Herní prohlížeč je nesmyl. Operu GX tvoří plno tzv. gimmicků [komentář]

Zhruba takový výsledek se dal čekat. Opera GX se snaží zaujmout vizuálním stylem, většina přidaných efektů vám ale nic nepřinese a platí to také pro další vylepšení. Klidně zůstaňte u standardní Opery.

1

Jak si Opera představuje herní prohlížeč? Koncem května nás na něj navnadila, teď už si můžete stáhnout testovací verzi. Produkt nazvaný jako Opera GX je v jádru pořád stejnou Operou. Sice vzhledově velmi výraznou a neonová, až připomene např. Trona, ale zachovává si logiku ovládání a základní funkce. Jen k nim přidává nějaké další.

V první řadě dle předpokladu slibuje lepší integraci s hernímu službami, specificky pak zatím jen se Twitchem. Konkrétně to znamená, že je dostupný v postranním panelu, nic víc. Rychlý přístup pak ve výchozím oproti běžné Opeře stavu dělá reklamu herním webům, miniatury jsou ve dvou rozích seříznuté. Kromě této stylizace je přehráván zvuk pokaždé, když přes miniaturu přejedete myší.

Všechny (audio)vizuální prvky a efekty mají připomínat prostředí herních konzolí, kde se autorský tým inspiroval. Potvrdilo se mé tušení, že prohlížeč bude podporovat klávesnice a jiné periferie Razer Chroma. Jejich nastavení barvy podsvícení tedy zrcadlí nastavení prohlížeče. Vizuální efekty samozřejmě vnímáme individuálně, ale tmavé prostředí prohlížeče se do herního tmavého doupěte hodit může, méně ovšem do prosluněné kanceláře, která ovšem není cílem.

To je Opera GX

Zvukové efekty považuji za otravné a osobně jsem rád, že už např. Windows neprovází zvuková znělka při zapnutí nebo vypnutí. Už to nejsou nijak výjimečné události, na které by bylo potřeba upozorňovat. Barevná synchronizace s periferiemi zmíněného výrobce může být dobrým bonusem, avšak pro velmi malou cílovou skupinu. Tyto klávesnice, mimochodem, od nedávna podporuje také Vivaldi. Jinak nové efekty nepřináší žádnou hodnotu navíc.

Optimalizace spotřeby systémových prostředků

Opera GX pak získala do výbavy herní sekci GX Corner, kde můžete sledovat zpravodajství kolem her včetně vydávání nových titulů. To může být fajn, jenže pokud hrajete, patrně už sledujete herní weby přímo, případně novinky zaznamenáváte v herních služebnách jako Steam, GOG apod. Divil bych se, kdyby tahle novinka někoho oslovila.

Patrně nejzásadnější inovaci představují panely pro správu procesoru a operační paměti, ovšem striktně ve vztahu k prohlížeči. Máte tak možnost zvolit, kolik prostředků smí prohlížeč konzumovat. Hodnoty jsou čtyři a u procesoru lze nastavit maximální využití na 25, 50, 75 nebo 100 %. Poslední položka je zbytečná, místo ní funkci prostě vypnete, a 25 % jako minimální hodnota působí nadsazeně.

Twitch můžete připnout k postrannímu panelu. Hurá?

Podobně se čtyři stupně nastavují pro omezení využití operační paměti, opět ale prohlížeč (dynamicky) volí hodnoty, které jsou opravdu vysoké. V případě 16GB sestavy jako minimum určuje 4 GB. Omezení může mít smysl na opravdu pomalém počítači, kde ale nakonec bude stejně lepší prohlížeč úplně vypnout, resp. nechat Windows konat. Systém zvládá spotřebu prostředků usměrňovat tak, aby maximalizoval herní výkon.

Zejména „hejblátka“ pro zlepšení výkonu považuji za typický gimmick. Pokud prohlížečem konzumuje mnoho paměti nebo procesorového času, necháte ho při hraní spuštěný? Pokud ano, možná máte tak výkonný počítač, že vám to ani nevadí. A pokud nutně potřebujete mít prohlížeč spuštěný, ale jen kvůli jedné specifické službě, nemusíte se bát, že by konzumoval 8 GB paměti a na 50 % vytěžoval procesor. Pokud ano, prohlížeč vypínám, případně odinstalovávám, protože to není v pořádku.

Závěr

Opera hledá nové trhy, ale herní prohlížeč ve skutečnosti nikdo nepotřebuje. Aspoň ne takovýto. Možná by se vývojový tým měl věnovat raději tomu, aby byla Opera co nejlepším prohlížeče pro každou situaci. Když ji optimalizuje, aby byla menším žroutem systémových prostředků, ocení to všichni, nejen herní komunita.

Manuálně lze určit, jak smí Opera vytěžovat procesor a operační paměť

Doba manuálních hrátek s nástroji plnými posuvníků ve jménu co nejlepšího výkonu do jisté míry pominula s tím, jak se zlepšil výkon hardwaru. Neplatí to maximálně pro ty, kdo si vybírají drahý hardware a pečlivě si všechno ladí. Mluvím o běžném hráči nebo hráčce. Opera GX reálně nepřináší takřka žádnou přidanou hodnotu. Oproti jiným prohlížečům naopak získává funkce s nízkým potenciálem využití, což jí v otázce spotřeby systémových prostředků nepomůže.

Tmavý vzhled si v Opeře zapnete, neonové schéma by do ní vývojové studio přidat mohlo. Nainstalovali byste si ale jen kvůli němu další prohlížeč? Garantuji vám, že Twitch vám v běžné Opeře poběží úplně stejně jako v té nové.

Zdroj: blog Opera Desktop

Herní prohlížeč je nesmyl. Operu GX tvoří plno tzv. gimmicků [komentář]
Ohodnoťte tento článek!
3.3 (66.67%) 3 hlasů

1 komentář

  1. Tmavý a futuristický vzhľad je fajn a mne vyhovuje najmä tá farebná linka, ktorú je možné zmeniť v celom prehliadači. Výrazne pomáha najmä pri identifikácií zobrazeného listu, čo pri klasickej verzií a v tmavom rozhraní je mierne problematické. Avšak to, čo oceňujem na Opere GX najviac je, že vývojári zakomponovali bočný panel pre rozšírenia do bočného panelu prehliadača. Teraz je napríklad možné, tak ako na Vivaldi, si pridať webové panely alebo rozšírenia na prácu s prehliadačom a mať ich na jednej lište s funkciami, ako My Flow, rýchle vyhľadávanie, sťahovanie, či história.