Omlazovací kůra pro Windows XP

0

Bezpečnost a data

Microsoft sice do systému vložil spoustu užitečných programů, od jednoduchého Malování, známého už z prvních Windows, až po tehdejší novinku Windows Movie Maker, jenže i těmto programům už bude za chvíli deset let a je to na nich poznat. Navíc ani ve své době většina z nich nebyly žádné špičkové aplikace, vždycky se jednalo spíše o nouzové náhražky plnohodnotných programů.

Následující text nepovažujte za vyčerpávající seznam všech užitečných aplikací. Těch jsou totiž stovky nebo spíše tisíce, a nikdo je všechny nezná (a ani nepotřebuje). Většina popisovaných aplikací je zdarma.

Bezpečnost

Prvním krokem k zajištění lepší bezpečnosti počítače je vždy stažení aktualizací včetně Service Packů. To je to nejmenší, co pro svůj systém můžete udělat. Pak je tu ale spousta dalších možností, jak se ochránit před útoky různých nenechavců, kteří by rádi získali vaše data, hesla nebo používali váš počítač jako součást botnetu.

Další věcí, nutnou pro bezpečné používání počítače, je kvalitní, pravidelně aktualizovaný antivirus. Microsoft nabízí pro všechny Windows od XP výše svůj produkt Security Essentials – ten je bezchybně integrovaný do systému a poskytuje velmi slušnou úroveň ochrany. Pěkně se doplňuje s programem Windows Defender, opět od Microsoftu, který má za úkol chránit vás před spywarem.

Samozřejmě ale existuje i množství alternativ. Z programů zdarma je tu známý a oblíbený antivirus Avast!, AVG také nabízí neplacenou verzi. Nabídka ochrany proti spyware nezaostává, k dispozici jsou například Spybot S-D nebo Ad-Aware. V každém případě je nutné tyto programy pravidelně aktualizovat, jinak nebudou schopny odhalit všechny číhající hrozby.

Kombinace Microsoft Security Essentials a Windows Defenderu s pravidelnými aktualizacemi nabídne slušnou úroveň zabezpečení

Integrovaný firewall ve Windows XP je opravdu velice základní a příliš velkou ochranu vám neposkytne. Proto je vhodné jej nahradit, především v notebooku, se kterým se připojujete k veřejným sítím třeba v kavárnách nebo restauracích.

Nejlepší firewally zdarma jsou Comodo Firewall a ZoneAlarm Free Firewall. Samozřejmě existují i komerční bezpečnostní programy, které si musíte zaplatit, ale výměnou dostanete mimo jiné lepší zákaznickou podporu. A když už zmiňujeme připojování k veřejným Wi-Fi sítím, doporučím i další program jménem Hotspot Shield. Ten má za úkol chránit váš počítač právě před nenechavci připojenými na stejnou síť.


S TrueCryptem se vám na disk nedostane ani James Bond

Pokud máte na disku nějaká citlivá data, třeba účetnictví, bude se vám hodit program TrueCrypt. Tato freeware utilitka umí zašifrovat buď celý disk, nebo určité složky. Možnosti programu jako by vypadly z nějakého špionážního thrilleru – pokud si jej pořádně nastavíte, umí vám třeba vytvořit úplně skrytý disk nebo dokonce celý skrytý operační systém. Možnost šifrování ve Windows XP sice existuje, TrueCrypt je ale úplně jiná liga.

Data

Každý, kdo někdy otevíral soubor archivu (.zip, .rar a další) pomocí Průzkumníku Windows XP, si určitě všiml, že práce s archivy je v systému velmi omezená, v podstatě je pouze možné archiv vyextrahovat. Mnoho uživatelů proto používá program WinRAR, který je shareware a po třiceti dnech zkušební doby začne při každém spuštění upozorňovat na možnost zakoupení plné verze, což není úplně příjemné. Alternativou zdarma je program 7-Zip, který umí všechno co WinRAR (a tedy neporovnatelně více než Průzkumník) a nebude vás nikdy zdržovat žádnými upozorněními.

