Opera je jako znovuzrozená. Má tmavý motiv a integrovaný Messenger s WhatsAppem

1
Opera 45
Opera 45

Vyšla nová Opera 45. Stáhnout si ji můžete z této stránky, k dispozici jsou instalátory pro Windows, OS X, Linux. O novinkách víme už testovací verze, o které jsme psali již v únoru. Opera 45 mění vzhled a přidává nové funkce.

Prohlížeč již nerespektuje systémový rám oken, ale má svůj vlastní. Někomu se možná nebude líbit, že každý program bude vypadat jinak, avšak Opera k tomu měla důvod. Může teď nabídnout tmavý motiv, který záhlaví a lištu s adresní řádkem převleče do tmavě šedé. Opera také redesignovala ikonky, navíc jsou připravené pro monitory s vysokým rozlišením.

Hlavní vychytávkou je integrování tří chatovacích služeb. Z bočního panelu si můžete otevřít Facebook Messenger, WhatsApp nebo Telegram (ten je standardně skrytý). Nejde o žádnou vědu, prostě se otevře webová verze kecálků. V Opeře ale integraci vymysleli dobře. Okno s chatem může dočasně překrýt právě prohlížený web, případně jej můžete připnout, takže bude stále viditelný, zatímco okno s hlavním webem se zmenší.

Několik vylepšení se týkají blokovače reklam. Pokud na stránce blokování zapnete/vypnete, vždy se stránka opětovně načte, abyste viděli efekt. Uživatelé si také mohou nastavit, které seznam filtrů se budou používat. Standardně je to Easylist a EasyPrivacy, zvolit můžete i několik regionálních (včetně českého). Samozřejmě lze nastavit i výjimky z blokování. Ve výchozí instalaci se neblokuje nic na Googlu, Facebooku, Yandexu ani Baidu.

Další novinky už jsou spíš jen drobnosti. Opera slibuje, že ještě více zapojí grafickou kartu do dekódování videa na různých webech, což by mělo vyústit v nižší spotřebu (a delší výdrž notebooku). U citlivých formulářů na webech neběžících na HTTPS uvidíte varování, že stránka není zabezpečená.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář