OneNote je zdarma pro Windows a OS X. Microsoft oznámil řadu novinek

0

Jen pár dní uplynulo od spekulací o tom, že Microsoft za prvé konečně vydá plnohodnotnou desktopovou verzi nástroje OneNote pro OS X. Za druhé měla přijít zdarma, přičemž verze pro Windows měla být rovněž uvolněna zdarma. Přesně tyto změny Microsoft oficiálně potvrdil. Přichystal si rovněž překvapení. Ale vezmeme to popořadě. Pro Windows společnost bezplatně uvolnila OneNote 2013.

Otevření API pro vývojáře už několik týmů využilo. Data do OneNote lze již nyní snadno ukládat do služeb Feedly, News360 a Weave. Snadné skenování umožňují Brother, Doxie Go, Epson a Neat a na mobilu pak Genius Scan a JotNot. Podporu ohlásila rovněž služba Livescribe. Kompatibilní nástroje hledejte na onenote.com/apps.

Ten doplňuje dříve dostupný OneNote MX pro Metro. Bezplatné edici něco málo chybí. Nepodporuje SharePoint, verzi historií a kupodivu se ani nepropojí se e-mailem Outlook.com. Naštěstí Microsoft nenasadil reklamy a z licenčního hlediska nástroj neomezuje na domácí nekomerční použití. Tomu prakticky není co vytknout.

Tip: Webová verze OneNote mění tvář, zatímco čekáme na Office Online

Novinka pro OS X vzezřením nepřekvapila. Vypadá a ovládá se velmi podobně jako desktopová edice pro Windows. Jedná se o variantu s nejvíce funkcemi. Prostředí tvoří především pás karet s nástroji. Každý poznámkový blok se dělí na oddíly a stránky. Vkládat do neomezeného prostoru budete prakticky libovolný obsah.

Převedení služby mezi bezplatné umožní Microsoftu lépe konkurovat např. cloudovému poznámkovému bloku Evernote. Oproti němu má teď navrch, protože data ukládáte do OneDrive. Přitom bezplatně, bez omezení kapacity přenosů. Důležitým artiklem je rovněž sdílení.

 

Odkazy na stažení aplikací naleznete vždy na webu www.onenote.com. Služba se dále otevřela externím vývojářům. Aplikace třetích stran proto mohou s OneNote spolupracovat. Konkrétně budou do našich poznámkových bloků smět ukládat data. Jak spekulace naznačily, přichází i OneNote Clipper. Jde o doplněk pro prohlížeče, který vám dovolí ukládat části webu. Majitelé Windows Phone pak budou pomocí Office Lens a kamery v telefonu skenovat obsah dokumentů.

Nástroj obrázek vylepší, upraví a proskenuje text, aby zprovoznil vyhledávání. Někdy se určitě bude hodit další novinka, a sice posílání poznámek prostřednictvím e‑mailu. Adresa je vždy me@onenote.com. Musíte ovšem nejdříve určit e-mail, z něhož budou poznámky zasílány. Adresa logicky musí být spojena s vaším účtem Microsoft. Novinek se tedy sešlo nemálo a zní pěkně lákavě. OneNote lze doporučit každému, kdo si zapisuje poznámky. Čím komplexnější budou, tím lépe se nástroj předvede.

Zdroj: Office Blogs 1 | 2 | 3 | 4 | 5

Ohodnoťte tento článek!