Průzkumník ve Windows má i další omezení, třeba kopírování z jedné složky do druhé je zbytečně komplikované, podpora FTP serverů slabá a různé drobnosti jako hromadné přejmenování souborů prostě nejdou provést, nebo jen velmi omezeně. To všechno řeší různé souborové manažery, z nichž nejznámější jsou Total Commander a jeho alternativy FreeCommander a Capivara, která je zaměřená především na synchronizaci dat mezi dvěma místy (třeba domácí a pracovní počítač).


Správa diskových oddílů v Partition Masteru

Pokročilou práci s diskem zajistí dva produkty firmy Easeus – Partition Master a Todo Backup. První z nich umí pracovat s oddíly na disku – dokáže jeden fyzický disk rozdělit na více virtuálních disků (diskových oddílů – partitions), oddíly slučovat, měnit souborové systémy a další užitečné věci. Todo Backup je zálohovací nástroj, který umožňuje zálohovat celé disky nebo určité složky či soubory několika různými způsoby a navíc má i doplňkové funkce, třeba tvorbu záchranných médií pro případ havárie.

O pořádek na disku se postará nástroj CCleaner, který umí najít zbytečná data na disku a inteligentně je smazat, zvládne udělat pořádek v registrech (což je známé bolavé místo Windows XP) a odstranit nainstalované programy. Aplikace Defraggler od stejného výrobce zase umí defragmentovat disk lépe než nástroj ve Windows – umí mimo jiné i defragmentovat pouze určité soubory, nejen celý disk.

Vypalovat optická média je možné přímo ve Windows XP, opět je to ale jen základní nástroj. Vhodnější je tak sáhnout po nástrojích jako známé Nero, které je ale placené, nebo CDBurnerXP, který je zdarma a zvládne vše, co se optických médií týká.

[pagebreak title=Internet a multimédia]

Internet

Internet Explorer, předinstalovaný ve Windows XP, většina pokročilejších uživatelů ihned po instalaci vymění za alternativní prohlížeč (nebo aktualizuje na nejnovější verzi IE). Mezi nejpopulárnější prohlížeče patří Firefox, Opera a Chrome. Každý má svá pro a proti a minimálně Firefox a Chrome mají své fanoušky, kteří budou ten „svůj“ browser bránit do ochraptění. Z méně známých prohlížečů stojí za zmínku ještě Maxthon.

Poštovní klient ve Windows XP, Outlook Express, není úplně špatný a základní práci s mailem zvládne. Dnes je ale zastaralý a pokud používáte samostatného klienta místo webového mailu (třeba gmail), můžete jej nahradit jedním z freewarových produktů. Z těch je asi nejoblíbenější Mozilla Thunderbird, obsahující spamový filtr, čtečku RSS kanálů a vybavený pokročilými funkcemi pro správu pošty.


NetSetMan umí vytvářet a spravovat síťové profily

Z hlediska komunikátorů (IM, instant messengerů) jsou Windows trestuhodně nevybavené, předinstalovaný je pouze MSN Messenger. Pokud tedy používáte některý z mnoha protokolů pro posílání zpráv (ICQ, Jabber, AIM…, nainstalujte si některý z programů, které je umí všechny ovládat zároveň, třeba Miranda IM nebo QIP. Pro hlasové přenosy je tu známý program Skype, případně můžete použít nenáročný Google Talk.

Integrovaný správce připojení k bezdrátovým sítím si také zaslouží pozornost, pokud váš počítač disponuje Wi-Fi modulem. Ten základní toho příliš neumí, nahradit jej může buď program dodávaný s ovladačem Wi-Fi karty (například Intel PROSet Wireless Manager), nebo programy třetích společností. Jedním z nejlepších je NetSetMan, který umí vytvářet různé profily včetně detailního nastavení, takže je není třeba ručně měnit.

