Oland, sluneční soustava a ostrovy. Jaké budou Radeony HD 8000 aneb Sea Islands?

0

Německý server 3Dcenter.org tvrdí, že ze souborů detekční utility HWiNFO získal kódová označení dosud nevydaných grafických čipů z řady Radeon HD 8000(M). Pokud jste situaci bedlivě sledovali, víte, že AMD již v prosinci oficiálně představilo několik modelů z řady HD 8000M pro notebooky. Základ řady tvoří zbrusu nový čip s 384 stream procesory označený kódovým jménem Mars, model HD 8800M je založen na výkonnějším čipu, na jehož označení se více zdrojů nedokáže shodnout – Tom’s Hardware jej nazývá Venus, kolegové z magazínu Deep in IT mu říkají Neptune a 3DCenter se domnívá, že krycí název tohoto čipu je Sun.

Mobilní Radeony generace 8000: přehled (Zdroj: AnandTech)
Mobilní Radeony generace 8000: přehled (Zdroj: AnandTech)

Ale ne tak zhurta. Mluvilo se přece o rodině Sea Islands (tento název se objevil i na oficiálních roadmapách) a objevily se nejspíše smyšlené specifikace čipu Oland, přičemž žádné takové těleso ve sluneční soustavě není. Řešení je prosté: jména ze sluneční soustavy náleží mobilním variantám, které mají v pořadí vydávání přednost, desktopové verze budou opět pojmenovány dle ostrovů.

Mars, nejmenší čip se 128bitovou sběrnicí

Server 3DCenter.org se tentokrát naštěstí nepouštěl do divokých odhadů specifikací a výkonu – posledně to totiž zvládl akorát pomotat – a namísto toho se pokusil jen nastřelit, který čip by mohl být mířen do jakého cenového segmentu. Oland by tedy mohl být to samé, co Mars, zřejmě podle toho, že se jedná o první uvedený čip z generace HD 8000 a z dosud zveřejněných krycích názvů je Oland zatím nejprovařenější.

Zde bych se rád pozastavil nad jednou zvláštností již známých parametrů. Mars je sice čip rodiny Sea Islands, architektonicky by ale měl být shodný s generací HD 7000, kterou 3DCenter označuje jako GCN první generace (GCN1). Již víme, že čip má fyzicky 128bitovou sběrnici pro paměti (byť u Radeonů HD 8500M/8600M je k dispozici jen polovic), která vyžaduje minimální plochu jádra okolo 100 mm². Podobně velký (123 mm²) čip Cape Verde má přitom o desítky procent více výpočetních jednotek, AMD navíc Mars zeštíhlilo o videoenkodér VCE.

Nabízí se několik možných vysvětlení. Buď je čip vzhledem k počtu tranzistorů a 28nm výrobní technologii záměrně zbytečně velký, neboť „optimalizačním kritériem“ nebyl poměr výkon/plocha, ale výkon/watt. Nebo je čip ve skutečnosti menší než Cape Verde, má plochu pod 90 mm², ale AMD na něj vtěsnalo 128bitovou sběrnici omezením počtu jiných (napájecích) kontaktů nebo použitím pokročilejší technologie balení. Třetí a nepříliš pravděpodobná varianta je pak taková, že výpočetní jednotky jsou výkonnější než u GCN, úměrně tomu ale i náročnější na tranzistory, a čip proto i s pouhými 384 SP narostl větších rozměrů, než bychom odhadovali.

GCN druhé generace

Zbývá ještě trojice čipů, v mobilní verzi jsou označeny jako Sun,  Neptune a Venus. V desktopu se objevují čtyři jména – Bonaire, Hainan, Curacao a Aruba – z nichž jedno nejspíš označuje dvoučipovou kartu. Všechny tyto čipy podle 3DCenter spadají do generace „GCN2“, tedy včetně jádra z Radeonu HD 8800M se 640 SP. To na první pohled vypadá jako přeznačené Cape Verde, nicméně i podle informací, které zveřejnil Jirka Souček na DIIT, se má jednat o nový čip.

Mobilní Radeony generace 8000 (Zdroj: AnandTech)
Mobilní Radeony generace 8000 (Zdroj: AnandTech)
  

Inovace ale na první pohled nepoznáme: zmenšovat čipy na „half-node“ šlo naposledy před pěti lety a přidávat podporu nové verze DirectX (jako to AMD udělalo u Radeonu HD 3650 – z 65nm na 55nm, z DX10 na DX10.1) není třeba – na rozdíl od konkurenčních GeForce řady Kepler, stávající Radeony již nejnovější DirectX 11.1 plně podporují. Změny se tak mohly odehrát například v řízení spotřeby, čip mohl být optimalizován pro dosahování vyšších frekvencí, nebo doladěn tak, aby se při četnosti a povaze defektů 28nm výroby zvýšila výtěžnost.

Který název náleží kterému čipu vlastně není tak podstatné. Zajímavé bude spíše to, jak AMD svou řadu Radeonů HD 8000 sestaví. Můj skromný tip zní, že dojde na osvědčený scénář z generace Northern Islands (HD 6000), aneb že do high-endu bude nasazen nový, výkonnější produkt, zbytek řady budou tvořit zčásti nové a zčásti recyklované čipy a díky tomu bude v nabídce méně nepokrytých mezer (toho času je taková mezi Radeony HD 7770 a HD 7850).

 

Vydání: nejdříve v březnu

Podle starších informací měly být Radeony HD 8000 vydány v průběhu března 2013. Charlie Demerjian ale tvrdí, že karty přijdou na trh o něco později. Ne snad, že by AMD trápily problémy technického rázu, společnost se ale údajně před vydáním nové generace chce zbavit zásob starších produktů. Nečekáme, že Radeony HD 8000 přinesou skokový pokrok ve výkonu, ceně a provozních vlastnostech, jako tomu bylo minulý rok s nástupem nové výrobní technologie, někdy ale nižší číslo na krabici k odrazení od koupě úplně stačí. Charlie připomíná, že stejnou zdržovací taktiku použilo AMD před vydáním APU Trinity, kdy se ironií osudu nahromadily na skladě dříve nedostatkové čipy Llano.

Zdroj: 3DCenter.org, SemiAccurate

Ohodnoťte tento článek!