Operátoři loni poskytli skoro půl milionu lokalizačních údajů. Dvakrát tolik než v roce 2015

4
Surfování na mobilu
Ilustrační foto
-
Zdroj: terimakasih0 / Pixabay

Mobilní operátoři loni poskytli policii, státním zástupcům nebo jiným oprávněným orgánům lokalizační či provozní údaje o klientech ve více než 472 000 případech. Jen ve 4 500 případech žádost zamítli. Počet poskytnutých údajů se oproti roku 2015 více než zdvojnásobil.

Žádosti neodpovídají počtu vyšetřovaných trestných činů. V jedné žádosti mohou být požadavky na více telefonních čísel. V jednom případu pak mohou orgány požádat o údaje více operátorů současně, ale každý takový případ je započten zvlášť. A výpisy z jednotlivých vysílacích buněk mají maximálně 3 hodiny, takže kvůli jednom případu bylo možné (či nutné) vznést více požadavků.

Mobilní sítě co do počtu požadavků s přehledem vedou. U pevných sítí, IP telefonie nebo jiné elektronické komunikace (e-maily…) byly jen stovky či tisíce žádostí.

Operátoři data o provozu ve svých sítích a lokalizační údaje musejí v souladu se zákonem o elektronických komunikacích ukládat po dobu 6 měsíců. Zveřejněné statistiky nezahrnují počet odposlechů ani záznamů obsahu přenášených zpráv.

Případů provozních a lokalizačních údajů předaných operátory

2016 2015
počty případů
poskytnutých údajů
počty případů, kdy
údaje nebyly poskytnuty
počty případů
poskytnutých údajů
počty případů, kdy
údaje nebyly poskytnuty
veřejné pevné sítě 6 299 349 6 616 548
veřejné mobilní sítě 472 522 4 461 219 070 2 826
služby přístupu ke schránkám
elektronické pošty a sítím el. komunikací s přepojováním paketů
5 661 137 525 74
IP telefonie 2 381 19 3668 44
služby přenosu zpráv el. pošty
prostřednictvím sítí el. komunikací s přepojováním paketů
426 27 245 11
Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE

      • Pozor, je obrovský rozdíl když telefon dobrovolně s vědomím uživatele odesílá lokalizační údaje (např. pro „dohledání ztraceného mobilu“) a když si Policie ČR vyžádá sledování pozice telefonu pomocí BTSek mobilního operátora bez našeho vědomí.

        • Ale dobřéé, to je úplně fuk jestli s vědomím nebo bez vědomí, já se ptám, proč by člověk měl být automaticky zločinec, když nějaký přístroj (nebo třeba operační systém) ať už s vědomím nebo bez vědomí uživatele odesílá nějaké informace. Není prostě. A to že nikdo nečte smlouvy, to už je úplně jiná věc. Kdybyste si ty smlouvy totiž přečetli ( a je to fakt strašný opruz … nicméně já jsem ve čtení různých smluv a licencí našel jakési zaujetí … kdyby to tak dělali všichni tak 3/4 podobných debat a názorů vůbec neexistuje) tak se dozvíte, že podepsáním smlouvy akceptujete fakt, že operátor MUSÍ na žádost PČR tyto údaje poskytnout. To ale furt neznamená že když se o mě z nějakého důvodu stará fízl, že bych musel být zločinec. Co mi vadí daleko víc je fakt, že i přes můj vyslovený zákaz (v systemu jsem to zakázal a v licenčním ujednání o tom není ani slovo) odesílá můj PC informace tějakému pos*anému výrobci software, to mi teda vadí daleko víc …