Opera 10.10 už není jen webový prohlížeč. Je to o sdílení dat.

0

Webový prohlížeč Opera jistě dobře znají i ti, kdo jej nepoužívají. Jeho tvůrci na něj pravidelně upozorňují zejména svými negativními vztahy ke kombinaci Windows + Internet Explorer. Pro zastánce jiných prohlížečů to může Operu poněkud shazovat, ale to si určitě nezaslouží. Opera je kvalitní webový prohlížeč, který nabízí spoustu doplňkových funkcí. Na rozdíl od Firefoxu si ji však nevylepšujete pomocí tisícovek dostupných modulů, ale přijímáte ty funkce, které do prohlížeče doplnili jeho autoři. A je o co stát.

Již velice dlouho je součástí Opery poštovní klient M2. Spouští se ve stejném okně jako webový prohlížeč, samozřejmě v záložkovém rozhraní. Najdete zde také správce stahování, podporu pro BitTorrent, poznámky, online synchronizaci oblíbených položek a další doplňky.

Nejnovější funkcí, kterou Opera 10.10 dostala do výbavy, je Opera Unite. Jedná se výborně zpracovanou sdílecí funkci, kterou zvládne nastavit i počítačový začátečník, pro kterého nahrávání souborů do galerií na webu je příliš složité. Tady v podstatě stačí vybrat složku a nastavit heslo. Ale popořádku.

Opera Unite

V levém tlačítkovém panelu klepněte na třetí tlačítko od shora s názvem Unite. Budete vyzváni k registraci nového účtu, případně se můžete přihlásit s tím stávajícím – tedy v případě, že jste u některé ze služeb Opery již registrováni. Po úspěšném přihlášení zadáte název svého počítače a můžete začít sdílet svá data s kýmkoli, nezávisle na tom, jaký prohlížeč nebo počítač používá.

Opera Unite nabízí několik komponent pro sdílení souborů, vzkazů a komunikaci. Najdete zde také zajímavou funkci webového serveru.

Sdílení souborů

Hned první položka v Opera Unite se jmenuje File Sharing. Ano, tato část Opery 10.10 není do češtiny přeložena úplně beze zbytku. Když na tlačítko File Sharing poklepete, zobrazí se dialog pro výběr složky. Veškerý obsah, který se v ní nalézá, si budou moci ostatní uživatelé stáhnout k sobě do počítače.

Nástěnka

Poklepáním na tlačítko Fridge si zobrazíte dialog k aktivaci nástěnky. Ta se zobrazí na samostatné stránce, kde klepněte na Add note. To vám zobrazí nový lístek, ve kterém vyplníte text poznámky a své jméno. Poté tento lístek vložíte na nástěnku. Totéž mohou udělat vaši přátelé, kteří budou znát adresu této nástěnky.

Přehrávač médií a Sdílení fotek

Přehrávač médií aktivujete podobným způsobem jako sdílení souborů. Totéž platí pro položku Photo Sharing, která slouží k vytvoření jednoduché webové galerie, která se zobrazí na vaší stránce. Opět jen vyberete složku a případně upravíte pokročilá nastavení. V nich naleznete volby pro zviditelnění sdíleného obsahu vyhledávačům (nedoporučuji), zviditelnění v rámci Opera Unite (tj. v rámci internetu) a zviditelnění v rámci lokální sítě.

Komunikátor a Webový server

Touto aplikací z Opera United vytvoříte na své profilové stránce jednoduchý webový komunikátor, jehož prostřednictvím si můžete povídat s ostatními uživateli, kteří vás navštíví.

A konečně poslední položka, webový server, umožní vytvořit jednoduché webové stránky z připravených souborů HTML.

Jak to funguje?

Po registraci a přihlášení k Opera Unite dostanete jedinečnou adresu ve tvaru nazevpocitace.vasejmeno.operaunite.com. Tuto adresu si může kdokoli zobrazit v libovolném prohlížeči (Opera není nutná). Základní podoba této stránky obsahuje informaci tom, zda jste momentálně online a které počítače máte k Opera Unite přihlášeny. Počítač v seznamu si návštěvník rozklepne a zobrazí si seznam položek (sdílené soubory, fotky, přehrávač médií atd.).

Přístup k obsahu jednotlivých komponent Opera Unite je chráněn heslem. Když si stránku komponenty z Opera Unite zobrazíte pod svým jménem v Opeře, zobrazí se vám také volby pro nastavení hesla nebo pro odblokování stránky pro veřejnost, bez potřeby heslo zadávat.

Shrnuto a podtrženo

Po zatím krátké době testování se zdá, že Opera Unite funguje v podstatě bez problémů. Výborná je především jednoduchost nastavení. Výběr složky se soubory zvládne i obeznámený začátečník, zkopírování a odeslání adresy s profilem patří k základům práce na počítači. Připočteme-li k tomu možnost sdílení obsahu pod heslem, máme z Opery dostatečně funkční nástroj pro sdílení obsahu.

Na rozdíl od podobných řešení stylu Dropbox nebo Windows Live Fotogalerie však svoje soubory nikam nenahráváte. Jsou sdíleny okamžitě a uploadovány k cílovému uživateli až v momentě, kdy si je bude chtít zobrazit. Nevýhodou je samozřejmě skutečnost, že váš počítač musí v danou chvíli běžet.

Opera 10.10 se svou funkcí United předběhla ostatní webové prohlížeče o notný kus dopředu. Na druhou stranu zřejmě ani tato vychytávka nepomůže Opeře získat výrazně větší podíl na trhu. Přesvědčí vás, abyste Opera začali používat jako svůj hlavní webový prohlížeč?

Opera 10.10 už není jen webový prohlížeč. Je to o sdílení dat.

Ohodnoťte tento článek!