Operační paměti mohou hodně zlevnit. Cena DRAM prý v H2 2016 klesne až o 40 %

0

Ceny pamětí DRAM a potažmo paměťových modulů pro počítače byly v posledních deseti letech tak trochu horská dráha (v našich končinách ještě podpořené tu nízkým, tu vysokým kurzem dolaru). Po velkém zdražení, které nastalo po roce 2012, to nyní vypadá konečně lépe a navíc je údajně před námi i další zlevňování. To by údajně v druhé polovině roku mohlo doznat docela atraktivních rozměrů.

Web DigiTimes přinesl zprávu, v níž na téma pádu cen DRAM v druhé polovině roku cituje prezidenta firmy Nanya Pei Ing Leeho. Nanya sice už od roku 2012 nehraje roli na trhu operačních pamětí pro PC, ale stále produkuje DRAM pro jiné aplikace (často její čipy máte například v SSD jako mezipaměť). Tyto trhy jsou nicméně propojené, takže cenové trendy jsou podobné.

Podle Leeho nastane v druhé polovině výrazný pokles cen DRAM, jelikož hlavní hráči (Samsung, Micron, SK Hynix) navyšují výrobní kapacitu. Poptávka nicméně neroste stejným tempem, protože PC stagnují či klesají a dolů jdou i prodeje tabletů, a navíc na trzích panuje určitá nejistota, takže převis nabídky povede k snížení cen. To (naštěstí pro nás, bohužel pro výrobce) začalo už loni, kdy podle Leeho DRAM zlevnila o 20–30 %. Letos v H2 2016 dle něj ceny mohou spadnout stejnou měrou, tedy opět o 20–30 %.

Micron, moduly RAM

Údajně to má být vzdor tomu, že v druhé půlce roku by měla být poptávka větší než v první, což by normálně ceny zase šponovalo nahoru, nebýt onoho zvyšování objemu produkce. Výhled na budoucí ceny je ovšem podle Leeho zároveň dosti nejistý, takže reálný vývoj asi ještě může dopadnout odlišně. V závislosti na tom, jak agresivně budou Samsung, Hynix a Micron přidávat kapacitu výrobních linek, může být ale tržní cena pamětí DRAM zatlačena ještě níž než oněch 20–30 %. Při zvlášť rychlé expanzi výroby je prý reálné, že by se ceny mohly propadnout až o 40 %.

 

Zdá se tedy, že s většími upgrady RAM, které nejsou bezodkladné, se vyplatí počkat až na podzim a zimu. Tedy pochopitelně za předpokladu, že se předpovědi nespletou, nebo nedojde k něčemu nepředvídatelnému ve stylu thajských záplav, které roku 2011 na dlouhou dobu vyvedly z rovnováhy trh HDD. Na druhou stranu se ale také výrobci mohou zaleknout, kohoutky zase přiškrtit a způsobit po přechodném zlevnění další výkyv cen opačným směrem jako v letech 2013 až 2014 – doufejme, že na toto tentokrát nedojde.

Zdroj: DigiTimes

Ohodnoťte tento článek!
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto