OKI C5650: kvalitní barevný LED pod deset tisíc

0

První seznámení, parametry

Současné laserové tiskárny schopné barevného tisku jsou buď příliš levné a nehodí se kvůli šrafování pro tisk fotografií, nebo příliš drahé. Myslím, že u této kategorie tiskáren je přijatelnou cenou pro malé kanceláře a živnostníky hranice deseti tisíc korun. OKI C5650 ji se svou pořizovací cenou nepřekročí, přitom však nabízí kvalitní tisk, věrné podání barev a také uspokojivou rychlost. Ano, nejde o typického zástupce laserových tiskáren, LED se liší, ale klidně ji můžeme nechat v této cenové kategorii spolu s laserovkami.

 

Jednou z věcí, kterou nemůžete od velkých barevných laserových a LED tiskáren očekávat, jsou kompaktní rozměry a dokonale hladké tělo. Jistě, malé laserovky se již podobají inkoustovkám, jejich konstrukce umožňuje vše vsadit prakticky do jednoho kusu plastu a celé to pečlivě slícovat.

OKI C5650 – LEDový obr

Velké tiskárny, jako je OKI C5650, mají problém s tím, že je do nich nutné umístit čtveřici docela velkých zásobníků s tonerem, ke kterým je nutné přičíst fotoválec – je-li oddělený. Pro OKI C5650 to platí bezezbytku. Zásobníky jsou poskládány za sebou, výsledkem je nejenom docela dlouhá tiskárna, ale i poměrně vysoká hmotnost. Krabici určitě jeden člověk neunese, u samotné tiskárny záleží na zdatnosti uživatele.

 

Když se na OKI C5650 podíváte, uvidíte zde všechny znaky velkých tiskáren – mohutné součásti skříně, větrací otvory, řadu dvířek, velká tlačítka, žlutý displej, podavač papíru vespod těla tiskárny. Jde o pořádného obra, který se bude nejlépe vyjímat na vyčleněné skříňce někde v kanceláři, rozhodně nejde o barevnou tiskárnu na doma.Možnosti ovladače

Zprovoznění, instalace, ovladače

Fyzická manipulace s tiskárnou je trochu náročnější, nikoli už však její instalace do počítače nebo sítě. Dodávané ovladače jsou v češtině, při instalaci jsem nenarazil na žádný problém. Tiskárnu jsem testoval pouze s využitím přímého propojení do počítače pomocí USB kabelu.

Jednu výtku však k českým ovladačům OKI C5650 mám. Jedná se o znaky s diakritikou. Jak si můžete všimnout na obrázcích okolo, některé písmenka jsou nahrazena jinými, případně úplně chybí. Musím však říct, že to nijak nemění přehlednost ovladačů, všiml jsem si toho až po několikáté.

Barvám se ještě budu věnovat u popisu samotného tisku, teď dovolte ještě zmínku k nastavení ovladače. Kromě klasických parametrů tisku, jako jsou rozměry použitého papíru, vstupní zásobník a gramáž papíru, máte na výběr také z několika nastavení pro kvalitní tisk fotografií. Standardně je zapnuto rozlišení 1200 x 600 DPI, kterému odpovídají i naměřené rychlosti.

V ovladači OKI C5650 si můžete dále zapnout režim ProQ2400, který nabízí nejkvalitnější tisk využívající víceúrovňových hlav LED. Pro tisk fotografií je možné použít funkci PhotoEnhance, která automaticky vyvažuje barevnost výtisku a jeho upravuje ostrost. Zajímavá je i změna náhledu obrázku v nastavení ovladače, takže si můžete udělat představu o tom, jak kvalitně bude vytištěn. Pokud se vám nebude líbit automatické zpracování barev, máte možnost si v ovladači zapnout rozšířený režim, ve kterém vybíráte z několika barevných profilů, upravujete použití černé barvy a manuálně nastavujete jas a sytost vytištěného obrázku. Pomůže vám s tím i vzorník barev.

Rychlost tisku

Kvalitní a rychlý tisk

U tiskáren v této cenové kategorii jsem zvyklý na poměrně rychlý tisk, zde mě však příjemně překvapila kvalita tisku, a podotýkám, že i ve výchozím nastavení tiskárny. OKI C5650 si můžete s klidným svědomím pořídit i pro častější tisk obrázků. Není sice určena pro fotky ve formátu 10 x 15 cm, ale obrázky vytištěné na A4 jsou dokonale ostré, barvy jsou věrné a není zde ani stopa po šrafování, které se často objevuje i u dražších barevných laserovek.

Rychlost tisku dokumentů v podstatě odpovídá specifikacím výrobce. Běžný text dostanete za tři sekundy, pokud tisknete jednotlivě, připočtete si ještě devět sekund pro tisk první stránky. I s nimi je to myslím velmi příjemné zjištění.

Podavač a zásobník papíru na 300 listů umístěný vespod tiskárny je přesný, díky plastové nožičce můžete sledovat, kolik listů papíru zhruba v zásobníku zbývá. Navíc máte k dispozici multifunkční podavač na 100 listů využitelný pro potisk obálek, samolepících štítků, fólií, papírů větších gramáží (až 203g/m2) a bannerů (až 1200 mm). V případě, že by papír uvíznul v těle tiskárny (při testování se to nestalo ani jednou), máte možnost otevřít horní kryt, dostanete si i do zadní části, kde je volitelný držák potištěného papíru s potiskem nahoru a kapacitou 100 listů. Standardně je použit odkládací prostor nahoře na tiskárně s potiskem dolů a kapacitou 250 listů.

Hlučnost, spotřeba a závěr

Vyšší spotřeba, hluk v normě

Tiskárna OKI C5650 není žádný tichošlápek, větrací otvory jsou využívány na maximum. Přesto si myslím, že není subjektivně nijak moc hlučná vzhledem ke své velikosti. K dobru jí přičítám i to, že neobtěžuje produkovaným ozonem jako některé její laserové kolegyně.

Pokud vás navnadila kvalita a rychlost tisku, ještě se chvilku zastavte u údajů o spotřebě. V klidovém režimu se průměrná spotřeba pohybuje okolo 18 W, což není zrovna málo. Předpokládám, že v provozech, kam tato tiskárna směřuje, ji pravidelně vypínat nebudete. Průměrná spotřeba při tisku je 895 W, kolísá od asi 500 W do 1250 W.

Spotřební materiál zahrnuje kromě čtveřice zásobníků s barvivem (černý na 8 000 stran, barevné každý na 2000 stran) také obrazový válec s udávanou výdrží 25 000 stran při kontinuálním tisku, pásovou jednotku na 60000 stran a zapékací jednotku se stejnou výdrží.

A celkový dojem z OKI C5650?

OKI C5650 je povedená barevná LED tiskárna určená pro menší počet uživatelů do provozů, kde se však hodně tiskne a je spolu s rychlostí vyžadována i vysoká kvalita tisku. Manipulace s tiskárnou je kromě jejího přemisťování velmi snadná. Při výměně zásobníků se rozhodně neušpiníte, zvládne to i laik bez IT znalostí. Stačí odklopit horní kryt, vytáhnout starý zásobník a vložit nový.

Poměrně příznivé pořizovací náklady jsou vykoupeny vyšší spotřebou energie a tedy cenou za provoz. Tiskárna dle výrobce směřuje k samostatným živnostníkům nebo malé kanceláři, je však nutné počítat s tím, že se vám vyplatí od vyššího počtu výtisků za měsíc.

Za zapůjčení tiskárny děkujeme společnosti OKI


Ohodnoťte tento článek!