By doing this, risks of document corruption are reduced. On top of that core, there is a set of native UX appliction programming interfaces.“
   (ZDNet – How Microsoft is taking on the cross-platform challenge with Office)

   Podobně tvrdí i obrázek v jiném článku z roku 2014, že PowerPoint sdílí přes 90 % kódu mezi platformami WinRT a Android.
   (ITProtoday – How Microsoft is taking Office cross-platform)