Opera se dotýká virtuální reality. Přehraje 360° video v Oculus Riftu a dalších zařízeních

Virtuální realita na webu se blíží.

0
Opera umožňuje prohlížení 360° videí (foto: Opera)
Opera umožňuje prohlížení 360° videí (foto: Opera)

O chystané devětačtyřicáté řadě Opery již párkrát řeč byla. Nakonec přinese ještě další novinky, a to oblasti virtuální reality. Dle slov zástupce vývojového týmu se dokonce stává prvním prohlížečem, jenž podporuje 360° videa ve virtuální realitě. Pár takových videí naleznete např. na YouTube.

Pokud tedy vlastníte Oculus Rift nebo HTC Vive, případně jiné podobné zařízení, můžete jiný zážitek ze sledování videa vyzkoušet. Funkce by měla být automaticky zapnuta, pokud prohlížeč detekuje podporované zařízení pro VR. V horní části videa, kde dnes vidíte tlačítko pro přepnutí obrazu do samostatného okna, uvidíte nové tlačítko právě pro přehrávání ve virtuální realitě.

Po přepnutí do tohoto režimu se již můžete ve videu navigovat bez myši nebo klávesnice – obraz se otáčí podle toho, kam se díváte, resp. kterým směrem natočíte svou hlavu. Sledovat ovšem se zařízením pro virtuální realitu můžete také standardní „plochá“ videa. Kompletní podpora standardu WebVR je zamýšlena, Opera chce ale počkat, až standard dospěje. V tuto chvíli je ještě rozpracovaný.

Prvním prohlížečem, který aspoň na klasických počítačích začal podporovat WebVR, je Firefox 55, jenž v konečné verzi vyšel v srpnu. Opera 49 zatím není hotová, k dispozici je v kanále Dev. Odkazy pro stažení Opery developer naleznete na blogu vývojového týmu, případně níže:

Ohodnoťte tento článek!