OLED vs. QLED: jak jsou hlavní rozdíly mezi nejlepšími displeji televizorů?

18
Televizor OLED vs QLED
Televizor OLED vs QLED
-
Zdroj: Depositphotos

Jaký obraz bude mít váš nový televizor? Pokud vybíráte nějaký lepší model s kvalitním panelem, určitě se rozhodujete i mezi OLED nebo QLED. Tedy zjednodušeně mezi několika výrobci televizorů s OLEDem a Samsungem.

Když na trh přišly první ploché televizory, šlo převážně o typ LCD s podsvícením pomocí katodových trubic. Později se prosadila lepší technologie podsvícení diodami LED. Odtud vzniklo zavádějící označení LED televizor, přičemž stále šlo jen o LCD. V relativně krátkém období jim konkurovaly plazmové televizory.

Technologií displeje v televizoru je více, ale běžné televizory dnes používají dvě: LCD a OLED. U LCD jde hlavně o panely typu IPS a VA a technologie QLED je v podstatě jen jejich dalším vylepšením. Také QLED je stále jen LCD.

Hlavním rozdílem je, že panely LCD potřebují podsvícení, zatímco u OLEDu je každý bod sám sobě zdrojem světla. U LCD slouží diody pouze jako zdroj světla, u OLEDu jde o jiný typ diod, které obraz přímo vytvářejí. Z principu by tedy OLED měl být lepší.

Teoreticky má OLED dokonalý kontrast, jelikož svítí jenom pixely, které to zrovna potřebují. Ale taky má stále o něco horší životnost a postupně mu degradují barvy. Naopak QLED by měl mít i při vyšším jasu lepší barvy, ale dokonalému podání černé se jen přibližuje v závislosti na provedení podsvícení.

Tolik teorie, v praxi jsou špičkové televizory s oběma typy obrazovek velmi dobré. Obě technologie se navíc každým rokem zlepšují.

 • OLED: panel bez podsvícení, i pro jiné značky (Sony, Philips, Panasonic) je vyrábí pouze LG
 • QLED: vylepšené LCD, nejznámějšími výrobci jsou Samsung a TCL, ale podobné technologie najdete i u ostatních značek pod názvy ULED, NanoCell či Triluminos

OLED

Televizory s obrazovkou OLED vyrábí více firem, ale panely odebírají všichni pouze od jedné značky: LG. Kvalita obrazu je ale ve výsledku různá, neboť závisí nejen na panelu, ale hodně i na obrazovém procesoru.

OLED má vynikající barevný gamut a mnohem rychlejší odezvu. Problémem je životnost organické části diod, jež podléhá stárnutí. Nejhorší je to u organického materiálu pro modré světlo. Novější generace tento problém potlačují a OLED by měl bez problémů vydržet pět i deset let v závislosti na tom, kolik hodin denně bude zapnutý.

OLED LG
OLED

Panel OLED tvoří elektroluminiscenční diody, které využívají organický materiál. A právě organický polymerní materiál u nich zajišťuje konkrétní barvu světla. Jiný materiál je použit pro červenou barvu a jiný pro modrou či zelenou. Co přesně je to za materiál zdroje neuvádí, ale jde o uhlovodíky, například Tetracen.

Rychlejšímu stárnutí modré organické části výrobci zabraňují třeba tím, že modré subpixely jsou mnohem větší, a tím pádem vydrží déle.

Dále je zde známý problém vypalování panelu, který je typický pro statické části obrazu. Třeba dlouho neměnné logo televizní stanice poté může pixely v daném místě natrvalo ovlivnit. Tento problém televizory řeší tzv. čištěním obrazu, kdy po vypnutí ještě dojde k „přemazání“ obrazu (a proto by se OLEDy neměly vypínat odpojením od elektřiny).

Používá se i mikroposun obrazu (pixel-shift či pixel-orbiting), kdy se každých pár sekund celý promítaný obraz neznatelně posune o pixel na některou stranu (při pohledu zblízka je vidět, že OLED obrazovka má okolo obrazu pár pixelů rezervu). Nebo třeba v případě Philipsu ještě nově pomocí lokálního stmívání dlouho neměnných částí obrazu.

