Operátoři na žádost vlády skrze SMS vyzývají k instalaci eRoušky

98
Aplikace eRouška
Aplikace eRouška
-
Zdroj: logo: COVID19CZ | koláž: Petr Urban / Cnews

Velcí operátoři během dneška až zítřka na výzvu české vlády svým zákazníkům a zákaznicím rozesílají SMS, v nichž je žádají, aby si nainstalovali aplikaci eRouška. Nedávno byla uvolněna verze 2.0, jež oproti své předchůdkyni méně spoléhá na hygienické stanice. Naplno může fungovat jedině tehdy, bude-li ji používat většina společností. Respektive čím více lidí ji používá, tím více plní účel. Více ve starším článku eRouška 2.0 vyrazila do boje. Používáním chráníte sebe i ostatní.

Jako první dohodu s ministrem zdravotnictví a hlavní hygieničkou na svém Twitteru oznámil Richard Stonavský, ředitel regulace a vnějších vztahů ve Vodafonu. SMS přijde pouze na ta zařízení, která označujeme jako chytrá. Zprávou tedy nemají být zbytečně „spamování“ lidi s hloupými mobily, na nichž eRouška nefunguje. Výzvu vyslyšeli také T-Mobile a O2 a SMS rozesílají. Oba nám to potvrdily.

T-Mobile nabízí neomezená data zdravotníkům

Růžový operátor už i vydal tiskovou zprávu, v níž uvádí, že SMS budou na smartphony chodit dnes a zítra. Prý se jedná o více než čtyři miliony SIM. Prezentuje také další pomoc, již nabídne zdravotnickému personálu. Zaměstnankyním a zaměstnancům krajských nemocnic a hygienických stanic nabídne neomezená data od 14. října po dobu trvání nouzového stavu. Ten zatím platí zhruba do začátku listopadu. Mimořádná akce se týká firemních telefonních čísel.

Kromě toho T‑Mobile zmíněným zdravotnickým zařízením zvyšuje rychlosti pevného internetu, jak to dovolují technické limity. Dále nabízí speciální balíček služeb malým a středním podnikům, které postihla pandemie. Velkým podnikům zase za zvýhodněnou cenu poskytne sady řešení pro bezpečný přístup na síť při práci z domova. Pro školy operátor nachystal balíček s notebookem a mobilním připojením, to se už ovšem jedná o komerční aktivity. Další podporu plánuje.

Výzva k instalaci eRoušky
Výzva k instalaci eRoušky

Situace v Česku je vážná. Podle České lékařské komory rychle rostou nejen počty nakažených obecně, ale také počty zdravotnic a zdravotníků nakažených nemocí COVID-19. Jedná se o zhruba tisíc lékařů a lékařek a dva tisíce sester. Včera v noci vláda oznámila nová protipandemická opatření a veřejnosti doporučuje pouze v případě nutnosti docházet do práce a do obchodu.

Zdroje: Richard Stonavský na Twitteru | tisková zpráva T-Mobilu | vlastní

Operátoři na žádost vlády skrze SMS vyzývají k instalaci eRoušky
Ohodnoťte tento článek!
2.6 (52.63%) 19 hlasů

98 KOMENTÁŘE

   • Dělám vše pro to, abych omezil šíření nemoci, poctivě nosím roušku (když teda náhodou krátce nezapomenu :-)) a dodržuju hygienická pravidla (mytí rukou, nechodím zbytečně do společnosti, apod.) Nemyslím si, že nějaká aplikace může na základě BT kontaktu spolehlivě určit riziko, už třeba proto, že se vir přenáší i jinak než kapénkově.

    Hygiena měla celé léto k vyřešení systematických problémů, které ukázala jarní „demo“ pandemie. Neudělala nic. Stejně tak vláda, která měla už dávno mít namodelované scénáře, mít jasnou roadmapu co se bude dělat, když počet infikovaných nebo hospitalizovaných překročí určitou mez. Vždyť to není žádná raketová věda! Místo toho se v TV producíruje Andrej Chaot a blábolí. Obojí si platím ze svých daní, a očekávám, že vláda bude jednat v zájmu nejen mém, ale i této země – a třebas i navzdory „facebookovému názoru.“ Až když už je problém neřešitelný, tak se obětoval bezvýznamný ministr zdravotnictví (který byl jen maňáskem premiéra), jen aby byl nalezen „viník.“ Nic není ready, Covid kompenzace (doporučuju shlédnout blábolení Schillerové v OVM tuto neděli) zase čekají až se stane zázrak. A do toho prezident povýšeně prohlásí, že když lid nemá chléb, tak by měl jíst koláče.

    Semtam vybočí Hamajda, ale to je fakt málo, ten se Chaotovi nikdy nepostaví. A proč taky, Chaot „vyhrál“ nedávné volby, takže to asi dělá dobře. Jen mu to asi zaplatíme my všichni naší životní úrovní.

    • Otázkou je, co je na té aplikaci špatného. Opravdu vám nějak ublíží, když si ji nainstalujete? Opravdu si myslíte, že nemůže nikdy pomoci? Vždyť přeci vůbec nejde o to, aby riziko určila spolehlivě. Kdyby byla metoda, která riziko vyhodnocuje spolehlivě, mohli bychom se vykašlat na všechny ostatní metody. A taková neexistuje. Ale kombinací mnoha metod, kdy každá funguje alespoň trochu, získáme kombinovanou metodu, která už funguje celkem obstojně.
     A nějaká aplikace asi nemá mnoho společného s politikou, tak proč to dávat do souvislosti?

     • Co je na ní špatného? To ti řeknu naprosto přesně:
      1. používá BT, který by měla z bezpečnostních důvodů většina starších telefonů mít vypnutý a zapínat pouze v okamžiku, kdy už není zbytí
      2. aplikaci vyvíjel asi nějaký amatér, protože se neuměla ani správně zařadit do služeb. Ostatně telefony známé agresivním ukončováním aplikací (Apple, Huawei, Nokia, apod.) to „vyřeší“ za aktivistického a neznalého uživatele samy.
      3. Jestliže aplikace opravdu nic nikde nehlásí, ani neoznamuje, znamená to, že se uživatel musí sám označit za nakaženého. Jakou pak mám jistotu, že tak opravdu učiní? Může zapomenout, nebo naopak tuto informaci záměrně potlačit, aby nebyl stigmatizovaný (a to vše pouze za předpokladu, že o nemoci reálně ví (!!!). Jako další problém vidím to, že se jako nemocný může označit i vtipálek, který je zdravý, a vytvořit tak zbytečný tlak na testování dalších lidí, případně psychicky terorizovat své okolí. Lidí jsou různí a ne každý to myslí s jinými dobře. Stát má (měl by mít) kontrolní, nezávislé, mechanismy, které takové jednání budou potlačovat.
      4. Neřekl bych ani popel, kdyby ty ostatní metody zvládání nákazy fungovaly, ale ony nefungují a stát se upíná k dryáčnickým pokusům to řešit.
      5. Blábolíte (konkrétně Urban a další) tady o moderních technologiích, a přitom je to jen otrocká analogie černých znamení na domech při středověkých morových ranách.

      • Mně vadí fanatičtí odmítači s konspiračními teoriemi jako je Redmarx. Nevadí mě, když někdo chce diskutovat o funkcionalitě aplikace a má k ní technické výhrady. Redmarx ten je úplně mimo, zdrojové kódy té zlé sledovací apky si může klidně projít.. https://github.com/covid19cz/erouska-android

       Zároveň je smutný, že Tynyt nemá ani základní znalosti fungování celého toho systému a ostatní s ním navíc nekriticky souhlasí… Proč si o tom napřed něco nepřečteš, když chceš diskutovat… ? Apka v poslední verzi funguje vesměs tak jak má, falešně pozitivní nejde zadat, když nemáš pozitivní kód od hygieny. Takže přesně ten kontrolní mechanismus, o kterém ty píšeš že ho stát nemá… Černé znamení na domech úplná demagogie… páč uživatelé apky jsou navzájem anonymní.. atd. Co odstavec to blábol.

      • jako diskutovat o čem? Mě ta aplikace z mnoha důvodů nezajímá, to znamená, že to nemůžu napsat?

      • Aznohh: jenže pokud máš pozitivní kód od Hygieny, tak potom padá anonymita a daného člověka lze poměrně jednoduše dohledat. Takže si musíš vybrat: buď je to opravdu anonymní, NEBO je to fake-anonymní, a pak už tuplem odmítám svá data sdílet kdoví s kým. Navíc (opět) tu není jasně dáno, zda ti status „nakažen“ někdo nanutí, anebo je to o dobrovolnosti.

       Promiň, ale obhajuješ pseudotechnologický paskvil, nic jiného se na to nedá říct.

      • Gogo nechápu na co reaguješ

       Tynyt To pleteš dohromady dvě věci, testování Covid není anonymní, hygiena má tvoje údaje včetně tel. čísla. Z logiky věci (ohrožení zdraví obyvatel, porušení zákona) je zřejmé, že stát ví, že jsi covid pozitivní.
       Nic neobhajuju, pouze diskutuju. Pokud by ta aplikace byla správně naprogramovaná a používal ji dostatečně vysoký počet lidí, má určitě svůj význam a zachrání životy. To prokázaly i zahraniční studie.

