OLPC XO Touch 1.75: superlevný hybrid pro rozvojové země s Neonode

0

O projektu OLPC – One Laptop Per Child – který se snaží zlepšit vzdělávání v rozvojových zemích pomocí velmi levných notebooků, jste už asi slyšeli. Má za sebou už několik generací více či méně úspěšných zařízení, distribuovaných a využívaných po celém světě. Tato chvályhodná iniciativa nyní oznámila spolupráci se švédskou společností Neonode, která by novému modelu nazvanému XO Touch 1.75 měla dodat technologii pro dotykové ovládání displeje.

OLPC XO 1.75 na CES 2012; zdroj obrázku: Engadget

OLPC XO 1.75 na CES 2012; zdroj obrázku: Engadget

Jak už jste asi pochopili z názvu, tentokrát nepůjde o klasický notebook (či spíše netbook) jako u minulých generací OLPC, ale o dotykové zařízení. Nejvíce bude připomínat konvertibilní tablety, které dnes vyrábí třeba Panasonic (například model CF-19). Základna bude klasicky obsahovat komponenty a klávesnici, víko pak dotykový displej s úhlopříčkou 7,5″. Horní část bude se základnou spojena jedním otočným kloubem, díky kterému půjde zařízení zavřít s displejem otočeným ven a ovládat se pak bude jako klasický, jen o něco tlustší tablet.

 

Neonode se v tiskové zprávě svým displejem chlubí. Bude prý snímat dotyky s frekvencí 1 MHz, tedy tisíckrát za vteřinu; navíc by měl být perfektně čitelný i na přímém slunečním světle (což je důležitější než se na první pohled může zdát) a k tomu má mít maximální spotřebu pouhé 2 W, což se rozhodně v rozvojových zemích s nedostatečným přístupem k elektřině bude hodit.

Více o celém projektu se můžete dočíst na oficiálním webu OLPC.

Zdroj: The Register, Neonode

Ohodnoťte tento článek!