Omezení zdarma dostupných Office 2010

0

Edice Starter připravovaného balíku Office 2010, který v současnosti můžete vyzkoušet ve fázi beta, bude tou zcela nejnižší, ovšem poskytovanou zdarma. “Ale” této nabídky jsou reklamy a řada dalších omezení. Bude sloužit jako základní nástroj pro práci s dokumenty a prostředek k vyzkoušení nové verze kancelářské sady, ačkoli koupě vyšší edice nebude na rozdíl od trial verzí nutná.

Součástí Office Starter 2010 jsou pouze dvě aplikace: Word pro práci s textem a tabulkový procesor Excel. Ani ty však nelze považovat za zcela plnohodnotné: neotevřou oproti svým vyšším variantám některé formáty, např. soubory .xla, .xlam, .dsn, .mde, .accde, .odc, nebo .udl.

Ačkoli základní a tedy i nejběžnější typy otevřou i upraví, neumožní jakoukoli práci s makry, dokonce ani jejich spuštění. Naštěstí dochází pouze k jejich ignorování, při editaci dokumentu obsahujícího makra ve Starter edici tedy nedojde k jejich odstranění.

Nejdůležitějším faktorem ovšem zůstává dostupnost. Office Starter bohužel nebude volně ke stažení ze serverů Microsoftu, jedná se čistě o produkt pro OEM výrobce. Díky tomu tuto variantu nalezneme předinstalovanou na některých počítačích, kde slouží zejména jako náhrada Microsoft Works a již zmíněný prostředek propagace vyšších placených verzí.

Pozornost zajisté upoutá funkce zvaná Office-to-Go. Ta umožní uložit aplikace edice Starter spolu s dokumenty (pravděpodobně umožní upravovat jen tyto) na USB disk a vzít si ji s sebou, pro použití v jiných strojích se systémem Windows Vista SP1, či Windows 7, kde Microsoft Office nejsou nainstalovány. Windows XP naneštěstí podporován nebude.

Zdroj: ZDNet

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Mno tak jsem Fishbowl zkusil a přišlo mi to aspoň na mém malém displeji od notebooku všechno zbytečně velké, při zmenšení to zase bylo ošklivě pixelovaté… Takže zatím zůstávám u webové verze a u Facebook chatu v Mirandě 🙂