Multimédia

„Čistý“ systém můžete pomocí několika málo programů změnit v téměř profesionální videostřižnu, zvukové studio nebo stanici pro úpravu fotek. Nemusíte dokonce vydat ani korunu, pokud víte kde hledat alternativy zdarma.

Nástroj Malování ve Windows je velmi jednoduchý, což je zároveň klad i zápor. Naučit se jej ovládat trvá každému jen chvíli, ale žádná pořádná grafická práce se v něm udělat nedá. Nabízejí se proto alternativy: pro seriózní grafickou práci můžete použít GIMP (GNU Image Manipulation Program) nebo aplikaci jménem Paint.net, pro třídění a úpravu fotek program Picasa nebo IrfanView, který je známý svou rychlostí a jednoduchostí.

Pro editaci videa můžete použít jednoduchý Windows Movie Maker nebo jednu z alternativ (VirtualDub). Zde se ovšem může vyplatit investovat pár stovek do profesionálního softwaru, třeba Adobe Premiere Elements (od 1 200 Kč).


Multimediální centrum XBMC

Pro přehrávání videa můžete místo Windows Media Playeru použít jednu z mnoha aplikací, třeba Media Player Classic Home Cinema, Gom nebo VLC Player (přehled nejznámějších přehrávačů jsme otiskli v minulém čísle). Existují dokonce aplikace, které vašim Windows dají funkce běžně k nalezení pouze ve speciálních Windows XP Media Center Edition – jmenovitě to jsou programy jménem XBMC, Boxee či MediaPortal. Ty vám nabídnou funkce pro organizaci a přehrávání audio i video obsahu i pohodlné a jednoduché ovládání.

Ani zvuk není vhodné zanedbat. Pro organizaci hudebních sbírek a přehrávání hudby se hodí nějaký dobrý přehrávač – kromě Windows Media Playeru to lépe zvládne třeba Winamp, foobar2000 či MediaMonkey. Audacity je zase poloprofesionální aplikace s rozšířenými možnostmi nahrávání zvuku a rozdíl oproti integrované aplikaci Záznam zvuku poznáte na první pohled.

Práce a hardware

Práce

Kancelářský balík OpenOffice.org jistě vám jistě nemusíme představovat. Umí v podstatě všechno co Microsoft Office, ale zdarma a vzhledem k tomu, že ve Windows chybí kancelářské aplikace (kromě téměř nepoužitelného WordPadu), je jeho použití naprostá nutnost téměř pro každého. Export do formátu PDF umí OpenOffice už v základu, pokud ale z nějakého důvodu potřebujete jiný nástroj, můžete sáhnout po programu PDFCreator, který umí vytvořit PDF soubor z čehokoliv, co jde vytisknout. Při tisku prostě data nejdou do tiskárny, ale právě do tohoto programu, který z dat vytvoří PDF soubor.

A když už jsme u PDF souborů, nelze nezmínit programy pro jejich prohlížení – buď můžete použít obvyklý a známý Adobe Reader, nebo jednodušší a menší Foxit Reader, oba programy jsou samozřejmě k dispozici zdarma.


Textový editor PSPad ocení hlavně programátoři

Aplikace Poznámkový blok je díky své jednoduchosti často využívána například programátory nebo tvůrci webů. Někdy je ale přílišná jednoduchost na škodu – naštěstí je tu program jménem PSPad, který umí to samé co Poznámkový blok, ale má navíc některé užitečné funkce, jako třeba zvýrazňování syntaxe různých programovacích jazyků nebo počítání řádků a sloupců, což je pro programátory nedocenitelná vlastnost.

Za zmínku v kategorii pracovních nástrojů stojí ještě TeamViewer, který umožňuje spravovat několik počítačů zároveň. Stačí na všechny spravované stroje nainstalovat drobný program a můžete je ovládat na dálku. Můžete se tak doma připojit ke svému počítači v práci, stáhnout si potřebná data a pracovat z domova.

