Zákazníci budou mít navrch před operátory. Poslanci schválili důležitou novelu

3
SIM karta
Ilustrační foto (autor: PublicDomainPictures / Pixabay)

Celkem 164 ze 165 přítomných poslanců dnes schválilo novelu zákona o elektronických komunikacích, která v několika oblastech posílí práva spotřebitelů na úkor operátorů. Jde o koktejl dvou obdobných návrhů, za kterými stojí vláda a Piráti, ale které se ještě lehce upravily při jednání ve výborech.

Novelu ještě bude muset schválit senát a podepsat prezident. Pokud nedojde k žádným nečekaným událostem, vstoupí v platnost 1. dubna 2020. Datum se o tři měsíce posunulo, aby operátoři dostali více času na přípravu. Co tedy novela přináší?

  • Efektivně „zlikviduje“ úvazky, a to i zpětně. Doposud se při předčasném ukončení smlouvy sjednané na dobu určitou platila pokuta ve výši až 20 % zbývajících měsíčních plateb. Podle novely se již nebude platit žádná pokuta, pokud smlouva trvá alespoň tři měsíce. Pokud je kratší, pokuta bude jen 5 %.
  • Zkracuje se doba přenesení čísla mezi operátory z 10 na 2 dny.
  • Zavádí se tzv. one-stop shop. Při změně operátora a přenosu čísla budeme komunikovat pouze s novým operátorem, ten sám vyřídí administraci s vaším původním.
  • Přenesení čísla musí být pro spotřebitele bezplatné.
  • Spotřebitel nově může při přenosu čísla jinak požádat původního operátora o vrácení kreditu z předplacenky. Tento úkon ale může být placený, operátor ale musí poplatek jasně definovat ve smlouvě/ceníku a musí odpovídat skutečným nákladům, které mu tím převodem vznikly.
  • ČTÚ je pověřen, aby vytvořil nezávislý srovnávač mobilních tarifů.

TIP: Nechci se zastávat českých operátorů, ale… (komentář)

V původním návrhu byl i bod, který měl stejná práva jako pro spotřebitele, přiřknout i tzv. mikropodnikům Tedy podnikajícím fyzickým osobám a podnikům (právnickým osobám) s méně než 10 zaměstnanci a obratem do 2 milionů eur. Nakonec byl ale kvůli složitosti dokazování mikropodniku odstraněn.

via Piráti


Zákazníci budou mít navrch před operátory. Poslanci schválili důležitou novelu
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90.28%) 72 hlas/ů

3 KOMENTÁŘE

  1. Že se to nebude týkat SMB zákazníků je obrovská škoda. Už teď jsou rozdíly mezi živnostníkem a rezidentním zákazníkem obrovský (živnostník nemá nárok absolutně na nic) a tohle nůžky ještě rozevře.
    Hádám, že tím pádem pro SMB dál zůstanou závazky, který ani nepůjdou vypovědět jinak, než doplacením 100% paušálů atd.