OLED vs QLED (zdroj: Bussiness Korea)

QLED

Televizory s obrazovkou QLED vyrábí hlavně Samsung a TCL (to s ním na náš trh přišlo později, ale jinak je také významým výrobcem). V principu jde o LCD (konkrétně panel VA) výrazně vylepšený o vrstvu s kvantovými tečkami a marketingový název QLED patrně vznikl proto, aby připomínal OLED. Což se Samsungu povedlo. Přesnějším označením by možná bylo „QD-LCD“, ale také jméno není marketingově sexy. Kvantové tečky přitom nejsou vynález Samsungu, ten je vylepšil a zřejmě nejvíce zpopularizoval.

Vrstva kvantových teček (nanočástice, v originále Quantum Dots) výrazně zlepšuje barevnost včetně černé. Průchod světla barevnými kvantovými tečkami jej totiž proti běžným filtrům mnohem více nasytí a výsledkem jsou výraznější barvy. Obyčejné LCD má barvy daleko slabší (a navíc pro ně vyžaduje vyšší jas). QLED v barevnosti dorovnává OLED (a při vysokém jasu možná i překonává), ale tohle vzájemné poměřování pixelů není tématem srovnání.

Kvantové tečky jsou nanočástice z krystalického materiálu schopné pohlcovat a zase vyzařovat fotony. Pro použití v displejích jsou vložené společně v matrici. Chemicky jde o selenid kademnatý, sulfid zinečnatý a přísady typu hliník (v závislosti na výrobci). Výsledná barva je dána velikostí tečky, neboť různé velikosti pohltí a zase vyzáří různé vlnové délky. Malé tečky vyzařují modrou barvu (s kratší vlnovou délkou) a velké tečky zase červenou. Televizory QLED využívají podsvícení pomocí modrého světla a kvantových teček jsou v každém televizoru až miliony.

Samsung Quantum Dots
Samsung Quantum Dots

Aby ale i černá barva byla skutečně černá, muselo by u QLEDu podsvícení úplně zhasnout. QLED je proto dobré kombinovat (což také výrobci dělají) s technologií lokálního stmívání (Local Dimming), kdy televizor nemění úroveň jasu po celé ploše, ale zónově. Například v části scény je tmavý kout a podsvícení tam svůj jas sníží, ale v jiné části obrazu vyšlo slunce a tam bude jas vyšší.

Kvantové tečky nejsou jen QLED

QLED je samozřejmě mnohem lepší než běžné LCD. Samsung a TCL ale nejsou jediní, kdo klasické LCD vylepšují. Navíc Samsung používal kvantové tečky už před vznikem označení QLED, jen svým panelům tehdy neříkal QLED, ale SUHD. Nešlo o pouhé přejmenování, Samsung v době příchodu označení QLED kvantové tečky výrazně vylepšil.

Kvantové tečky jsou ale i v panelech Triluminos od Sony či NanoCell od LG. Každý výrobce to dělá trochu jinak, jen Samsung je zřejmě nejvýraznější. Může za to i fakt, že zatímco ostatní prosazují jako hlavní technologii OLED a kvantové tečky pak používají ve střední třídě, Samsung OLED (zatím) odmítá a kvantové tečky dává do svých top modelů, kde se jim logicky více věnuje.

QuantumDotGood Main 3
Zvýraznění barev u kvantových teček (zdroj: Samsung)

Setkat se můžete i s panely označenými jako ULED. ULED je technologie čínské společnosti HiSense a název se ještě více plete s OLEDem, proto ji zmiňuji zvlášť. Jde ale stejně jako u QLEDu o vylepšenou technologii LCD, opět pomocí kvantových teček. Jen to HiSense dělá zase trošku jinak a využívá jiných patentů.

