OLED monitory pro PC se nekonají. Dell svůj model zrušil kvůli kvalitě obrazu

5
Dell UltraSharp UP3017Q na CES 2016 (Zdroj: Nordic Hardware)

Je asi nošením dříví do lesa mluvit o tom, že technologie monitorů LCD má některé vážné nevýhody – projevy pomalé odezvy a omezeného kontrastu daného použitím podsvícení asi všichni znáte. Tyto dva faktory jsou hlavní důvody, proč už léta vyhlížíme obrazovky typu OLED, kde by teoreticky obě tyto bolesti měly být výrazně redukovány, nebo odstraněny. Zdá se však, že čekat budeme nadále, příchod této technologie z mobilů do PC monitorů se asi odkládá.

Jedním z prvních (nebo úplně prvním) OLED monitorem pro osobní počítače měl být Dell UltraSharp UP3017Q, 30″ obrazovka s rozlišením 3840 × 2160 bodů, kontrastem až 400 000:1 a odezvou údajně jen 0,1 ms. Firma jej odhalila před rokem na CES 2016, avšak doposud neuvedla. Když teď o rok později nebylo na CES po UP3017Q ani stopy a Dell vystavil úplně jinou novinku, první 8K monitor založený na technologii LCD, logicky to vyvolalo otázky. Na ty je bohužel nepříjemná odpověď.

Onen první OLED monitor byl totiž podle Dellu zrušen a na trh nepřijde. Což sice nemusí znamenat, že se s podobným nebo jiným panelem někde nevynoří monitor od jiné firmy, bohužel to ale asi ukazuje na přetrvávající problémy, které budou rozšíření těchto obrazovek klást překážky. Podle francouzského webu Les Numeriques totiž Dell na letošním CES potvrdil, že byl produkt zrušen kvůli nevyhovující kvalitě obrazu.

Dell UltraSharp UP3017Q

Problém OLED obrazovky byl údajně v pozorovacích úhlech: panel, který měl být použit, trpěl na změnu odstínu barev při pohledu ze strany. Při úhlopříčce 30 palců by asi šlo o docela velký problém, jelikož u stolního monitoru se pracuje v mnohem menší vzdálenosti, než z jaké by byly třeba pozorovány například OLED televize. Rozdíl úhlů, pod kterými by člověk pozoroval jednotlivá místa na panelu, by proto byl značný, takže by se efektu změněných barev nedalo vyhnout.

OLED UltraSharp UP3017Q měl být údajně plánován k uvedení již v březnu loňského roku, takže jeho zrušení není novinka, výrobce ale o jeho osudu doposud mlčel. Je škoda, že se nástup této technologie odkládá, neboť první reálně dostupný monitor by měl celkově trh rozproudit. Ovšem Dell asi neměl na výběr, neboť připravovaný model byl profesionální monitor s docela velkou cenovkou (údajně okolo 5000 dolarů), u kterého by podobný kvalitativní problém byl nepřípustný. Nakonec je možné, že negativní reakce by byly pro další uplatnění technologie OLED byly i větším zlem, každopádně asi ale OLED bude potřebovat další vývoj, než se z ní reálně bude moci stát náhrada panelů LCD.

Ohodnoťte tento článek!

5 KOMENTÁŘE