Hardware

Správa hardware ve Windows XP má také své mezery. Pokud Správce zařízení nedokáže identifikovat nějaký hardware a zobrazuje pouze popisek Neznámé zařízení, můžete použít utilitku jménem Unknown Device Identifier. Ta zjistí, o jaké zařízení se jedná, a nabídne vám stažení ovladače, nebo vám alespoň poskytne informace, podle kterých můžete ovladač najít v Googlu.

Pokročilejší správu ovladačů představuje program DriverMax, který vám prohledá celý počítač, zkontroluje aktuálnost ovladačů a v případě, že nalezne chybu nebo neaktuální ovladač, nabídne vám řešení. Plná verze programu ale není zdarma, pokud tedy chcete aby se DriverMax o vše staral téměř sám, budete si muset připlatit.

Pro notebooky existuje několik nástrojů, výrazně zlepšujících správu napájení a hardwaru. Pro detailní informace o baterii, její kapacitě a momentální spotřebě počítače můžete použít prográmek BatteryCare, případně nástroj Notebook Hardware Control, který dělá přesně to, co má v názvu – sleduje hardware notebooku. Můžeme doporučit také hezky grafický zpracovaný ukazatel zbývající baterie BatteryBar.


Opravdu detailní informace o systému v programu AIDA64

Pokud vás zajímají podrobné informace o vašem počítači, doporučujeme programy CPUID Hardware Monitor, CPU-Z a GPU-Z. Tyto drobné utilitky vám řeknou přesné údaje o počítači, od typu procesoru až po momentální teplotu různých komponent (v případě že to váš stroj podporuje) či pracovní napětí. Aplikace HDTune, dostupná ve zkušební verzi zdarma, vám umožní otestovat váš pevný disk (pozor, pokud používáte SSD, netestujte příliš často, zátěžové testy snižují životnost) a zjistit podrobné informace o jeho stavu.

Nakonec je tu ještě velmi kvalitní aplikace Everest a její nástupce jménem AIDA64. Umožňují bezkonkurenční správu a monitorování veškerého hardwaru – pokud o něm lze něco zjistit, Everest/AIDA64 vám to ukáží. Bohužel nejsou zdarma, za AIDA64 pro osobní užití zaplatíte 40 dolarů (nebo můžete vyzkoušet trial verzi na 30 dní zdarma).

[pagebreak title=Vzhled, ovládání a další tipy]

Vzhled a ovládání

Co se týká vzhledu, můžete se skutečně vyřádit. Microsoft postupně uvolnil několik témat pro Windows XP, která nahradí základní vzhled jiným. Oficiální témata se jmenují Royale, Royale Noir, Embedded a Zune a jejich instalace je velmi jednoduchá – prostě spustíte instalační soubor a vzhled systému se změní. Můžete také použít aplikaci Windows Blinds od společnosti Stardock, která také umí měnit vzhled celých Windows a má větší výběr témat, ovšem nastavení je o trochu komplikovanější. Existuje také možnost jak Windows XP přetvořit na vzhled Windows Vista či 7, a to pomocí balíčku jménem BricoPack Vista Inspirat Ultimate.

Přepínač úloh (Task Switcher) ve Windows XP nic moc neumí – při stisku Alt+Tab se zobrazí pouze název okna a jeho ikona. V novějších Windows je to už lepší, ty umí zobrazit náhled okna; ve Windows XP tuto funkci můžete dostat z programu VistaSwitcher. Pokud si potrpíte na grafické efekty a máte rychlý počítač, zkuste aplikace Shock Aero 3D nebo WinFlip, které při stisku klávesy Windows a tabulátoru umožní listovat trojrozměrnými náhledy jednotlivých oken, tak jako ve Vistách a Sedmičkách. Nástroj StrokeIt umí do Windows přidat gesta myši, takže můžete určitým pohybem třeba maximalizovat nebo minimalizovat okna a další podobné akce, které si můžete sami nadefinovat.

Program Google Desktop má dvě užitečné funkce. Umí indexovat pevné disky a pak v nich bleskurychle vyhledávat, což je něco co ve Windows XP citelně chybí a novější systémy přitom podobný systém dávno mají. Kromě toho ještě funguje jako dok pro různé miniaplikace jako kalendář, hodiny, sledování počasí, čtečka RSS kanálů nebo třeba místo pro psaní rychlých poznámek.


