Open Web Device: Mozilla s Telefónikou chtějí zabít levné Androidy

0

Mozilla loni ohlásila vývoj nového systému Boot to Gecko (B2G). Otevřený systém má být postaven na otevřených technologiích, otevřeném formátu HTML5 a má být otevřen všem výborcům a také uživatelům, kteří za své malé otevřené peníze chtějí co nejvíce. Ne, teď vážně.

Zatímco Android je rovněž open source, má proprietární části, jako je třeba Market. B2G je od základu otevřený, a to včetně aplikací. Ty totiž budou postaveny na webových formátech HTML5, CSS3 a JavaScript. Co aplikace, to upravená webová stránka. Šílenost? Určitě. Může to fungovat? Ale jistě.

Boot to Gecko je vlastně Firefox, který běží přímo na hardwaru – obdoba Chrome a Chrome OS od Googlu. HTML5 dokáže čím dál hlouběji sahat „až na železo“, takže webové stránky umí díky API využít GPS, fotoaparát a jiné funkce. Navíc JavaScript i HTML5 mohou fungovat také lokálně, takže se aplikace v podobě stránky uloží do paměti telefonu a lze ji používat bez připojení. To jsme veděli už dříve. Co Mozilla změnila?

Místo B2G přišel OWD, OMG

Především název. Boot to Gecko je nyní Open Web Device (OWD). Určitě nejsem povolán, abych hodnotil estetiku značky, ale OWD je podobně praštěné jméno jako B2G. (Takto už se bude jmenovat pouze hlavní softwarová vrstva.) K tomu snad jen OMG (open mobile gecko). Na takový název nikdo neuslyší. Přitom ze zkratek by se dalo vytvořit např. Moos (mozilla os), což připomíná muse (múzu) nebo silné zvíře moose (los).

Je potvrzeno, že na pozadí běží linuxový kernel. Na vývoji se podílí skutečně i Telefónica. Mozilla si vzala na starost webové technologie, slavná telco firma jej spojí s hardwarem a stará se o „user experience“ a služby.

Právě probíhají vyjednávání s dalšími partnery (výrobci), kteří by mohli telefony s OWD přivést k životu. Už teď je jisté, že čipsetovou výbavu má mít na starosti Qualcomm, který svými Snapdragony začal éru Androidu nebo i Windows Phonu. S kódem B2G už prý koketuje i Deutsche Telekom, tedy vlastník druhého největšího operátora u nás, T-Mobilu.

Zatím neznáme datum, kdy by měl dorazit první telefon, prý se bližší informace dozvíme v průběhu roku. Mozilla přislíbila, že vývojový cyklus B2G bude stejný jako u Firefoxu. Aktualizační cyklus tedy bude asi šestitýdenní.

Možnosti HTML5 a otevřeného webu se nyní poprvé ukazují v podobě vzniku úplně nové mobilní platformy. Naše zkušenosti ze zemí Latinské Ameriky ukazují, že je stále velká část trhu, která zatím nemá k chytrým mobilním telefonům přístup. S novými přístroji OWD budeme schopni nabídnout zákazníkům funkce chytrých telefonů za dostupnou cenu,“ říká Carlos Domingo, ředitel vývoje produktů a inovací ve společnosti Telefónica Digital.

Web je platforma

Mozilla spoléhá na fakt, že se najde dostatek vývojářů webových aplikací, kteří svá díla upraví i pro použití v mobilech. To je pochopitelně výhoda také pro ostatní systémy, ušetří se na kódování do jiných formátů a jedna stránka (aplikace) poběží na iOS, Androidu, OWD, Windows Phonu nebo jakémkoliv jiném systému s podporou HTML5, JS a CSS.

V OWD budou tyto stránky zaobaleny tak, že jako aplikace vypadají. Navíc co do rychlosti se telefon za 50 dolarů bude prý moci rovnat desetkrát dražšímu. Tomu sice nevěříme, ale férové srovnání bude např. s levnými Androidy. Ty šetří, kde se dá. Jenže pomalý hardware tak tak stačí jen samotné režii hůře optimalizovaného systému, natož aby zbyly prostředky na další aplikace.

Tady může OWD bodovat a uživatelská přívětivost by mohla Android zahambit. Jenže i ceny telefonů s Androidem rychle klesají, hardware se zlepšuje a než se Mozilla naděje, může jí ujet vlak. Podobně stavěný Chrome OS totiž ještě také žádnou díru do světa neudělal. Může Open Web Device uspět lépe? V univerzální vývoj aplikací určitě věříme, ale už opravdu nastal ten správný čas? Respektive: nepředběhla Mozilla svou dobu?

Zdroj: O2

Ohodnoťte tento článek!