      • Aznohh: viz níže odpověď na téma „pletení dvou věcí dohromady“ (SOX)

       jinak k tomu paskvilu: jenže to je právě ten problém. Čeští občané vědí, že stát nefunguje jak má, že v něm řádí určitá klika lidí, kteří si ze státu udělali servisní organizaci pro svůj byznys. Další problém je, že to je technologie vhodná tak pro mladé lidi, kteří mají jak potřbenou techniku, tak znalosti. Další problém je vysoká nedůslednost takového systému, pokud mobil nemáš stále u sebe (viz mladá generace), tak je jeho funkce coby prevence styku s karanténně sledovaným člověkem značně omezena. Totéž plati o opačném gardu, člověk nakažený přece má sedět doma v karanténě, a ne trajdat po ulicích a v MHD. pokud se vyhodnocují kontakty zpětně, znamená to, že aplikace loguje do své, nebo síťové databáze všechny IDčka, která potkala na dobu delší než 15 minut. A opět – tím, že ztotožníš na hygieně prvního člověka, tak ostatní se ti začnou hlásit sami, protože je erouška napráská – resp. jim nařídí, aby se šli nechat otestovat. Jakmile to udělají, i jejich ID budou někde ztozožněna.

      • „jeho funkce coby prevence styku s karanténně sledovaným člověkem“ – whaat? to jsi někde úplně v jiné galaxii.. takhle ta apka vůbec nefunguje..

       „tím, že ztotožníš na hygieně prvního člověka, tak ostatní se ti začnou hlásit sami, protože je erouška napráská – resp. jim nařídí, aby se šli nechat otestovat. Jakmile to udělají, i jejich ID budou někde ztozožněna.“ Naopak, když hygiena dohledává kontakty telefonicky, tak tě napráská tvůj známej a předá jí tvoje údaje. Erouška nikoliv.

       „resp. jim nařídí, aby se šli nechat otestovat“ to sis opět vymyslel, tohle ti erouška neřekne, pouze tě upozorní, že máš sledovat svůj zdravotní stav a v případě obtíží kontaktovat svého praktika

       Erouška byla vždy prezentována jako jedna z mnoha věcí, která má bránit šíření viru, není to všespásný prostředek…

      • Aznohh: jenže my se tu nebavíme o hygieně, ale další (nadbytečné) aplikaci. A jasně, appka nenařizuje, jen tě upozorní – což v dnešní době vyjde tak skoro nastejno, protože vystrašený uživatel to bude chápat úplně stejně.

       Já bych to viděl takto: selským rozumem vzato, daleko důležitější je dodržovat rozestupy, používat roušky a dodržovat hygienická pravidla (mytí rukou, atd.), než používat nějakou nesmyslnou appku.

      • Apka není nesmyslná a její účinnost už prokázaly studie. Každá z těch věcí pomáhá. Bohužel selský rozum většina populace postrádá…

  • Současná doba je globalizovaná a lidé se pohybují po světě jako nikdy předtím. Světe div se, na situaci umožněnou technologickým pokrokem můžeme (možná bychom, i měli) reagovat jinou technologií, aby to byla reakce adekvátní. Nebo vám i telefon připadá moc a hygieny si mají mezi sebou posílat poštovního holuba? Vy si dokážete vybavit jména lidí, které jste např. potkal v MHD a mohl jste je nakazit? Už vás vidím, že se všemi komunikujete. Aplikace může těmto lidem dát snadno vědět, že by mohli být nemocní. Potřebujete to nakreslit, nebo už dobré?

   • Byl jsem vcera na navsteve u nasich a nez jsem odchazel, tak mi tata pripominal, ze jsem u nich nebyl, nebavim se s nima, nevidel jsem je uz nekolik let a nevim, kde bydli. 😀
    Proste pro jistotu.
    Jsem podobne informoval kolegy v praci, nezname se, nikdy jsme se nevideli a urcite nesedime v jedne kancelari. 😀

   • Pravděpodobnost, že chytím nákazu na ulici od neznámého člověka, kterého minu během několika sekund, je limitně rovná nule. Nemoc se šíří ve skupinkách, které spolu tráví delší čas a sdílí věci denní (s)potřeby (tj. např. lidi co chodí spolu pařit, nebo byli na svatbě, apod.) MHD, ani jinou hromadnou dopravou (vlak, bus) nejezdím. Hygiena (zřizovatel MZ) má svůj informační systém (ÚZIS, který je rovněž v gesci MZ), který ovšem tak trochu kolabuje, protože jde o typický státní nepodarek spravovaný amatéry. Namísto vymýšlení „dobrovolných“ nesmyslů (kolik běžných Frantů uživatelů si do svého „chytřejšího“ telefonu NIKDY nenainstalovalo jedinou aplikaci?; ba co víc, znám jich spoustu, co nemají ani gogolův účet!) očekávám, že lehkoživkové ze státního aparátu budou makat, až se z nich bude kouřit! Stát má, nebo má mít, nástroje na řešení právě takových problémů. Že nebyly roušky, fajn, lidi si poradili a ušili si sami. Lidi si z vlastních peněz koupili i oxygenační přístroje ve stovkách kusů, které stát nechal ležet ve skladu, zatím co se nějaký pitomec z PPF nechal fotit u předávky pouhých 50ks těch samých přístrojů. Co bude příště? Mám si postavit vlastní nemocnici a pořídit komunitní sanitku? WTF!?

