Ohlédnutí české reprezentace za Mistrovstvím světa v PC hrách

0

Letošní ročník BenQ ESWC kvalifikace, stejně jako loňský rok, pořádal zkušený tým z herního portálu Grunex.com. Na konci července byla oznámena oficiální česká BenQ ESWC kvalifikace, obě místa do turnaje byly přiděleny hráčům Starcraft 2. Strategická hra, která si získala mnoho svých fanoušků i u nás v České republice díky velmi propracované grafice a mnoha možnostech ve hře. Ukázalo se, že to byla dobrá volba, hodiny živého přenosu přilákaly tisíce diváků. Kvalifikace se skládala z pěti online kvalifikačních turnajů a závěrečného finále, které se uskutečnilo v pražské herně Battlezone.

Freizy a Tomikus před hlavním pódiemFreizy a Tomikus před hlavním pódiem

Postupující vzešli z osmi postupujících a po napínavých soubojích se jimi stali Pavel „TomikuS“ Tomášek. „Pocity jsou to užasné, vyhrát cestu do Paříže a dostat možnost reprezentovat Českou republiku se nenaskytne každý den,“ řekl po svém triumfu. Druhým reprezentantem se stal Radek „freizy“ Šiška, který bezprostředně po finále neskrýval emoce: „Je to parádní pocit euforie kvalifikovat se na tak prestižní akci, jako je ESWC.“

Na grandfinále do Porte de Versailles v Paříži se reprezentanti společně s doprovodem připravovali přes jeden a půl měsíce. Česká BenQ reprezentace měla bohužel trochu smůlu na los skupin, kdy jsme nedostali úplně ty nejlehčí soupeře. Freizy dostal do skupiny nejlepšího zerga světa v poslední době, Francouze Stephana, švédskou rostoucí hvězdu – SortOfa, a australského borce Petraeuse. Že Vám tyto jména nic neříkají? Vězte, že to byla jedna z nejhorších skupin co vůbec na ESWC 2012 byla. TomikuS se také chystal na velice zvučná jména, a to polského hráče s přezdívkou MaNa, dále na DeathAngela a neznámého libyjského hráče Al-Huseina.

Freizymu se bohužel nepodařilo překvapit, na druhou stranu ho o postup, tedy o druhé místo ve skupině, připravila jedna drobná chyba, kterou udělal. Jeho představení tak můžeme považovat za úspěšné. Předvedl velice kvalitní hry a sám své působení hodnotil takto:

ESWC 2012 byla cenná zkušenost a zahrát si s hráči typu Stephano je super. Bohužel jsem neměl před odjezdem možnost trénovat, takže jsem dělal mnoho chyb. Příští rok se pokusím znovu kvalifikovat a odčinit si svůj letošní neúspěch.

Největší úspěch české reprezentace vůbec za celou dobu ESWC zaznamenal Pavel Tomášek. TomikuS, jak ho znají všichni tuzemští hráči, předvedl famózní výkon v základních skupinách, kdy překvapil nejen všechny fanoušky u nás doma, ale také své soupeře. V prvním kole se rozehrál a snadno porazil svého libyjského soupeře. A pak to začalo, pověstné „nice“ si zakřičel po každé vyhrané mapě nad DeathAngelem a vyhrál 2:1. Tímto si také zajistil postup ze skupiny. TomikuSovi to ovšem nestačilo, vyšlápl si i na polského hráče, a pozdějšího vítěze, MaNu, kterého porazil jako jediný na celém ESWC 2012. Zápas skončil 2:1 a náš reprezentant si tak může jako jediný říct: „Porazil jsem mistra světa 2012 ve Starcraftu 2“. TomikuS postoupil z prvního místa ze skupiny a měl tedy dostat slabšího soupeře v následném play-off.

Freizy v game areaFreizy v game area

Bohužel v konkurenci, která byla, jsme ani tak nemohli čekat žádného slabého soupeře. V play-off narazil na nizozemského protosse Harstema a ke smutku všech českých fanoušků prohrál 1:2 a skončil v turnaji v TOP16. Ale i on sám byl velice spokojený, no posuďte sami:

„Moje působení na ESWC bylo úžasné, byla to moje první zahraniční akce a hrozně jsem se na ni těšil. Ješte před odletem do Paříže jsme se bavili s lidma, že mam docela šanci postoupit. Můj první hrací den, jsem začínal brzy ráno, takže sem dostal možnost vidět něco, co jsem nikdy neviděl. Byly to davy, davy a ješte jednou davy lidí, kteří čekali na to, až se otevře hlavní brána do areálu, což pro mně bylo fakt ohromné, protože Česká republika je v tomto velmi zaostalá. Moje zápasy se odehrávaly vzestupně podle síly soupeře, což mi vyhovovalo, protože po každém vyhraném zápase, se cítíte líp a líp. Svojí skupinu jsem nakonec vyhrál, což bylo obrovské překvapení nejen pro mně, ale asi i lidi co mi fandili. Do playoff jsem dostal hráče, který byl hratelný, ale nebyl slabý, bohužel jsem dostal největší zkušenost, kterou jsem mohl dostat a to, že psychika je velmi duležitá věc ve starcraftu a když si nevěříte, nemůžete vyhrávat, proto si po ESWC věřim na všechny a z nikoho nemám strach!“

Letošní výpravu na ESWC 2012 musíme hodnotit jako velice úspěšnou. S pocitem, že se naši hráči dokáží rovnat té nejužší světové špičce se těšíme na příští rok a věříme, že vy u toho budete s námi. Tento projekt kromě společnosti BenQ podpořily také energeťáky Big Shock!, nabušený počítače HAL3000, herní notebooky MSI a procesory Intel. Více informací se dozvíte na facebook.com/ESWCCzech.

Ohodnoťte tento článek!