Předchozí
Následující

Úvod

Televizory se dnes už vydávají snad lepším směrem – displeje OLED i QLED jsou spolu s HDR a vysokým rozlišením 4K konečně kvalitativním skokem a současné Smart TV je dostatečně pohodlné, aniž byste u něj nadávali a vzpomínali na analogovou dobu. Vyzkoušel jsem současné špičkové televizory od Philipsu, Panasonicu, Sony i LG s obrazovkami OLED, k tomu jsem přibral jednu QLED od Samsungu.

Téměř všechno jsou to televizory, které si pro jejich vysokou cenu asi ještě domů nekoupíte, ale u některých zase už nejde o tak nedostupný luxus a nějaké tipy na nákup v závěru článku najdete. Pokusím se shrnout své dojmy nejen z kvality obrazu, ale z celkového provedení, kompletní nabídky výrobců i možnosti jejich Smart TV.

lg-w7-right-angle
LG W7 OLED – displej nalepíte na zeď, vše ostatní je v soundbaru. Takto extrémní televizi ale kvůli OLEDu pořizovat nemusíte

Že se u nás nic kvalitního nevysílá?

To je pravda, kvůli ČT24 asi nepotřebujete vysoký dynamický rozsah. Tyto televize se hodí hlavně na sledování zahraničního obsahu z předplacených služeb typu Amazon nebo Netflix a filmů/seriálů ať už (legálně) stažených, nebo z disku Blu-ray.

Pokud toužíte po tom nejlepším obrazu a máte na televizi nachystaný dostatek peněz, modely s obrazovkou typu OLED a QLED s podporou HDR jsou to nejlepší, co můžete pořídit. Všichni se drží hlavně úhlopříček 55 a 65″, sem tam někdo přijde i s jiným rozměrem, ale cena OLEDu je extrémně závislá právě na velikosti.

img_5634
Kvůli ČT24 si tuhle televizi nekoupíte, kvůli Netflixu a Amazonu už ano

Velký výběr těchto televizí má LG a Samsung (který je největším výrobcem televizí na světě), naopak Philips a Panasonic mají zatím jen tři modely OLED televizí a Sony jen jednu. OLED nabízí kromě testovaných značek i Toshiba, Bang & Olufsen, Loewe či TCL. OLED nemá vlastně jen Samsung, který poukazuje na jeho některé nevýhody a místo toho nabízí výrazné zlepšení současné technologie LED pomocí kvantových teček.

Označení QLED je na jedné straně výborným marketingovým počinem, neboť pro neznalé to „vypadá jako OLED“ a zároveň si tím Samsungu ponechává otevřené dveře i pro budoucí případné změny. QLED totiž může jednou znamenat i kombinaci OLEDu a Quantum Dot.

Rovnoměrnost podsvícení u technologie OLED by z principu měla být dokonalá – každý bod svítí sám za sebe. Přesto se u našeho měření pohybuje mezi 85 a 95 %, protože ani svit jednotlivých bodů není úplně stejný a po určité době používání se navíc některé body unaví více než jiné.

img_5666

Pomocí optické sondy jsem naměřil jas na 64 místech obrazovky a vytvořil heatmapu. Kromě homogenity je z ní patrné i základní nastavení jasu od výrobce. Starší televize od Philipsu svítila o něco více, než novější. Sony se drží nepsaného standardu 120 nitů a Samsung naopak září až 180 nity. Největší homogenitu jsem zaznamenal u Sony a Philipsu.

heat-sony-a1-91-procentheat-philips-9002-new-86-procentheat-samsung-podsviceni-17-78-procent

Homogenita obrazu: Sony, Philips, Samsung. Čím žlutější, tím vyšší jas

Pokrytí barevného gamutu podle normy Rec.709 opět pomohla změřit sonda. Zaměřil jsem se pouze na filmový režim. Samsung má rozsah opravdu velký, blíží se k AdobeRGB. Sony zase zobrazuje jednotlivé barvy s přehledem nejvěrněji. Philips je něco mezi, ale jeho barvy mají vyvážení bílé více do modra.

gamut-sony-cinema-progamut-philips samsung-standard-gamut

Gamut: Sony (Cinema Pro), Philips (Kino), Samsung (Standard)

Komplexní porovnání kvality obrazu bych ponechal specializovaným zahraničním magazínům. Klasické měření sondou jsem omezil na rovnoměrnost podsvícení a barevný gamut. Případné vady obrazu se projevují jen při určitých scénách a uživatel si jich prakticky nemá šanci všimnout.

img_5667img_5533
Vlevo OLED, vpravo QLED

HDR

HDR znamená vysoký dynamický rozsah a jde o něco úplně jiného, než jste zvyklí u fotografie. Stručně řečeno získáte mnohem více odstínů jasu a obraz vypadá přirozeněji. V HDR ale musí být natočený zdroj a u našeho televizního vysílání si na něj ještě počkáme.

