Opera si plácla se Samsungem a dalšími. Svůj šetřič dat chce dostat na 100 milionů mobilů

0

Určitě znáte funkci Turbo dostupnou v prohlížečích od Opery. Dokáže komprimovat webové stránky, fotky nebo videa, takže na mobilním (nebo jinak omezeném) připojení budete stahovat méně dat. Pro Android firma vyvinula aplikaci Max, která šetří data ve všech ostatních aplikacích, nejen jednom prohlížeči. Ač si může Operu Max zdarma nainstalovat každý, většímu rozšíření pomůže dohoda se 14 výrobci telefonů, kteří Max na svá zařízení předinstalují.

Opera Max míří na 100 milionů smartphonů
Opera Max míří na 100 milionů smartphonů

V seznamu partnerů jsou Acer, Cherry Mobile, Evercoss, Fly, Hisense, Mobiistar, Micromax, Oppo, Prestigio, Samsung, Symphony, Tecno, TWZ a Xiaomi. Opera věří, že do roku 2017 bude Max předinstalován na více než 100 milionech smartphonů. Na nich ušetří v průměru až 50 % stahovaných dat. Na Instagramu a YouTubu prý až 60 %.

 

Za zmínku stojí, že Google má ve svém Chromu podobnou technologii pro komprimaci stránek a jiného obsahu. Pro něj, Operu Turbo i Max ale platí jedno zásadní omezení – nefungují na šifrovaných webech běžících na protokolu HTTPS. A tím, jak šifrovaných stránek bude přibývat, pozbydou tyto šetřící technologie smysl.

Tyto funkce totiž stojí na tom, že vidí, které stránky si prohlížíte a jaký obsah mezi serverem a vámi teče. Jenže u HTTPS se vytvoří zašifrovaný tunel a žádný prostředník do něj nenahlédne.

Zdroj: Opera

Opera si plácla se Samsungem a dalšími. Svůj šetřič dat chce dostat na 100 milionů mobilů
Ohodnoťte tento článek!