Open source aplikace mají do Windows Store povolený přístup

0

Windows 8 budou znamenat zásadní zlom v tom, že budeme moci aplikace objevovat a stahovat pěkně na jednom místě. Windows Store avšak cílí primárně na dotykové prostředí Metro, běžné aplikace budeme stahovat z různých zdrojů, stejně jako dnes. Obchod na ně bude maximálně odkazovat. Samozřejmě, že ne všechen obsah v obchodě bude zpoplatněný (proto se bude hodit, když budeme obchodu říkat raději katalog), najdeme v něm také neplacené programy.

Jako vývojáři dostanete 70% podíl z tržeb, který se později zvýší na 80 %. Můžete být ale klidně fandové open source a ve Windows Store nabízet svou aplikaci, která zdarma uvolnila zdrojové kódy. Podmínky katalogu totiž podle všeho dovolují vstup výtvorům spadajícím pod Open Source Iniative.

Tip: Windows 8 beta potvrzena na únor, uvolněny další výživné detaily o Windows Store

Schválené aplikace s otevřeným zdrojovým kódem se mohou dostat přinejmenším do nehotové verze katalogu. Microsoft na tom ale nejspíš nic nezmění, takže i po oficiálním vydání osmiček se bude obchod teoreticky hemžit open source softwarem. Standard Application License Terms nicméně běžně zakazuje sdílení (zdrojových kódů) aplikací, firma chce dát open source přesto šanci. A také ji dostane.

Zdroj: ZDNet

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Me ten zajem nepripada zrovna maly. Jedna se o developer preview, vicemene bez novinek v klasickym interface, metro je taky nedodelany a navic tu s nami bude minimalne pul roku Beta, ktera uz snad bude pouzitelna.

    Pro vyvojare, je to vicemene o nicem: klasicky aplikace kompatibilni s win 7, metro style aplikace nemaji uzivatelskou zakladnu a navic to je porad ve stavu kdy se veci jeste dost meni. A jeste k tomu nejsou dostupny talblety, na kterych by se dalo testovat na ARMu.

  2. Já se nedivím, Metro je kvůli nefukčnímu obchodu nepoužitelné, navíc uspaná metro aplikace dělá problémy v desktopu (zamrzání systému, když se myší najede k levém okraji obrazovky)…hybridní vypnutí alespoň mě nefunguje a musel jsem ho zrušit a nahradit klasickým…no a jinak to jsou sedmičky s ribonem v průzkumníku a vylepšeným správcem úloh…Na to, že to je developer previw fungují osmičky překvapivě dobře, ale po prvních zkušenostech se nedivím, že to nemá víc lidí, je pořád poznat nedodělanost, absence novinek a hlavně spousta věcí dělá problémy, tušímže hra Borderlands nefunguje, v Crysis mi myš nezůstane ve hře, takže dříve nebo později zavítám nad ikonu Start a hra mi „spadne“ (jen se přepne do okna nebo minimalizuje, ale stejně to není příjemné, při změně hlasitosti zas na chvíli zamrzne…VLC i při maximalizaci je překrytý startovní lištou, Logitech není moc hrr s děláním funkčního SetPointu a dalších ovladačů a mohl bych pokračovat. Beta snad bude o poznání dotaženější, uvidíme, ale já bych si osobně počkal na RC verzi, kdybych neměl už vše nainstalované na osmičkách:D Přeci jen narozdíl od Visty si lépe rozumí s SSD a kupovat sedmičky se mi moc nechce, ne na stejný počítač, přecijen cena zdarma je i za ne úplně funkční systém příznivá.