Omezovač rychlosti těžby na GeForce RTX 3060 je mrtvý. Nvidia vydala ovladač bez něj

32
Demo těžení s osmi GPU na desce ASRock H110 Pro BTC+
-
Zdroj: ASRock

Opatření proti těžbě kryptoměn na GeForce RTX 3060 už nefunguje ani pro samotné Ethereum. Paradoxně za to může přímo Nvidia. Ovladač 470.05 totiž má plný výkon, aniž by bylo třeba cokoliv hackovat.

Včera jsme tu psali o tom, že omezení těžby kryptoměn na GeForce RTX 3060, které avizovala Nvidia, v praxi úplně nevychází – zamýšlený zámek totiž byl účinný víceméně jen proti originálnímu Ethereu, ale kryptokopové si rychle našli další alternativní „coiny“ na těžení. A s těmi mají podobné výdělky, jaké by dosáhli s nezamčenou RTX 3060 na Ethereu.

Ovšem mezitím už je situace ještě dál. Včera se objevily nové zprávy, podle kterých už se dá bez překážek těžit i to Ethereum, takže ona ochrana proti těžbě je tímto na nové grafice Nvidie kompletně ze hry.

Zatímco první zprávy o obejití těžebních limitů Nvidie spočívaly v tom, že těžař těžil něco jiného, například Ravecoin, nyní se začaly objevovat už i zprávy o tom, že se daří těžit již i Ethereum. GeForce RTX 3060 by měla mít výkon cca 46 MH/s (nebo víc s přetaktováním pamětí), ale firmware a ovladač karty po chvilce těžení sníží výkon cca na polovinu – nebo tak by to aspoň mělo vypadat.

Různé zdroje se ale začaly chlubit s výkonem například 48 MH/s permanentně, což by znamenalo, že omezovač výkonu přestal fungovat. PCWatch uvádí, že se mu povedlo pravost tvrzení potvrdit.

Těžba Etherea na GeForce RTX 3060 s plným výkonem
Těžba Etherea na GeForce RTX 3060 s plným výkonem (Zdroj: PCWatch)

Chvíli to mohlo vypadat, že toto prolomení těžebních limitů bylo dosaženo skrze takovou úpravu algoritmu, aby ho grafika nepoznala (tedy něco jako obfuskaci). Vývojáři Phoenix Mineru totiž před pár dny oznámili, že pracují na aktualizaci GPGPU kernelu pro grafiky Nvidia, který by na grafikách Ampere získal zpět výkon, který jim Nvidia v Ethereu ubrala. Bylo u toho ovšem upozornění, že to asi nebude zdaleka 100%, takže by hashrate asi nebyla těch 45 MH/s, ale pořád nějaké menší číslo.

PhoenixMinerDevTeam oznamuje připravovanou novou verzi obcházející omezení rychlosti těžby na GeForce RTX 3060
PhoenixMinerDevTeam oznamuje připravovanou novou verzi obcházející omezení rychlosti těžby na GeForce RTX 3060 (Zdroj: PhoenixMinerDevTeam)

Slabý článek byla přímo Nvidia?

Záhy přišla pointa, podle níž je to mnohem prozaičtější: ochranu totiž zdá se pokazila přímo Nvidia, protože vědomě nebo nedopatřením vydala ovladač, v němž omezovač výkonu těžby není aktivní a zároveň tento ovladač lez použít s kartami RTX 3060.

Jde o ovladač 470.05, který není běžně ke stažení na webu Nvidie, ale dostanete se k němu, pokud jste zařazení do programu Windows Insider. S tímto ovladačem těžba Etherea jede na plný výkon i bez jakýchkoli softwarových úprav a omezovač v něm tedy buď není aktivní, nebo z nějakého důvodu nefunguje. Protože jde o legitimní a podepsaný ovladač od Nvidie, Windows, ani firmware GPU se jeho instalaci a používání nijak nebrání.

Nvidia po oznámení snížené rychlosti těžby uváděla, že používá kombinaci ovladače a firmwaru, ale vypadá to, že čistě samotný firmware GPU neumí těžbě zabránit, pokud ovladačová složka chybí. Ony zprávy o těžbě Etherea na plný výkon pravděpodobně tedy operovaly s tímto ovladačem.

Pokud Nvidia nemíní omezení těžby po pár týdnech zase úplně zrušit, pak nejspíš tento ovladač je nedopatření a z distribuce přes Windows Update zase zmizí. Ovšem jak se říká, co je jednou na internetu, už z něj pryč nedostanete. Pravděpodobně začne kolovat neoficiální balík nebo isntalátor, který si budou moci zájemci o těžbu nainstalovat a tím pro ně omezení hashrate pro Ethereum přestanou ve výsledku existovat.

V praxi se už nedá moc dělat

Lze čekat, že s tímto stoupne zájem o již beztak špatně sehnatelné grafiky GeForce RTX 3060 ze strany těžařů a opět se tak zhorší šance, že se vám podaří nějaký kus najít v obchodě ke koupi. V tuto chvíli asi situace nemá řešení – Nvidia by muselo opět přestat vyrábět stávající verzi GPU a vypustit mode se změněným identifikátorem, který už by ovladač 470.05 neakceptoval. Takto krátce po vydání to asi ale není pravděpodobné.

Oprava: ovladač 470.05 má podle všeho omezení rychlosti těžby vypnuté jen tehdy, když je karta hlavním GPU v systému, tedy efektivně pro jednu grafiku, ale zřejmě je aktivní pro další GPU navíc. Toto může vypadat zvláštně, ale záměr by mohl být takový, aby byli odrazeni těžaři používající těžební „rig“ s mnoha grafikami, zatímco běžní uživatelé PC s jediným GPU mohli těžit dál. Motivace pro to je pravděpodobně, aby si hráči mohli přivydělávat mimo hraní.

V tomto případě zřejmě nejde o nedopatření, ale o záměr a tato úprava omezovače se asi dostane i do příštích běžných ovladačů. Tento kompromis by mohl být pořád celkem účinný, i když asi nezabrání situacím jako bylo vykupování herních notebooků pro těžbu (kde to však bude relevantní až tehdy, až vyjdou nějaká mobilní GPU s tímto omezovačem, dosavadní modely ho ještě asi neobsahují).

Otázka ovšem je, zda se toto omezení nepodaří nějak oblbnout, aby ovladač viděl v systému jen jednu kartu a neusnadní to pokusy omezení obejít nějakými modifikacemi.

Je pro vás prolomení limitu kryptotěžby Etherea na GeForce RTX 3060 špatná nebo dorbá zpráva?

Zdroje: VideoCardz (1, 2)

Omezovač rychlosti těžby na GeForce RTX 3060 je mrtvý. Nvidia vydala ovladač bez něj
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (98%) 10 hlasů

32 KOMENTÁŘE

 1. Škoda že se nepřečetl celý zdroj. „ona ochrana proti těžbě je tímto na nové grafice Nvidie kompletně ze hry“

  To právě není pravda. Pravda to je pro jednu kartu – primární – u dalších omezení funguje nadále. Tzn. je to fakticky podpora pro hráče, kteří mohou v době kdy nehrají efektivně těžit a tím i redukovat zvýšené náklady na kartu, ale miner v rigu použije maximálně jednu takovouto kartu ne typických 6. Ono ty karty už levně sehnat nepůjde moc dobře ani z výroby. Například MSI vydalo nějako beast 3060 s triple fan kde se teploty drží pod 50 stupni v zátěži a MSRP dosahuje krásným 519 USD.

 2. Mě fascinuje ta anketa. To jako fakt je jen těžba a hraní? Já bych potřeboval grafiku na Photoshop a střih videa, hry i coiny mám u zádele. Teď stavím nové PC, všude nabízejí jen „herní“ – to se na PC přestalo pracovat?