Pokud sledujete filmy z Netflixu nebo Amazonu, případně kupujete Blu-ray, týká se vás HDR už teď. Standardů HDR je ale více, naštěstí televizory většinou podporují všechny. Televizory OLED a QLED bez HDR až na jednu jedinou výjimku navíc ani nekoupíte.

Srovnání HDR podle LG

Hybrid Log Gama – základní standard HDR vhodný i pro televizní vysílání.

HDR10 – v tomto formátu najdete vysílání na Netflixu a Amazonu, případně u některých filmů na Blu-ray.

Dolby Vision – nejvyšší standard HDR s teoretickou hodnotou jasu až 10 000 nitů. Takovou svítivost ale dnešní televizory ještě neumí, výrobci zde naopak musí platit za licenci. Je nicméně dobré, když televizor podporuje všechny formáty HDR.

 

Smart TV

Možná by řada z vás včetně mě ocenila hloupou televizi, která poskytuje krásný obraz, zatímco všechny technologie (chytré funkce a tunery), které brzy zastarají, by obstarávala externí krabička. Takovou televizí byl ještě někdy před dvěma roky jeden model Philipsu, ale dnes už na trhu nejsou. Kvalitní obrazovky se „bohužel“ vždy pojí se Smart TV.

Obecně vybíráte mezi Android TV (ten používá Sony a Philips) a proprietárními systémy. LG má svůj WebOS, Panasonic předělal původní Firefox OS na My Home Screen a Samsung samozřejmě Tizen.

Android TV, Tizen, WebOS a My Home Screen
Android TV, Tizen, WebOS a My Home Screen

Android TV nabízí nejvíce aplikací a do budoucna je nejuniverzálnější, navíc na něm spustíte Kodi. Samotné menu televizí je ale do systému trochu naroubované a zůstává zvlášť.

WebOS od LG má naopak všechny funkce ve společném rozhraní. Ovládáte jej pohodlněji kurzorem (funkce Magic Remote, ale jde to i klasicky). Stejně tak Tizen od Samsungu se ovládá velmi snadno.

My Home Screen 2.0 od Panasonicu je kombinací strohého menu a velkých barevných kruhů ze systému Firefox OS. Spojit Smart TV a původní menu se u něj zatím nepodařilo.

Klíčová je nabídka aplikací. Kodi je pouze pro Android a na všech ostatních systémech je s komfortním přehráváním multimédií po síti problém. V nabídce dalších aplikací je to už lepší – například Youtube mají všechny systémy.

Podpora českých IPTV se liší. O2TV ani T-Mobile TV aplikace nemají žádné, UPC Horizon také ne, Digi TV už nějaké chystá. Z menších je tu ještě Kuki a Lepší TV, které spustíte na Androidu a Tizenu a Sledování TV, které má navíc i podporu WebOS.

Samozřejmě můžete i k takovéto televizi mít nějakou externí krabičku, například Shield TV, který obsahuje Android TV s ještě lepším hardwarem, než jaký nabídne televize. Takto získáte i Kodi a u samotné televize vás pak už Android nemusí zajímat.

Článek pokračuje další kapitolou…

 

Předchozí
Následující

11 KOMENTÁŘE

 1. Díky za (konečně zase jednou) obsáhlý a poučný článek.

  Taky nechápu, proč LG WEB OS nemá podporu SMB/CIFS v přehrávači. Kvůli tomu mám kdesi vzadu schovaný Odroid-C2 s KODI, naštěstí mu výborně funguje ovládání přes HDMI CEC, takže to zase tak moc nevadí.

 2. Televize LG a Panasonic samozřejmě umí přehrávat ze sítě a ne jen z lokálního disku. Osobně používám na LG jejich vlastní aplikaci Smart Share, která je již v TV předinstalována (WebOS 2.0) a na PC mi běží freeware DLNA server od Serviio. To stejné mám odzkoušeno na Panasonicu, ten také umí v Media Playeru načíst síťové DLNA zdroje. A jinak máte pravdu, LG a jejich Magic Remote je nejlepší ovladač na TV co jsem kdy měl možnost používat.