 1. Na sledovani zapomente, radsi bych rozmlatil mobil, nez si tam ten vir eRouska nechal nahrat.

  Vtip ale je, ze kolega v praci tam zmatene pobihal a vykrikoval erouska, erouska, to si musim nainstalovat, abych se ochranil, ….
  Pak mi povida, ze to nejde, jestli mu s tim pomuzu. Kouknu na mobil a Android 4, tak rikam, ze na ten jeho krap to nejde, at si koupi novyho ajfouna. 😀 😀 😀

  • Očividně jste absolutně nepochopil jak aplikace funguje. Mimochodem jenom pasivním uživáním jakéhokoliv mobilu vás může bez problému operátor a v připadě potřeby třeba BISka sledovat. Aplikace jako erouška opět nechrání vás, ale dokáže vás upozornit na to, že jste se dostal do kontaktu s nakaženým a případně jak moc rizikovej ten kontakt byl. Naprosto anonymně jen na základě Bluetooth.

   • Na obranu Redmarxe, on je trochu rozdíl, jestli tě sleduje BISka, která tohle nemůže dělat jen tak z plezíru, nebo policajti (kteří by ti měli dát o tom po skončení odposlechů vědět, pokud to neskončí nějakým obviněním), případně operátor (u kterého být určitě nemusíš, anebo můžeš používat anonymní SIM kartu). V případě eRoušky jde o klasický Opt-in, takže ty dáváš automaticky souhlas se sledováním. Verzi 1.0 provozovalo sdružení Covid19, dvojku převzalo MZ.

    A všichni víme, jak se v Česku velmi dobře šíří informace a razítko „tajné“ nic neznamená.

  • …a přitom jako kdyby Android 4 neznal Bluetooth a nedokázal tedy logovat okolní BT zařízení.
   Má si to nainstalovat většina lidí, ale aplikaci udělají až od Android 6 výše. Bez komentáře.

   • „…a přitom jako kdyby Android 4 neznal Bluetooth a nedokázal tedy logovat okolní BT zařízení.“

    To dokazal. V prvni verzi. Baterii to zralo neuveritelne. 20-25 % za noc, kdy byl telefon v necinnosti.

    • A opravdu za to mohl starší Android nebo to bylo spíš tou aplikací (resp. způsob, jakým byla napsaná)?
     Pokud se nově používá primárně BLE namísto klasického Bluetooth (tj. že by za vyšší spotřebu mohl částečně hardware), tak podpora pro BLE je minimálně od Jelly Beanu. Takže i kdyby A 4.1/4.2 bylo málo, tak mi není jasné, proč není podpora od 4.4 výše. Okolo Bluetooth se mezi 4.4 a 6.0 zase tak moc velkých změn nekonalo. Třeba mobilů s A 5.0/5.1 je pořád docela dost.

      • Podíl Jelly Bean, Kitkat a Lollipop v prvním pololetí 2020 činil 15 %.
       Zdroj: https://www.statista.com/statistics/271774/share-of-android-platforms-on-mobile-devices-with-android-os/

       To se ti zdá málo?
       Na jednu stranu tu propaguješ eRoušku, každého tu posměšně nazveš Švejkem, a pak pohrdneš 15 % světové populace.
       A to zrovna u pandemie. Přitom snad (předpokládám) sám dobře víš, že ta nákaza začínala u jednotlivců.
       Někde ses zmínil, že máš rád matematiku.
       Tak si zkus představit svět jako jednu velkou rovnici. Obě strany rovnice zákonitě musejí zůstat ve vzájemné rovnováze. Opravdu si myslíš, že když budeš „těmi ostatními“ pohrdat, nadávat jim a posmívat se jim, jací jsou tupci (teď trochu narážím na poslední příspěvek od „hh“), že to v lidech vyvolá nějakou důvěru? Kdepak. Násilí plodí násilí, křivda křivdu.
       Plně ti dám za pravdu, že eRouška je v tom opravdu dost možná nevinně (ve smyslu nějakého zneužívání, kterého se tu tolik lidí oprávněně obává).
       Můj skromný názor na celou věc („konspirační teorie“ nebo možná „dávka fetu“) je, že tu vůbec nejde o nějakou pitomou eRoušku, ale že jsou snahy rozes*at lidi mezi sebou. Postavit je proti sobě. A pokud možno, vzbudit svár i mezi bratry. Nevinným hašteřením to vždycky začíná. Koronavirus, BLM a spousta jiných témat jsou jen špičkou ledovce.
       Lidstvo už přežilo spoustu nákaz včetně moru, snad přežije i koronavirus. Nejsou důkazy o neškodnosti, nejsou důkazy že je natolik smrtící, že nás vyhubí, proto ho odmítám předčasně podceňovat nebo zveličovat.
       Více se obávám zárodečné bouře. Nastávající ekonomická krize pak možná jen dolije kýžený olej do ohně.
       Tak se, lidičky, konečně na chvilku zastavme a zaposlouchejme se, co se děje na tom světě. Co každý z nás činí, třeba i nevědomky, pod vlivem vášní a přesvědčení. A začněme si zase navzájem naslouchat.
       Třeba nakonec zjistíme, že naši „protějšci“ nejsou zas až takoví hlupáci a to, kvůli čemu se přeme, jsou vlastně malichernosti.

