OpenCL i na kartách S3

0

Tento týden probíhá v Číně veletrh eMEX, kde bude mj. představen grafický čip S3 Graphics 5400E. Ten by měl být prvním GPU výrobce s podporou GPGPU rozhraní OpenCL 1.0. Dokonce se chlubí nejlepším teoretickým výkonem v GFLOPS na jeden watt. I když to není příliš známé, S3 na GPGPU aplikace vsadilo už dříve, ale bez zpřístupnění specifikací a vývojového prostředí veřejnosti se většího rozšíření asi nedočkáme. Na webu S3 uvádí, ve kterých aplikacích je možné využít paralelních výpočtů pomocí GPU, do praxe ale byl uveden zřejmě jen S3FotoPro pro vylepšování kvality fotografií.

Předchozí generace S3 Chrome 530 GT

Kromě OpenCL 1.0 bude S3 Graphics 5400E zvládat i další API – DirectX 10.1, OpenGL 3.1 a OpenVL 1.1. Z vlastních technologií spoléhá na vylepšený dekódér videa ChromotionHD 2.1 (nově akceleruje i MPEG-4 ASP, ne všechny formáty ale mají plnou VLD akceleraci), AcceleRAM pro sdílení operační paměti grafikou a pokročilou správu napájení. Více podrobností na stránce produktu.

Více podrobností ohledně počtu a taktů jednotek není známo, jádro je vyrobeno 65nm procesem. Karta bude v základu využívat 512 MB GDDR2 800 MHz (volitelně i rychlejší GDDR3 850 MHz), z výstupů jsou podporovány DisplayPort, dva HDMI (s HDPC a 7.1 zvukem) nebo DVI konektory.

S3 garantuje dlouhodobou podporu výrobku. Dnes byly vydány i nové ovladače pro nejdůležitější systémy Windows XP/Vista/7 i pro linuxové systémy s kernelem 2.6.x, vše ve 32/64b verzích. O OpenCL se changelog bohužel nezmiňuje.

Zdroj: PC Perspective

Ohodnoťte tento článek!