 3. Super článek!

  Jen by mě zajímalo, jak to autor myslel s touto větou: „HDR znamená vysoký dynamický rozsah a jde o něco úplně jiného, než jste zvyklí u fotografie. „. Děkuji 🙂 (v následující větě pak „…odstínů jasu…“ je bezesporu zajímavý obrat, ale je jasné, jak to autor myslel)

  Ale fakt dobrý článek, díky. 😉

  • Je to spíše rozsah jasu, respektive úrovně jasu. Odstín pro to není nejvhodnější slovo 🙂

   U fotek vznikne HDR spojením různých expozic, aby vynikly světlé i tmavé části snímku. U videa je vysoký rozsah jasu už od počátku – více jemnějších úrovní mezi tmavou a světlou. Je pro to potřeba 10bitový panel, ale někdy si televize pomáhají i jinak. Třeba některé televize od Samsungu mají HDR a přitom 8b panel.

 4. Jako jeden z prvních v Česku jsem koupil tu Philips 55POS901F: https://www.alza.cz/55-philips-55pos901f-d4474922.htm
  a byla a ještě pořád to je nejlepší televize na světě. Navíc nyní „jen“ za 60k.
  Stačí se podívat zde na recenzi: http://www.expertreviews.co.uk/philips-0/1405696/philips-55pos901f-review-one-of-the-finest-4k-oled-tvs-there-is
  Je to vrcholný luxus. Prostě ten design je nádhera a ten obraz spolu s Ambilightem dokonalost.
  Jo, jsou sice dražší televize, za několik stovek tisíc, protože jsou například větší, mohou mít o něco lepší obraz, možná to někdo pozná, ale Philips má patentovaný Ambilight. Máme jej ve standardním nastavení a funguje skvěle, umocňuje zážitek. Takže, jestli chcete například na Vánoce udělat radost sobě či rodině, tak doporučuji, zvlášť za tak pěknou cenu, já to měl za 90k, ale 143k mi předtím přišel zisk díky akciím OLED, měly moc pěkný výsledky, pěkná náhoda co :-D, to jsem šel jenom na ty výsledky, byl jsem takový hazardér :-), moc jsem jim věřil a viděl v nich budoucnost. A zrovna ten den, kdy večer měly výsledky, za mnou přišel ráno taťka, že se mu líbí ta TV 😀 a to říkal jen pro zajímavost, vůbec by tak drahou TV nekupoval. Sice jsme dlouho čekali, ale v březnu jsme pak byli mezi prvními v Česku. A řekl bych, že ta TV může sloužit i 10 let, možná přeháním, ale tipuji, že jo.

  Když už jsem zmínil ty akcie, tak již před rokem jsem psal o výhodnosti koupě akciích AMD a taktéž něco málo na tomto serveru, tak zatím to moc nahoru nešlo, no 24.10. po burze mají výsledky a celkově té firmě věřím. Tak můžete zkusit :-). Konkurence NVIDIA šla rapidně nahoru, na roční graf si dáte AMD a NVIDII a vidíte, že NVIDIA vede o 64%, přepnete na 10 let a dělá to 426% navrch oproti AMD, to už je na zamyšlení co. Na výsledky NVIDIE fakt nejdu, to je našponovaný, tady taky můžu poradit, že je to nebezpečné. Firmě AAOI se velice dařilo, málem jsem se s ní vezl, nemusím litovat, je to dokonce ještě níž. No na začátku roku byla na 23$, objevil jsem ji na 46$, no stoupla až na 103$. No 3. srpna byla na 98$, pak byl pád po výsledcích o více jak 30%. Od té doby byla na +-60$, no před časem se ukázaly předběžné výsledky za Q3 a zase hapala, nyní je něco málo nad 40$, možná dost dobrý kup nyní, i před konečnými výsledky, možná budou aspoň o píď lepší než ty předběžné nebo oznámí dobrá očekávání do budoucnosti. Tak jsem vás tímto i varoval a dal pořádnou lekci. S akciemi je to nebezpečné, nejlepší když sami najdete nějakou dost opomíjenou akcii. Například já našel AMD minulý rok za 2,5$, no kupoval jsem až na 6$+, pak to bylo OLED na 67$, dále vidím budoucnost v HPJ, ETSY a možná GPRO a AAOI (a další optiky), ale především AMD, tomu věřím dlouhodobě.

 5. Bolo by dobre spomenut, ze LG pouziva v tych OLEDoch RGBW panely, coz je dost naprd. Pri klasickom TV vysielani to az taky problem byt nemusi, ale v pripade pripojenia PC to uz problem je. A kedze tie iste panely pouzivaju aj ostatni, tak je tam naozaj problem s vyberom „lacnej“ OLED TV.