Mini LED a Micro LED (podobné názvy, ale něco zcela jiného)

Podstatnou technologií vylepšující kvalitu podsvícení je Mini LED. Jde o výrazné zmenšení podsvětlovacích diod a zvýšení počtu samostatně ovladatelných zón pro lokální ztmavování (Local Dimming). Jako první přišla s Mini LED televizory značka TCL, letos je začleňuje i Samsung a další. A právě Samsung tvrdí, že jeho Mini LED jsou ještě menší. Pro LCD je Technologie Mini LED výborná a velmi zlepšuje jeho vlastnosti. Pořád ale záleží na počtu a velikosti stmívatelných zón.

Micro LED je pak něco úplně jiného a nemá s LCD nic společného. U Micro LED svítí každý jednotlivý bod samostatně podobně jako u OLEDu, ale není zde organický materiál. Místo něj jde o miniaturní barevné diody. Právě jejich miniaturizace je největší problém a tím druhým je extrémně vysoká cena. Jde o novou technologii, která má potenciál překonat i OLED. Letos si už zřejmě půjde několik prvních televizorů Micro LED koupit. Zatím kvůli vysoké ceně nedávají smysl.

LED (vlevo) vs. MicroLED (vpravo)

QD-OLED

Nadějnou technologií je také QD-OLED, která by znamenala sloučení výhod OLEDu a QLEDu v jednom panelu. V podstatě jde o vrstvu kvantových teček zkombinovanou s organickými diodami. Zatím se však s výsledky žádná společnost oficiálně nepochlubila. Micro LED je ve vývoji o něco dále a i tak je velmi drahý.

Televizor není jen displej

Rozhodování mezi televizorem s panelem OLED nebo QLED (platí i pro NanoCell a další…) je náročné asi jako u každé jiné větší investice. Obraz televizorů postavených vedle sebe by vypadal malinko jinak a v některých scénách byste viděli i větší rozdíly. Obě technologie poskytují velmi dobrý obraz.

Životnosti OLEDu se není třeba bát, byť jde o obrazovku vyžadující větší péči. Ve dne pak OLED nedokáže svítit tak vysokým jasem a typicky mívá lesklejší obrazovku. Naproti tomu u špičkových QLEDů to s podáním černé barvy není špatné, byť v něterých scénách (typicky hvězdná obloha) je nedokonalé podsvícení stále vidět.

OLED je sice trochu náchylnější technologie, ale morální výdrž bude v obou případech podobná. Televizory mají ale i další důležité parametry, podle kterých je dobré vybírat…

OLED vs. QLED: jak jsou hlavní rozdíly mezi nejlepšími displeji televizorů?
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (85.74%) 94 hlasů

18 KOMENTÁŘE

 1. Mna by zaujimala ta moralna vydrz TV a ako ju vnima autor. Lebo ja som toho nazoru, ze dnes moralna vydrz = fyzicka.
  Ten pokrok uz nieje taky aby som mal dovod vyhadzovat funkncu TV. Pomaha tomu aj siroka ponuka set-top boxov a streamovacie sluzby.
  Mam uz slusne staru TV a nemam dovod ju menit. Az ked sa pokazi a oprava bude draha.

 2. Pokud vím, OLED displeje od LG se používají proto, že u nich nedegeneruje modrá barva, protože všechny organické diody v nich svítí bíle a nad nimi jsou anorganické barevné filtry. Původní koncept barevně svítících organických LED žije už jen v displejích mobilních telefonů pod obchodním názvem AMOLED. Tyto displeje nemusí vydržet svítit tak dlouho, tam ta degenerace modré příliš nevadí.

 3. Upřímně, Samsung TV mi domů nesmí. O tom jak vypínají po pár letech smart funkce ani nemluvě, to odradí od koupě kohokoli.
  Ale hlavně kvalita obrazu Samsung QLED je oproti LG úplně jinde, a to hlavně z hlediska barev. Samsung TV mají takové ty typické vyblité barvy VA panelu. Chtěl jsem dát Samsungu šanci, ale za dva dny letěl (i kvůli tragickému ovládání). Vzal jsem Nanocell od LG a je to úplně jiná liga. IPS je hold o kategorii výš.
  OLED bych vzal, ale ne za ty peníze co to stojí. Do televize nejsem ochoten dát víc než 15k.