      • Já psal čistě o Android 4, o kterém byla řeč, ty zahrnuješ i Android 5, budiž.. eRouška je postavená na API Googlu (resp. Applu) přímo pro Covid, pokud je tedy min. požadavek nastaven Googlem/Applem, není třeba spílat eRoušce, která s tím nic nenadělá…
       Otázka je, kdo stále má ten Android 4, což je nějakých 8 let starej systém.. V Čechách to bude dost jiné číslo než tyhle údaje zahrnující rozvojové země. Kdo v Čechách má 8 let neaktuální systém a zároveň s tím chodí online?? Řekl bych že aktivní lidé, kterých se eRouška nejvíc týká to nebudou. Že má nějaký děda doma starý telefon, který si na nákup stejně nebere, je celkem nepodstatné…

       Jinak nic nepropaguju… na to je v Čechách už pozdě, situace se už vymkla kontrole. Na Českém Švejkovství si trvám, žil jsem v několika evropských zemích a mám celkem slušné srovnání, takhle extrémně jak Češi (experti na vše) se prostě nikdo nechová a i proto jsme teď Covidové špičky…

      • „…takhle extrémně jak Češi (experti na vše) se prostě nikdo nechová“
       Nic jiného než pokrytectví. Když něco kritizuji, měl bych se podle toho i chovat. A ne se chovat ještě hůř.

      • Co to meleš? Já se chovám dle doporučení odborníků… Ale ty mluvíš asi o sobě…

 2. Tady na tomhle serveru je neuvěřitelné množství zpátečníků s alobalovou čepičkou… Čekal bych tu spíš nerdy a IT experty, kteří by se naopak měli zajímat o nějakou mobilní aplikaci a preferovat ji před zdlouhavým telefonováním nějakých operátorů. Tohle není o politice ani o tom jak to vláda po*rala.. to můžeme řešit potom až přestanou umírat lidi v přeplněných nemocnicích, což se v dalších týdnech nepochybně stane.. Čeští Švejkové ví ale všechno nejlíp, jako vždy…

   • +1

    Jinak z twitteru erousky:
    „Pokud vás překvapilo oznámení s červenou ikonkou viru a textem Oznámení o možném kontaktu (Android) nebo Zaznamenání kontaktů (iOS)“

    Nastesti to nikdo neinstaloval, jinak by me znami obvolavali, jestli bych jim nezkontroloval a nevycistil telefon, ze chytili nejaky vir. 😀

  • Dovolil bych si ti připomenout, že jediný způsob, jak zjistit alespoň trochu jistě, že jsi nakažený, je absolvovat test, takže telefonovat stejně budeš muset, protože stát, ačkoli se prsí datovkama, Czechpointy a e-govem, tak má poměrně obstarožní metody komunikace (o tom bych, jako několikaletý uživatel datovky mohl vyprávět donekonečna). O tom, jak, čím a hlavně kde se dnes testuje, to je na další sáhodlouhé pojednání, ve kterém hrají úlohu SÚKL, jistý holding a nepokryté zájmy si namastit kapsu na pumpnutí zdravotních pojišťoven a samoplátců.

   Domnívám se, že jako akcionář znáš věci jako SOX a z něj plynoucí SoD, takže bys mohl a měl vědět, že data přístupná jedné státní organizaci nebo jednotce by neměly být automaticky (bezdůvodně) dostupné jiné (státní) organizaci. A zrovna v případě eRoušky si myslím, že tato už docela rozmělňuje jasně definované přístupy a umožní spoustě lidí, kteří mají přístup k další sadě dat, propojit tato data s daty odjinud. A právě proto bych každému doporučoval nejprve přemýšlet, k čemu a proč se taková data sbírají, protože je nakonec vždy někdo zneužije – leckdy se o tom oběť ani nedozví.

   Hrábněte si všichni do svědomí a vzpomeňte si, jak na vás vyrukovali různí obchodníci s obarvenými prdy, kteří měli informace, které jste o sobě (dobrovolně) napráskali někomu jinému. Typický příklad jsou banky, které vaše osobní informace předávají dceřinkám (typicky pojišťovny) k dotěžění klienta. Tohle se běžně děje, a zpracování původně „anonymizovaných“ dat kvete, protože i anonymizovaná data lze v mnoha případech zase zosobnit.

     • O jaká data konkrétně? Polohu eRouška vůbec neřeší, identifikační řetězec je anonymizovaný a navíc eRouška sama o sobě žádná data neposílá, pokud nezadáš pozitivní klíč od hygieny. Fakt mám pocit, že nevíš vůbec o co jde.
      To už jsou ve větším ohrožení konkrétní data přimo na hygieně když jdeš na testy a to s eRouškou nijak nesouvisí..

