Opera Max šetří všechna mobilní data. Působí totiž mimo prohlížeč

0

Norská společnost Opera představila před týdnem aplikaci Opera Max, kterou nebylo možné hned stáhnout, ale ocitli jste se v jakési frontě a uživatelé ji mohli zkoušet postupně. Podle Opery, prohlížeč Opera Mini, který funguje na stejném principu, dnes používá 248 milionů uživatelů.

Opera Max pro Android Opera Max pro Android Opera Max pro Android Opera Max pro AndroidOpera Max pro Android

Princip spočívá v tom, že aplikace vytvoří připojení VPN na servery Opery a veškerý datový provoz ze smartphonu potom probíhá přes toto připojení. Na serverech dochází ke komprimaci dat. Logicky se to týká stahovaných dat, ne odesílaných a jen při připojení přes mobilní síť, ne přes Wi-Fi.

Šifrovaná data a všechna připojení přes protokol https se komprimovacím serverům také vyhnou.V horní liště přibudou dvě ikonky, jedna systémová informuje o VPN připojení, druhá o aktuální úspoře.

Některá data jde komprimovat s velkou účinností, třeba obrázky a video, jiná téměř vůbec, což je případ textu. Podle toho jak svůj telefon využíváte lze dosáhnout určité úspory přenášených dat a tím si lze vystačit s nižším FUP. V mém případě je za celou dobu testování úspora okolo 10 %, což není mnoho, ale třeba v aplikaci Mapy.cz jsem ušetřil polovinu přenášených dat. Zrovna Mapy lze sice provozovat offline, ale u Google Map už úsporu poznáte více.

Opera Max pro AndroidOpera Max pro Android
Ušetřená data za měsíc únor

Velkou úsporu jsem zaznamenal i v aplikaci Feedly, ta však náročná příliš není. Komprimovat lze i Youtube, jehož pokles kvality je ale celkem znatelný. Opera odhaduje průměrnou úsporu až k 50 %, jelikož nejvíce dat se spotřebuje právě přes video. Výslednou úsporu nakonec bude mít každý uživatel jinou.

Další funkcí je rozpoznání roamingu, kdy Opera Max může vybraným aplikacím zabránit v připojení jinak než přes Wi-Fi. To je ale funkce, kterou disponuje i samotný Android. Opera Max je zdarma, pokud vám nevadí občas shlédnout nějakou reklamu, případně za poplatek 1 dolar měsíčně zcela bez reklam. Po dobu testování jsem zatím žádnou reklamu nezaznamenal.

 

Celý koncept je zajímavý a pro některé uživatele jistě přínosný, ale nedá mi to – Opera tříští síly v době, kdy stále nemá hotový desktopový prohlížeč se všemi potřebnými funkcemi.

Ohodnoťte tento článek!