Až takhle radikálně dokáže plochu změnit Rainmeter

Rainlendar je pro změnu velmi příjemný kalendář na plochu, umožňující kromě zobrazování aktuálního data zapisování různých poznámek, úkolů a schůzek a jejich synchronizaci s dalšími zařízeními. Pro vytíženého člověka, který má občas problémy si pamatovat, co všechno musí stihnout je to neocenitelná pomůcka.

Dalším podobným programem je RainMeter, který navíc umí celou plochu krásně přizpůsobit pomocí různých skinů a pokud si s tím dáte práci, můžete si vytvořit pracovní plochu přesně na míru svým potřebám. Pokud se na to necítíte (není to jednoduchá práce), můžete si vybrat ze spousty předpřipravených skinů.

CircleDock je malé kulaté menu, do kterého můžete umisťovat zástupce programů a přiřadit mu klávesu, po jejímž stisku se má objevit na obrazovce. Vaše často používané programy tak jsou vždy přístupné, ale přitom nezabírají místo na ploše či hlavním panelu.

Co se jinam nevešlo

Na závěr zmíníme několik hraček pro fajnšmejkry, které vyžadují detailnější znalosti počítačů a angličtiny. Patří sem třeba utilita TweakUI od Microsoftu, která umožňuje spravovat různá skrytá nastavení Windows XP. Patří do balíčku PowerToys pro Windows XP, kde je několik dalších drobných nástrojů nabízených Microsoftem jako vylepšení XP, za zmínku zde stojí třeba vylepšená kalkulačka. Podobným nástrojem jako TweakUI je program XP-AntiSpy, který také spravuje různá běžně nepřístupná nastavení systému.


Alternativní shell Litestep

Opravdoví technofilové si mohou svůj systém od základu překopat použitím alternativního shellu. To znamená, že klasický Průzkumník (a s ním všechno co v systému normálně vidíte – celé grafické rozhraní) je nahrazen jiným, zpravidla rychlejším nebo pokročilejším prostředím. K nejlepším patří Litestep BlackBox či Geoshell, dejte si ale při zkoušení alternativ pozor – pokud nevíte přesně co děláte, můžete si systém nenávratně zablokovat.

Existuje také možnost, jak do Windows XP nainstalovat DirectX 10 a vylepšenou verzi Movie Makeru z Windows Vista. V obou případech se ale jedná o hacky a ty nejsou podporovány Microsoftem, což znamená, že když se něco nepovede a poškodíte si tím systém, na technickou podporu zapomeňte – na všechny problémy budete sami, děláte to na vlastní nebezpečí.

Rady na závěr

Vylepšování systému je jistě bohulibá činnost a z pořádně „vymazleného“ stroje bude mít uživatel jedině radost. Všeho moc ale škodí a to platí i zde. Dejte si tedy pozor, abyste v honbě za co nejnadupanějším systémem nezacpali celou operační paměť desítkami programů a utilitek, které jsou sice samy o sobě užitečné, ale dohromady vám ze systému udělají kůlničku na dříví, případně se alespoň budou neustále „hádat“ mezi sebou a počítač zpomalovat.


Pokud to s tuningem systému přeženete, může vás potkat i modrá obrazovka smrti

Dejte si také pozor na podvodné programy. Zejména různé ovladačové služby, na které občas najdete reklamu na internetu a které slibují, že váš počítač zadamo projdou, najdou chyby a nabídnou vám řešení, a to vše zdarma, bývají často promořené malwarem při jejich spuštění na vás vyskočí hromada obscénních reklam – a to ještě v tom lepším případě. Nejlepší obranou proti takovým podvodům je používat hlavu a neklikat na mizerně zpracované, blikající reklamní bannery a samozřejmě také přijde vhod aktualizovaný antivirus i operační systém.

Ohodnoťte tento článek!