Opera 41 Dev: nový instalační program, rychlejší spouštění a další úspory

0

Opera Dev, tedy vývojová větev pro odvážné, je k dispozici v přenosné edici. Což sice není novinka, ale právě vývojová verze se stala předmětem testu nového instalačního programu. Je síťový, takže potřebné součásti stáhne až během instalace, samotný instalační program má pouze několik kolem jednoho megabajtu. Podle výrobce prohlížeče je lépe přizpůsobený pro přenosné instalace. Proč? Přenosná instalace je v tomto případě zvolena jako výchozí – vlastně je jediná.

Předchozí instalační programy obsahovaly obě možnosti, tedy přenosnou i klasickou instalaci. Pokud máte k počítači připojeno výměnné médium, bude navrženo, abyste Operu nainstalovali na něj. Pojďme dále. V pondělí vyšla Opera developer 41.0.2340.0. Co nabízí raná verze k testování? Za prvé se prohlížeč rychleji spouští, pokud obnovuje přechozí relaci. Dříve se načítaly všechny panely souběžně, teď jdou první na řadu připnuté panely a ten, který je aktuálně otevřený.

Opera Dev nabízí populární hledání
Opera Dev nabízí populární hledání

Dále se opět pracovalo na snížení spotřeby a tím lepší životnosti akumulátoru v laptopech či tabletech. V úsporném režimu Opera detekuje, zda je možné použít dekodér, jenž umožňuje vykreslování obrazu hardwarově akcelerovat. Pokud uspěje, upřednostní ho. Ale pozor, týká se to videohovorů přes WebRTC. Jde tedy o velmi specifický způsob využívání prohlížeče, dle mého okrajově využívaný.

Pokud na cestách voláte i s obrazem, může být prodloužení výdrže zařízení znatelné. Podobně může jedna novinka zlepšit výdrž, pokud používáte mladou funkci umožňující video ze stránky přesunout do samostatného okna. I v tomto režimu již prohlížeč využívá hardwarovou akceleraci. Synchronizace uživatelských dat o nové položky rozšířena nebyla, zato se dočkala blíže nespecifikovaných bezpečnostních vylepšení.

Pakliže používáte zvláštní heslo, bude vám synchronizace fungovat jen v Opeře 41 a novějších verzích. Experimentálně se pod vyhledávacím polem v Rychlém přístupu objevují populární vyhledávání. Dalších pár úprav je zamířeno rovněž na zpravodajskou sekci. Instalační soubory naleznete na blogu Opera Desktop.

Zdroj: Opera Desktop 1 | 2

Opera 41 Dev: nový instalační program, rychlejší spouštění a další úspory

Ohodnoťte tento článek!