Operátoři mají smlouvu s DPP. Začnou pokrývat tunely pražského metra

0

T-Mobile, Vodafone a Cetin (oddělená infrastruktura od O2) podepsaly šestiletou dohodu s pražským dopravním podnikem o umístění vyzařovacího kabelu na nové trase Metra (linka A). Na té dosud operátoři pokrývali jen nové stanice, ale do tunelů se ještě nedostali. Díky kabelům budou moci cestující používat 2G, 3G i LTE síť přímo za jízdy. K síti bude mít přístup i O2 a virtuálové.

Nové stanice na lince A v pražském metru
Nové stanice na lince A v pražském metru (foto: DPP)

Pokrýt nové stanice stálo 12 milionů korun, natáhnout kabely o celkové délce 11,6 km vyjde na 18 milionů korun a instalace síťových komponent v centru DPP Na Bojišti stojí na 5 milionů. Operátoři si náklady rozdělí rovným dílem.

Stavební úpravy a instalace kabelu budou probíhat postupně a v omezených nočních hodinách, kdy je metro pro veřejnost uzavřeno (01-03 hod). Předpokládá se, že první bude pokryt tunel mezi stanicemi Motol – Petřiny,“ píše T-Mobile v tiskové zprávě.

 

Operátoři po pokrytí nové trasy začnou s DPP jednat o možném pokrytí celého metra. Prakticky půjde o kompletní výměnu infrastruktury. Stávající technologie jsou zastaralé, ve stanicích je pouze 2G. Dostat nové 2G, 3G a LTE do všech tunelů i stanic bude stát více než půl miliardy korun a pokrývání potrvá několik let.

Zdroj: T-Mobile

Ohodnoťte tento článek!