  • Přesně, moje pět let stará telka s IPS od LG (žádný nanocell, žádný OLED, žádný local dimming) má o poznání lepší obraz, než necelé dva roky starý QLED Samsung, měl jsem možnost je porovnat vedle sebe.

  • To si ale prostě nevybereš. Samsung je samozřejmě vrchol řízeného zastarávání, ale ostatní výrobci na tom nejsou o moc lépe. Chytrý OS je jednou z ideálních variant, hláška „nová verze není podporována“ je častá a typická.

   Jinak souhlas, čumítko obvyklé velikosti má smysl v ceně 10-15 tisíc, vše ostatní už je rozmařilost, nebo zažrané fandovství.

   Pety&Vlko: vtip je v tom, že „nečerná černá“ vadí jen když je v místnosti temno a zároveň je obraz temný až černý (tedy zcela určitě nic jako „americká noc“), jinak je to (téměř) nepozorovatelný problém. Zato věrné barvy a široký gamut (případně jejich nedostatek) je vidět prakticky neustále.

   • LG nemuze rizene zastarat, protoze mu obvykle odejde zdroj nebo jina elektronika a jelikoz je prace draha, tak nez to opravovat, clovek to vyhodi a koupi novy. Jenze pro planetu je to zverstvo, vymena TV kazde 3 roky je pro nas, kteri jsme zacinali na CRT a drzelo nam to 15 let, proste neunosna.

    Jinak tu ale s komentarema ohledne Samsungu souhlasim. Presmazene barvy, neexistence updatu, takze to odrovna chytre funkce, proste nic o co by clovek mel stat.

    • No odcházející zdroj je řízená doba životnosti. U Samsungu to byla známá věc. Teplotně poddimenzovaný kondík ve zdroji, který vydržel tak ty 3 roky.

     Tady je pěkné video o počátcích řízené životnosti. Začalo to u žárovek… youtu.be/j5v8D-alAKE

  • Mám doma LG a Samsunga zhruba stejného stáří. Na LG jedou aplikace už jenom setrvačností(netflix) nebo vůbec(HBO GO). Samsung má aplikace stále Aktulaizovaný. Obě dvě byly kupovaný s DVB-T2 v dobe před DVB-T2. Opět, LG si na český normě neškrtne, Samsung jede uplně v pohodě. Pak LG má IPS panel, samsung obyčejný LCD. Samsung má ve filmech daleko hezčí obraz než LG(ať ho nastavuju jakkoliv). LG má výhodu v tom, že když televizi zapnu, tak nemusím čekat 15 sekund, než můžu přepnout kanál, nebo měnit hlasitost. S tím mě ten samsung fakt sere. Pak taky Samsung někdy po sledování filmu z NAS odmítne fungovat. Musí se vypnout a znova zapnout. LG jede furt. Obě televize stály kolem 15. Žádný děla. Pokud bych si měl tenkrát vybrat mezi těmahle, jednoznačně by zvítězil Samsung.

   • „Pak LG má IPS panel, samsung obyčejný LCD.“

    I ten IPS panel je obycejne LCD.

    „LG má výhodu v tom, že když televizi zapnu, tak nemusím čekat 15 sekund, než můžu přepnout kanál, nebo měnit hlasitost.“

    Tohle je zrovna problem mé TV od LG, staré asi 5 let.

  • Vy opravdu nadaváte na QLED, ale nikdy jste kvalitní QLED neměl. Jako WTF? 15K na kvalitní TV nestačí, možná na nějakou bazarovou. Měl jsem Q60R, což byl základ z QLED za 20k a obraz teda super. Vyblité barvy byly akorát z úhlu, ale to řeší dražší modely. Jinak barvy hodně super a všechno se dá nakalibrovat. Oproti IPS byla i ta černá „super (NanoCell od LG je největší omyl, co neměl nikdy vzniknout). Měl jsem ji 7 měsíců jako herní monitor, než jsem přešel na LG OLED E9 a tam je ten obraz ještě lepší, hlavně ten kontrast mě pořád dokáže udivovat a navíc ta OLED je i hodně super jako herní monitor, což je účel, pro který jsem ji kupoval. Mám ji už rok a vypálení žádné.