      • Tak si to shrneme, jo? Každá instance si vygeneruje nějaký klíč, a protože nechceme, aby dva klíče byly totožné (to neřeší ani MAC, ani IMEI, ani BT MAC telefonu, tudíž to musí být separátní klíč, v podstatě nejspíše nějaký klasický vygenerovaný kryptoklíč- to je ale v podstatě jedno, důležitá je unikátnost takového klíče). Tento klíč musíš zaregistrovat už při prvotní instalaci (a je opět jedno, jestli ti jej někdo vygeneruje a ty si jej stáhneš, nebo si jej vygeneruješ sám, a uložíš jej do centrální DB), a systém musí zajistit, že je opravdu unikátní. Tím jsi vygeneroval prvotní databázi klíčů, které ti jsou víceméně k ničemu. Pak je to celkem OK, appka si stahuje „blacklist“ infikovaných a porovnává s klíči zachycenými z BT broadcastů. Problém nastane až v okamžiku, kdy ty sám se staneš infikovaným, a své osobní informace sdělíš Hygieně. Ti už budou vědět, že klíč XYZ patří tobě – zde jsi už ztotožněn. Následně jsi označen jako infikovaný a umístěn na blacklist (případ, že se přihlásíš sám, je ten případ, kdy by to mohlo fungovat bezpečně (nicméně s problémem false positives). Jenže podle všeho potřebuješ ověřovací protiklíč od Hygieny, tj. tohle je IMHO ta nejhorší varianta. Infikovaný člověk není automaticky prohlášen v appce jako infikovaný, ale záleží to na jeho akci. Navíc ale došlo k jeho ztotožnění.

       A piš si, že ta databáze se ven dostane, dřív nebo později. Hackem, nebo to někdo vynese dobrovolně za prachy nebo s úmyslem uškodit.

       Problém totiž je, že s eRouškou to samozřejmě souvisí, protože pokud máš data hygieny i databázi eroušky, tak máš možnost toho člověka identifikovat přímo na ulici, jen tím, že si přečteš jeho BT broadcast a propojíš si data. A to se dá pak dále zneužít. Vítej v 21. století.

      • a jinak kouzelná věta:

       „Aplikace samotná neobsahuje vaše osobní údaje. Ministerstvo zdravotnictví v tomto technickém řešení v rámci aplikace nemůže ztotožnit konkrétního uživatele aplikace, tedy ani vás.“

       😃

      • Cool story bro, ale ne, tak to nefunguje. Ten anonymizovaný klíč se totiž každých 20 minut mění, takže to co píšeš by nešlo i kdyby se někdo záhadně dostal k těm dvěma databázím. Navíc, píšeš pokud má někdo data z hygieny.. tyvle tak to má i tvou adresu, to už ti může být jedno, že tě potká někde na ulici. 🙂

       Opakuju, že hygiena tě ztotožní při testech, to s apkou nijak nesouvisí.. tam jdeš na e-žádanku od praktika a stát o tobě už dávno ví.. Nechápu jak to souvisí s eRouškou.. Pokud jsi až takhle paranoidní, tak to ti může podle tvé teorie soused vypálit barák, když si sežene data z hygieny a nebo je jeho teta praktik u vás na vesnici… Jako to mě se*ou úplně jiný věci, např. povinnost zveřejňovat v rejstříku účetní závěrky všech mých firem, ať si každej ukrajinec může přečíst kolik vydělávám a kde bydlím… nějaká eRouška je proti tomu úplná hloupost.

      • To není story, to je nástin možného scénáře. Že se klíče mění – fajn, a co se tím přesně mění? Leda to, že ta apka potom buď funguje jen real-time (a tím je její účinnost extrémně snížena, anebo si centrální DB eviduje všechny předešlé klíče, a pak jsi zase tam, kde předtím) – tohle jsem popisoval předtím.

       A já ti opakuju, že hygiena, apka atd. jsou jen kostičky do skládanky, ty se tu snažíš urputně oddělit eroušku od zbytku, ale to přece není osamělý a opuštěný ostrov, ten systém běhá v nějakém prostředí. Nepsal bych tu o tom, kdybych neznal podobné příběhy o „dokonalých“ zabezpečeních, které nakonec padly, ať už chybou v návrhu, nebo chybou obsluhy, případně záměrným vynesením dat (o tom jsem už taky psal). K tomu nepotřebuješ ani OS/auditovanou appku senzoru, ani webík s velkými písmenky, na kterém budeš prohlašovat, že appka je na 100% bezpečná (a ona téměř jistě bezpečná bude).

       Proces je to, co se počítá, a ten má velmi zřejmě (a jako obvykle, jak jsem si za ta léta v praxi ověřil) nedostatky – jak na straně eroušky, tak hlavně na straně Hygieny. Tam se dnes dějí věci nevídané – doporučuju se poptat lidí, co se dostali do karantény, jaký bordel tam panuje. A v okamžiku, kdy je stát roky řízen jako firma a jeho orgány „zaklekávají,“ nemám já v jeho bezúhonnost a nestrannost moc velkou důvěru – a tím myslím jak jednotlivé jedince státního aparátu, tak instituce jako takové. Nějaká eRouška je pouhá technikálie, která svým řešením ničemu reálně nepomůže.

