Opera 10.5 vyšla

0

Vývoj nové generace prohlížeče Opera vzal po vánočních svátcích rychlý spád, za pouhé dva měsíce ji vývojáři stihli dostat ze stádia pre-alpha do dnešní konečné podoby.

A novinek přitom není zrovna málo, oproti původní desáté řadě přináší Opera 10.5 zcela nový vzhled, který s listy umístěnými v záhlaví trochu připomíná Google Chrome. Klasickou lištu nabídek nahradilo jediné tlačítko s logem prohlížeče, původní zobrazení však zapnout lze. Integrace s Windows 7 zahrnuje náhled aero peek i podporu jump listů.

Režim privátního prohlížení webu má sice v Opeře premiéru až nyní, zato jej vývojáři hezky propracovali – nemusíte otevírat celá nová okna, ale jen jednotlivé anonymní listy. Widgety (v češtině „pomůcky“) se příliš neujaly, takže to tentokrát norové zkouší jinak a dělají z nich samostatně běžící aplikace.

Vykreslovací jádro Presto 2.5 podporuje webové standardy na výbornou a v kombinaci s javascriptovým jádrem Caracan se dočkáte velmi rychlého načítání stránek. Minimálně v syntetických testech v rychlosti zpracování javascriptu poráží Opera i Google Chrome, není tedy divu, že se na oficiálních stránkách chlubí titulem nejrychlejšího prohlížeče na světě.

Stahovat můžete z oficiální stránky.

Zdroj: Opera Press Releases

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Je SW u kterého vychází aktualizace pravidelně každý měsíc jako třeba FireFox, u některých programů jsem viděl probuzení autora po roční pauze – takže každých pět dní to je trochu přehnané, uvážím-li, že škůdci jsou stejně vždy o krok napřed. Ve většině příkladů totiž platí, že napřed máte na kalhotách díru, kterou posléze záplatujete, málokdy to někdo udělá obráceně.
    Navíc někteří se drží hesle „neupdatuj to co funguje – rozbije se to“ a žel z vlastní zkušennosti vím, že to tak občas funguje. Třeba můj Winamp poté co jsem ho přes rok neupdatoval, protože nebyla potřeba ani důvod se po updatu rozbil, ne že by plně nefungoval, ale řekněme že k předešlé spokojenosti to má i dost daleko.