OLED jako žvýkačka

0

Výzkumníkům z Tokijské univerzity se povedl husarský kousek: vyvinuli nový typ organického, elektroluminiscenčního displeje, který je možno protahovat a ohýbat podobně jako cokoli gumového. Celé tajemství tkví v nasprejování uhlíkových nanotrubic fluorescenční gumovou směsí, která poskytne kýžený efekt tvarovatelnosti (do jisté míry). Takovýto displej je tenčí než současná plazma či LCD a spotřebuje velmi malé množství elektřiny, čímž může být použit prakticky kdekoliv.

OLED

Předvedený prototyp dostal do vínku plochu o hodnotě 100 cm2 a rozlišení 256 monochromatických pixelů. „Ohnout se“ zvládne přibližně tisíc krát bez ztráty obrazové kvality. „Displeje, které musely být dříve ploché, budou moci být kulaté a zvládat i pohyb,“ řekl Takao Someya, profesor elektronického inženýrství na univerzitě v Tokiu. „Displej v podobě lidského těla by mohl být využit k reprodukci diagnostických (lékařských) dat,“ dodal Someya.

V tuto chvíli tým výzkumníků pracuje na zlepšení rozlišení a podpoře barevného spektra. Až čas ukáže, jestli se ohebné displeje prosadí, či nikoli – třeba se jednou dočkáme kondomů s obrazovkou a běžícím textem „I Love You Baby“.

Zdroj: mdn.mainichi.jp

Ohodnoťte tento článek!