OMAP 4: 1080p v mobilu

0

Texas Instruments o sobě v poslední době dává hlasitě vědět. Po prvním „quad-radio“ čipu na barcelonské konferenci MWC 2010 představil i novou generaci procesorů OMAP 4 z rodiny ARM.

Uvedeny byly dva procesory nebo raději SoC (system on chip): OMAP 4430 a OMAP 4440. Oba čipy obsahují dvě jádra procesorů nejmodernějších ARM Cortex-A9 MPCore, které mj. pohánějí i Apple iPad, ale podobná bude i platforma Nvidia Tegra 2. Nižší verze OMAP 4430 pracuje na frekvenci 720 MHz, vyšší bude dostupná s takty nad 1 GHz.

V SoC bude navíc integrováno grafické jádro PowerVR SGX540 s podporou rozhraní OpenGL ES 2.0, OpenVG 1.1 a EGL 1.3. Výkon by měl být v ideálním případě dvojnásobný oproti SGX530, známého z iPhone 3GS nebo Palm Pre. Kromě 3D akcelerátoru je v čipu i obvod IVA 3, který se stará o kódování/dekódování FullHD videa různých formátů.

OMAP 4 bude vyráběn 45nm procesem. Mimo zmenšení došlo i k vylepšené správě napájení. Texas Instruments uvádí až desetihodinovou výdrž při přehrávání Full HD video, 4 hodiny při jeho natáčení nebo 140 hodin přehrávání hudby.

Redaktoři TechConnect se zmiňují o jakési technologii bezdotykového 3D ovládání a záznamu/přehrávání 3D videa. Těžko říct, jestli si pod tím představit pohybový senzor jako ovladač Nintendo Wii, nebo snímač 3D pohybu kamerou, jako chystá Microsoft s svým Project Natal. Oficiálně web mlčí, takže to berte spíš jako zajímavost.

Nová zařízení (smartbooky, smartphony, přehrávače) s OMAP4 a systémy Android, Windows Mobile nebo Symbian očekávejte v druhé polovině roku 2010.

Další informace na webu Texas Instruments

OMAP 4: 1080p v mobilu

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

 1. >> [..] na svou Li-Ion baterii prý zvládnete přečíst až 6000 stran. Parametr je to hezký, jen vědět, jak rychle čtou zaměstnanci marketingového oddělení Energy Sistem.

  Není to náhodou tak, že baterku (el.energii) e-ink potřebuje jenom pro vykreslení/překreslení stránky? Tj, že nezáleží na době, jakou je stránka zobrazena, ale jde čistě o „počet vykreslených stran na jedno nabití“?

  Pro to dělají tak velké? K čemu tak masivní okraje? Nestačil by půl centimetrový (i menší?). To abych si na okraj mohl psát (tužkou) poznámky?

 2. Pane Bestaku,vy jste uplne mimo,stejne jako vetsina a redakce…
  Napsat o zarizeni s e-ink takovou blbost,ze vydrzi na baterii podle toho,jak rychle ctete,to chce opravdu velkou odvahu.
  Uz jsem vas tady upozornoval na tolik chyb,ze se to snad neda spocitat.Ale vy si jedete stale podle sveho…
  Nezlobte se na me,ale tento server je ciry amaterismus.
  Uz jsem vam to psal nekolikrat-spojte se konecne s EH,at se neco priucite.Dekuji.