Oko za oko, čipsety za Larrabee?

0

Je tomu už déle než měsíc, co se Intel pokusil pojistit si monopol na trhu čipsetů pro své procesory a požádal soud, aby Nvidii zakázal prodávat čipové sady pro procesory architektury Nehalem na platformě LGA 1156. Minulý týden se ale začaly dít věci. Nejdříve Nvidia zažalovala Intel v té samé záležitosti, tedy ohledně sporné licence na čipsety. Následně Drew Henry, ředitel čipsetové divize Nvidie, řekl novinářům, že Nvidia by mohla procesorové jedničce zatrhnout prodej chystaného grafického akcelerátoru Larrabee.

Intel s Nvidií mají totiž smlouvu o výměně intelektuálního vlastnictví. Na jejím základě může Nvidia nabízet čipsety pro procesory Intelu a Intel smí na oplátku využívat patenty Nvidie týkající se grafické akcelerace. Podle Henryho tyto technologie Intel využívá u všech integrovaných grafických jader v jeho současné nabídce. Jenomže pokud Intel docílí toho, že bude Nvidii zakázáno prodávat nForce pro Core i5, a procesory pro starší platformy LGA 775 se přestanou prodávat, Nvidia už z „cross-licencing“ dohody nebude mít žádný užitek a vycouvá z ní. Drew Henry předpokládá, že použití technologií od Nvidie se Intel nevyhne ani u Larrabee; zrušení výměnné smlouvy by ale znamenalo, že Intel nebude moci Larrabee prodávat, dokud se s Nvidií nedohodne.

Nadpis novinky má být referencí na více než rok starou zprávu. Jak to dopadlo tehdy, už víme – k neprospěchu Nvidie. Intel získal jak monopol v segmentu čipsetů pro CPU rodiny Nehalem, tak možnost zprovoznit na X58 multi-GPU systém SLI. Pokud Intel zvítězí i tentokrát, Nvidii zbyde pouze trh s platformou AMD (který je dlouhodobě výrazně menší, než podíl Intelu) a budoucí generace platformy Ion s procesory VIA. Podle nedávné zprávy serveru DigiTimes také kalifornská společnost uvažuje o nákupu 300 tisíc akcií VIA Technologies v hodnotě mezi 81 a 105 miliony dolarů. Možná je to předzvěst nějaké hlubší spolupráce, která by jistě prospěla oběma stranám.

Zdroj: X-bit labs 1 | 2

 

Ohodnoťte tento článek!