OpenOffice stojí krok před propastí. Chybí personál, projekt nemá kdo udržovat

0
Pokud vás historie zajímá, projděte si starší články pod štítky LibreOffice nebo OpenOffice. Další detaily poskytuje také článek Kancelářský balík Lotus Symphony končí.

Na poli open source kancelářských balíků proti sobě stojí dva. Jeden názvem připomíná, co bylo, reálně je však pouhým stínem kdysi pyšně vykračujícího softwaru s otevřeným zdrojovým kódem. Druhý je mnohem úspěšnější a stojí za ním ti, kdo původně podporovali OpenOffice.org.

Úspěšnější ze dvou produktů se nazývá LibreOffice a vznikl před šesti roky v reakci na odkoupení Sunu Oraclem. Oracle se později OpenOffice.org zcela zbavil. Projekt nezemřel, byl darován Apache Software Foundation. Jenže nejen komunita, ale i velcí partneři se mezitím zaměřili na LibreOffice. OpenOffice.org, jen byl novým vlastníkem přejmenován na Apache OpenOffice, tak vychází do dnešních dnů.

S vývojem LibreOffice bohužel sotva drží krok a nenabízí nic, co by jej činilo zajímavějším kancelářským softwarem. Před třemi roky pouze integroval užitečný postranní panel coby pozůstatek Lotus Symphony. Ten už ale LibreOffice díky otevřeným zdrojovým kódům získal také.

OpenOffice

Nedostatek dobrovolnictva

Tím se dostáváme k čerstvé zprávě, podle níž to s Apache OpenOffice nevypadá růžově. Dennis Hamilton, viceprezident vývoje z řad dobrovolnictva, podporovatelům a podporovatelkám projektu dne 1. září poslal zprávu, kde jasně píše, že uložení projektu k ledu patří k reálným možnostem. Není to ani trochu překvapivé, Hamilton uvádí, že schází vývojářky a vývojáři. Projekt drží na živu šest lidí.

Apache OpenOffice 4.1.2 obsahuje díru, informace byla zveřejněna v červenci. Doporučeno bylo přejít na jiný software. Nyní je již k dispozici netradičně samostatná záplata, neboť k obvyklému servisnímu vydání máme ještě daleko.

To je málo na to, aby se dalo mluvit o svižném vývoji. Vlastně to ani pořádně nestačí k základní údržbě. Situace je totiž tak špatná, že se Hamilton strachuje o zcela základní věc, a sice o záplatování. Informace o nalezených dírách musí být zveřejněny. Což je ale problém, protože v současnosti je počet dobrovolníků a dobrovolník kolem Apache OpenOffice tak malý, že není možné včas všechna slabá místa v zabezpečení záplatovat.

OpenOffice v ohrožení života

Pokud nebude vydávaný software bezpečný a vyhlídky na posílení vývoje se nezlepší, je logickou eskalací situace projekt zcela zrušit. Že kancelářskému balíku začíná zvonit hrana, dokládá to, že na správní komisi projektu začala tlačit rada Apache Software Foundation. Místo pravidelného informování o stavu projektu čtvrtletně si aktuální report žádá každý měsíc. Hamilton uvádí, že nedokáže předpovědět, kdy případně rada zasáhne.

Ve svém příspěvku však otevřeně hovoří o nutnosti připravit se na konec projektu a jak by taková situace vypadala. Sám si nepřeje, aby konec proběhl nedůstojnou formou, proto se na případnou událost začal připravovat již dnes a odmítl pověrčivé jedince, kteří tvrdí, že řeči o případném ukončení projektu přinesou opravdový konec. Záchranou by tedy byli vývojáři a vývojářky. Osobně nevěřím, že by se je podařilo přilákat.

OpenOffice

Stačí se podívat, jak si Apache OpenOffice stojí. Poslední verzí je 4.1.2 a vyšla koncem října 2015! Řada 4.1 přitom původně vyšla v dubnu 2014. Nová řada LibreOffice mezitím vychází každého půl roku a během celé této doby pravidelně vítáme servisní vydání. Nezisková organizace The Document Foundation navíc nějakou dobu po vydání nové podporuje ještě předchozí řadu (tzv. LibreOffice Still). Dělá to kvůli stabilitě, je za svou dobu existence více odladěná. Čerstvá řada je nazývána jako LibreOffice Fresh.

Budoucnost projektu

Kdyby nakonec padlo rozhodnutí přestat poskytovat Apache OpenOffice, znamenalo by to, že by zůstaly zdrojové kódy otevřeny, avšak Apache by do nich již nepřispíval. Instalační programy by byly dostupné v rámci archivu, byť používat tento software již dnes jeví jako zvýšené bezpečnostní riziko. Aktualizační mechanismus by začal upozorňovat, že si máte najít bezpečnou alternativu.

LibreOffice

Stávajících vývojový tým by si přál pokračovat. Podle jednoho člena je dokonce OpenOffice vynikající software se špatnou prezentací na veřejnosti, zatímco LibreOffice považuje „pouze“ za dobrý software se skvělou prezentací. Jenže pod kapotu nevidíme a z pohledu uživatele je jasné, který balík si z čistě pragmatických důvodů vybrat. Jakkoli může být konec OpenOffice, nostalgické značky, která je mezi lidmi stále známá, smutný, proč nesoustředit síly na jeden projekt?

Proč neučinit LibreOffice skvělým kusem softwaru? Tříštit síly u tak komplexního souboru aplikací je podle mě zbytečné a zatím mi nikdo nedokázal vysvětlit, co je na Apache OpenOffice tak skvělého, co jej činí lepším řešením než např. LibreOffice. Oba uvedené projekty jsou přitom sesterské a  neznalému jedinci může být těžké vysvětlit, že je mezi nimi rozdíl. Hamilton nepovažuje za reálné, že by se projektu ujala jiná firma. Kancelářskému balíku chybí byznysový model.

Zdroj: openoffice-dev mailing list archives via Neowin

OpenOffice stojí krok před propastí. Chybí personál, projekt nemá kdo udržovat

Ohodnoťte tento článek!