Operátoři Čechům vzali svobodu, ale dali LTE [Shrnutí roku 2014]

0

Zákazníci tahají za kratší konec provazu

Nejdříve zrekapitulujeme hlavní negativní událost. V listopadu přišla v platnost novela Zákona o elektronických komunikacích, která zhorší postavení zákazníků a naopak ulehčí život poskytovatelům.

Dosud museli při jakékoliv změně smluvních podmínek měsíc dopředu informovat zákazníka a říci, co přesně se změní. Poskytovatel musel také vydat poučení o právech na odstoupení od smlouvy. Zákazník měl čas na rozmyšlenou, aby se rozhodl, zdali bude v odebírání služeb pokračovat, nebo bez sankcí za předčasné ukončení smlouvy odstoupí.

Podle novely bude muset operátor i nadále měsíc dopředu informovat o změně smluvních podmínek, ale nově už ne konkrétně kterých. Bude na zákazníkovi, aby si oba dokumenty s desítkami stran porovnal. Podat poučení o možnosti odstoupit od smlouvy pak poskytovatel bude muset jen v případě, když uzná, že jsou změny smluvních podmínek podstatné (změna cen, jejích výpočtů, reklamací…).

Znevýhodněni ale nebudou jen ti, kteří mají podepsánu smlouvu na dobu určitou a při předčasném odstoupení by museli platit sankce. Novela omezí i zákazníky se smlouvami na dobu neurčitou. Pokud zákazník nebude s novou smlouvou souhlasit, nebude moci odstoupit k datu účinnosti změn, ale bude muset podat standardní výpověď. Tudíž bude dočasně pokračovat za pro něj nevýhodných podmínek až do konce výpovědní doby.

Změny tarifů a jiné škody

Operátoři se prakticky vzdali předplacenek, ty přenechávají virtuálům, a sami své zákazníky nutí přecházet na neomezené tarify, nejlépe s úvazkem na dva roky. Díky tzv. Husákově novele ale mohou zákazníci od smlouvy na dobu určitou odstoupit za výhodnějších podmínek. Pokuta za předčasné ukončení je maximálně pětina ceny paušálu krát počet zbývajících měsíců.

 

Nejviditelněji letos škodil Vodafone, který začal rušit nebo měnit populární služby. Ukončil výhodný datový roaming, zdražil legendární tarif Odepiš a ještě zavedl automatické obnovování datových balíčků. Jako jediný ještě nemá vlastní mobilní televizi. Konkurenční operátoři O2, T-Mobile, ale i UPC a Netbox je letos spustili.

LTE je tématem číslo jedna

Abychom Vodafonu pouze nekřivdili, opravdu se snaží rychle pokrývat sítí LTE. Od loňska k tomu jako jediný využívá frekvencí 900 MHz, letos přidal 800 a 1800 MHz. A to má zálusk ještě na 2100 MHz, ve kterém se doteď stavělo jen 3G. Díky tomu s přehledem vede v soutěži o nejlépe pokryté Česko, jak napovídá nová přehledná mapka ČTÚ. T-Mobilu a O2 nepomáhá ani to, že letos začaly LTE sdílet, kvůli čemuž si Vodafone stěžoval.

V sítích LTE může vzniknout ještě několik alternativních operátorů. ČTÚ ještě drží několik klíčových frekvencích a do budoucna bude uvolňovat nové. Cílem úřadu i vlády je dostat rychlý internet do míst, kde zatím chybí. Bezdrátové sítě jsou prakticky jedinou možností.

S LTE souvisí i několik důležitých testů. T-Mobile jako první zkouší VoLTE, tj. IP volání přes standardní datovou síť. Běžně se totiž hovory z LTE přesměrovávají na 2G nebo 3G, díky VoLTE bude možné volat přímo přes LTE. Bude se to hodit, LTE na frekvenci 800 MHz slibuje teoreticky lepší pokrytí než 2G na frekvenci 900 MHz.

Všichni tři síťoví operátoři navíc začali testovat sítě LTE Advanced. Při nich pomocí technologie carrier aggregation spojí dvě pásma (u nás 800 a 1800 MHz), aby mohli dosáhnout vyšších rychlostí. Zatím pouze 225/50 Mb/s, ale to jen kvůli nedostatečným kmitočtovým přídělům. LTE-A je cestou ke gigabitovým rychlostem. Společnosti Vodafone, T-Mobile i O2 mimochodem díky rozvoji LTE nabídly domácí datové tarify, kterými chtějí nahradit ADSL.

Poslední dvě operátorské zprávy měly globální charakter. Kellnerova skupina PPF dokončila nákup O2 a Evropská unie je už jen krok od zrušení roamingu. Letos ještě naposledy došlo ke zlevnění poplatků, od příštího roku už možná budeme volat a datovat v EU za stejné ceny jako doma.

Ohodnoťte tento článek!