Opera 51 byla dokončena. Je rychlejší, zpohodlňuje navigaci a každodenní používání

V tomto vydání nečekejte jednu velkou novinku. Novinek je dost, jsou malé, ale v součtu prohlížeč posouvají o viditelný kus dopředu.

4
Opera
Opera
-
Zdroj: logo: Opera | upravil: Petr Urban / Cnews

Testování skončilo, Opera 51 byla oficiálně dokončena a vydána. Měla by být rychlejší díky použití jiného kompilátoru (Clang). Vývojový tým provedl interní zkoušku. V benchmarku Speedometer 2.0 byl prohlížeč o 38 % rychlejší než Firefox 58.

K podobným testům je ale potřeba dodat, že neznáme podrobnou metodiku – jen že benchmark proběhl na laptopu HP Spectre pod Windows 10. Proč právě (a pouze) tento test? Proč nebylo zahrnuto srovnání s jiným prohlížečem, ale právě s Firefoxem? Je Opera rychlejší než Chrome, jenž momentálně kraluje webu? Jakou váhu mají výsledky z (jednoho) benchmarku v porovnání s reálným používáním?

Inkrementální zlepšování uživatelského zážitku

Na funkce se nezapomnělo. Klepnutí na panel (list, chcete-li) vás vrátí zpět do horní části stránky, což se může hodit u dlouhých stránek, kde se např. neustále načítá další obsah. Některé stránky samy nabízí tlačítko pro návrat nahoru, mnoho nikoli. Další klepnutí na panel vás pak vrátí zpět na pozici, z níž jste se přesunuli.

Klepnutím na panel se přesunete nahoru, dalším klepnutím zpátky
Klepnutím na panel se přesunete nahoru, dalším klepnutím zpátky

Do správce záložek bylo na viditelné místo přidáno tlačítko pro import záložek, plus v bočním panelu najdete kombinované tlačítko pro import a export záložek. V nabídce se stránkami jste doteď mohli zavřít seznam naposledy zavřených panelů. Od verze 51 však můžete zavřít také seznam otevřených stránek, kdyby vám zrovna překážel. Připnuté weby pak zůstávají otevřené vždy, i když zahájíte prohlížení v nové relaci.

Když jsme u těch panelů, všimněte si v nich nových animací při načítání obsahu. V režimu soukromého prohlížení vás na přivítá nová animace na každé platformě. V Rychlém přístupu zase můžete použít stejnou tapetu, jakou používáte na pracovní ploše. Pakliže video z webu přepnete do samostatného plovoucího okna, uvidíte v něm odkaz, jenž vás vrátí zpět na stránku, odkud bylo video spuštěno. Přehrávání v okně tím neovlivníte.

I Opera provedla úpravy, aby zabránila zneužití chyby Spectre.

Drobky

Opera ustupuje od výrazného omezení Flashe v tom, že nám umožňuje nastavit prohlížeč tak, aby byl Flash Player povolený na všech webech. Tím pádem nemusíte běh modulu (při první návštěvě stránky) potvrzovat. Vývojový tým dále přepracoval proces resetování prohlížeče. Trval dlouho a byl komplikovaný, dnes by tomu mělo být naopak. Při resetu zůstanou zachována vaše hesla, záložky a historie.

V Opeře 51 se můžete klepnutím vrátit zpět na stránku, kde přehrávání videa v okně začalo
V Opeře 51 se můžete klepnutím vrátit zpět na stránku, kde přehrávání videa v okně začalo

Očima pak neuvidíte, že Opera 51 zálohuje nastavení uživatelského profilu pro případ, že by byl některý ze souvisejících souborů poškozen. Pokud profil nebude moct být načten, použijí se automaticky záložní soubory. V tomto vydání je využívána upravená verze Chromia 64. Prohlížeč si můžete stáhnout z webu www.opera.com.

Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE

  1. Zaregistroval někdo stejný problém, že s verzí 51 kdykoliv zavřu prohlížeč a znovu otevřu tak mě Opera odhlásí z některých stránek? Nedělá to u všech, něco zůstane přihlášené ale pár se jich odhlásí. Na verzi 50 to fungovalo dobře, nastavení Cookies jsem taky neměnil.