       Nikdy jsem nebyl fanouškem konspiračních teorií, ani nepřítelem státu (to spíše naopak). Avšak Machiavelliho teze dodnes fungují a dnešní šílená doba kombinující dystopie Orwella a Huxleyho se mi teda fakt nelíbí. Tak se na mě nezlob, že už na tento typ dobroserství nevěřím.

      • Místo těch 10 minut sepisování příspěvku sis mohl za stejnou dobu přečíst jak ta eRouška funguje.. ušetřili bychom si diskusi:

       tynyt 14.10.2020 at 18:14
       „pokud máš data hygieny i databázi eroušky, tak máš možnost toho člověka identifikovat přímo na ulici, jen tím, že si přečteš jeho BT broadcast a propojíš si data. “

       Takže naposledy, ne tohle nejde. Anonymizovaný identifikátor se každých 15-20 minut mění, takže nikoho na ulici neidentifikuješ. Databáze nezná aktuální identifikátory, ty jsou jen v každém telefonu, eRouška sama o sobě žádná data neposílá, pouze přijímá identifikátory všech nakažených v nějakých dávkách a aplikace si je sama páruje a pokud je shoda (+do 2 metrů 15 minut) tak upozorní. Odesílá data pouze v případě kdy jí to řekneš (pozitivní klíč od hygieny). Tohle je celé na API Googlu pro Covid, to není výmysl nějaké naší hygieny..

       Zbytek tvého postu je o něčem jiném.. ke státu ani hygieně mám důvěru nízkou a nějakých únicích dat si nedělám iluze, to jsem ti tu psal v příkladech už předtím, to ale nijak nesouvisí s aplikací eRouška.

      • Aznohh: V tom případě je to ještě bezcennější appka, která je závislá na aktivovaném internetovém připojení a nemá smysl se jí vůbec zabývat, protože bude fungovat jen na ad-hoc principu, nikoli řekněme na 14denní historii.

       Člověk, který je nakažený a zalistovaný v appce, nebude lítat po veřejnosti, ale bude v karanténě, tudíž potkat jej bude zřejmě hodně složité.

      • Aha, takže jsi to konečně pochopil, ale místo uznání toho, že jsi psal celou dobu blbosti, napíšeš další nesmysly… 🙂 Apka samozřejmě funguje zpětně, právě těch 14 dní pokud vím. Do apky ti přijdou identifikátory a telefon ti srovná se záznamy identifikátorů těch BT kontaktů v jeho vnitřní db, zda jsi s některým z nich byl v kontaktu (do 2m, 15min+). Stačí se připojit večer doma na wifi, aktivní online připojení není vůbec nutné. Apka žádná data neposílá, pouze přijme.

       Ten druhý odstavec je jak od prvňáčka, vím že jsi inteligentní, tak tyhle blbosti pls nepiš… Příznaky Covidu se projeví až po několika dnech, teploty i po týdnu od infikace, apka samozřejmě nechrání před pozitivně testovaným, ten je doma v karanténě, ale upozorní na styk s ním ještě předtím než měl pozitivní test. Při nezodpovědnosti Čechů prostě hygiena neobvolá desítky tisíc potenciálních kontaktů denně, to je momentálně nereálné.

      • Tak ti nevím – mně takové řešení připadne naprosto k ničemu. Statisticky ti jen řekně, že ses s někým potkal (když dnes vyrazíš do velkoměsta, tak ti takové hlášení s naprosto adekvátní mírou pravděpodobnosti odreportuju prostou hláškou „potkal jsi nakaženého“ taky). Nevíš kdy, kde, jak dlouho. Nemáš žádné vodítko, jak se takovému kontaktu vyhnout znova. Když budeš dodržovat pravidla, která jsem popsal úplně nahoře, je taková appka úplně, ale úplně k ničemu, protože se do takové situace nedostaneš vůbec, nebo v ní budeš po stránce zdravotní zabezpečen rouškou, co nejkratší dobou, odstupem a mytím rukou.

       Znova opakuju, že jsem nic nestudoval a ani se nesnažil nic chápat – považuju to za ztrátu času, což se nakonec i potvrdilo. Šel jsem po procesu, a ten je v podstatě prostinký a tím i zbytečný. Neexistuje nic mezi tím, že tě někdo bude sledovat a budeš mít relevantní a přesné informace a tím, že budeš opravdu anonymní a dostávat naprosto bezcenné a neaktuální informace. V tomto případě je to ta druhá možnost.