  • bude chvíli trvat, než to mineři efektivně obejdou. Ta virtualizace si řekne o nějakou RAM navíc a low-end procesory intelu nepodporují VT-d, sice čím novější tím lepší, ale může to část těžařů odradit.
   V praxi se spíš setkáme s úpravou algoritmů, aby procházely.

 3. Takže pro omezení těžby potřeba jak firmware i ovladač. Stačí použít starý ovladač a těží se naplno. Pak nechápu uvažování manažerů Nvidie. To si fakt ti pánové myslí, že na těžaři budou používat jejich nový firmware a ovladače.

  Opravdu snadněji to hacknout nešlo :-). Omlouvám se všem hackerům že jsem použil slovo hackknout.

  • „Takže pro omezení těžby potřeba jak firmware i ovladač. Stačí použít starý ovladač a těží se naplno. Pak nechápu uvažování manažerů Nvidie. To si fakt ti pánové myslí, že na těžaři budou používat jejich nový firmware a ovladače.“

   To ale neni pravda. Ještě v době, kdy 3060 nebyly oficialne dostupné, nový ovladač nebyl, a přesto to jelo pomalu.

   • Vycházím z článku a to konkrétně z „Nvidia po oznámení snížené rychlosti těžby uváděla, že používá kombinaci ovladače a firmwaru, ale vypadá to, že čistě samotný firmware GPU neumí těžbě zabránit, pokud ovladačová složka chybí. Ony zprávy o těžbě Etherea na plný výkon pravděpodobně tedy operovaly s tímto ovladačem.“

    Ano nemusí to být pravda ale zajímalo by mne z čeho vcházíte Vy.

 4. Slova jako “zla” ci “hodna” Nvidia me rozesmivaji. Stejne tak “dela neco pro uzivatele a snazi se zariznout minery”. Nvidia, AMD, intel a ostatni konaji primarne kvuli zisku a svemu rustu. Nic jineho v tom neni.
  Nicmene Nvidia tady opet demonstruje svuj skvely marketing.

 5. Takže hřebíček do rakve PC hraní, protože dávat 20 tisíc za podprůměrnou grafiku nikdo normální nebude. S tím jde pod drn i VR hraní. Jelikož jsem právě novou sérii vyčkával pro vyšší výkon ve VR, tak nebudu mít ani novou RTX ani nové VR. A jinak než ve VR mě už prostě ty závodní simulátory v sedačce s volantem a vším okolo nebaví, prachy ale nekradu, ani netisknu.

  • Souhlas. Nesezenu grafiku, takze si neporidim VR, ktere bylo v planu hned po grafice. Premyslel jsem i o upgradu pocitace na novy Ryzen 5800X, ktery se sehnat da, ale nepujdu do toho, kdyz stejne nemam grafiku. A vysel Cyberpunk, vychazi dalsi skvele hry a ja jsem si misto nich koupil za jedno euro Gothica 1 a 2 a Drakensang.
   Za posledni pulrok jsem usetril tolik penez, co za predchozi rok a pul, v podstate platim najem, elektiku, internet a potraviny a vlastne i na jidle usetrim, protoze kvuli omezeni obchodu rousky atp. jsem nektere zacal vynechavat a nakupuju rozhodne mene nez driv. Dokonce jsem zhubnul, takze jako bonus mam mensi riziko covidu. Z hlediska financi pozehnana doba aspon teda pro me. 🙂

    • Ten mrkající smajlík měl naznačit, že je to lehká nadsázka.. ale kdyby chtěl, tak by ten příplatek 10k stihnul natěžit zpět do eip 1559 i s občasným hraním..
     Jinak souhlas s tebou, lidi maji velký voči, pokud se zvedne obtížnost těžby eth, grafiky z eth sítě zaplaví ostatní coiny a masivně sníží profitabilitu i na nich. Pak budou grafiky na bazáči za úplně jinou cenu. 😀