       Jako jo, je to pěkný, jak se někdo vyřádil na úplně nesmyslné aplikaci, která evokuje hi-tech, a přitom je to úplná blbost – ostatně lidstvo hloupne, tak se tomu ani nedivím. Myslel jsem si původně, že ta appka má aspoň nějaký praktický smysl, ale to jsem se mýlil.

       edit: na Živě jsou už i ohlasy o false positive hlášeních aplikace, takže to evidentně (ne)funguje ještě blbějc, než jsem si vůbec myslel – kromě toho, že to poskytuje zcela obecné informace, tak tyto informace jsou ještě navíc zasaženy chybami.

      • „když dnes vyrazíš do velkoměsta, tak ti takové hlášení s naprosto adekvátní mírou pravděpodobnosti odreportuju prostou hláškou „potkal jsi nakaženého“ taky“ Pod 2 metry a nad 15minut s nakaženým? Ty to budeš tipovat.. ale eRouška to ví.

       „Nemáš žádné vodítko, jak se takovému kontaktu vyhnout znova.“ – to je nepochopení funkčnosti.. eRouška není o předcházení styku s nakaženým.
       Nemusíš vůbec vědět kde a se kterým nakaženým ses potkal, ani se to nedozvíš kvůli ochraně soukromí, dotyčný už je v tu dobu logicky v karanténě. Víš jen, že jsi měl rizikový kontakt a můžeš tomu přizpůsobit svoje další chování. Např. ještě víc eliminovat sociální styky, více věnovat pozornost svému zdravotnímu stavu, nechat se jít otestovat atd..
       Na Živě podle hodnocení příspěvků ještě většina lidí má mozek a mínusuje fanatické odmítače a rýmečkáře.

       V tuto chvíli kdy máme kvůli nezodpovědnosti Čechů 10k nakažených denně už nějaké ruční trasování hygienou absolutně nefunguje (bohužel vlastní čerstvá zkušenost), eRouška je paradoxně to jediné co může při těchto počtech fungovat. Bohužel kvůli konspiračním odmítačům to zřejmě nebude možné.

      • No a to je právě ten omyl. I ta eRouška nemá patent na pravdu. Jednak jsou tu ty jednoznačné omyly, a pak tu jsou nakažení lidi, kteří tu eRoušku nemají, nebo nemají mobil, případně jim ta aplikace z nějakého důvodu nefunguje.

       Tady nejde o nepochopení funkčnosti, ale míru užitečnosti. A ta je nízká. Pozornost svému zdr. stavu je třeba dávat rouška/nerouška.

       Řeknu ti tajemství: Trasování Hygienou nefungovalo ani na jaře, ani v létě, kdy těch případů bylo minimum. Tady bych opětovně upozornil na neschopnost státu poskytovat tvrdé jádro služeb a až hysterické upínání se na hipsterské nástroje jako je eRouška, které nefungují. Ale ono se není čemu divit, Chaot hygienu, která si roky válela šunky a jen buzerovala podnikatele, paralyzoval svébytným výběrem poslušných ředitelek (ta předešlá byla obzvláště vypečená), takže se není čemu divit, že tahle státní organizace není vůbec na nic připravená. Chaos, bordel, absence spolehlivých a rychlých procesů. Ale čemu se vlastně divím, vždyť žiju v zemi, kde kilometr dálnice stojí více, než v Německu, a staví se i několik desítek let (zde na Moravě: D43, D52.)

       Sorry, ale mně jako klasický alobalový čepičkář připadáš spíš ty. 🙂

      • eRouška funguje účinně jen pokud ji využívá alespoň 50-60% aktivní populace, což u nás vzhledem k fanatickým odmítačům nehrozí. V Německu si Covid apku stáhlo 12mil lidí za první týden. Logicky, čím víc lidí ji používá, tím větší efektivita. Míra užitečnosti by naopak byla ve chvíli kdy nestíhá trasování hygieny značná.
       Ty si tu pořad stěžuješ na náš stát, na hygienu, na vládu, ale faktem je, že eRouška je postavená na API Googlu a prakticky ta stejná apka se používá ve většině vyspělých zemích. Ten tvůj ‚rant‘ na vládu je typický.. ale jestli sis nevšiml, tak diskuse je o Covidové aplikaci a né o vládě a fungování státu, protože to bych byl ten poslední kdo by něco obhajoval.

       Čistě technologicky je takováhle apka při masovém užití vysoce efektivní, bohužel u nás už je na ni pozdě. Dnes jsem dělal objednávku příbuzných na Covid test, nejbližší termín úterý.. pokud výsledek bude ve středu, je už prakticky po infekčnosti a na nějaké zadáváni do eRoušky už bude pozdě.

      • Aznohh: kde bereš tu jistotu, že to je kvůli odmítačům? Není to třeba proto, že půlka národa si to nainstalovat neumí/nemůže, a další, ta techničtěji založená, si vyhodnotila, že jí jsou takové informace k ničemu?
       Mně je úplně jedno, na čem to je postavené – to jsem snad už napsal několikrát, v tom problém prostě není, a věřím, že samotný kód aplikace je v pořádku – aniž bych ho procházel. Znova opakuju, že tu jsou dva „extrémy“ nebo krajní implementační postupy (chceš-li): jeden, vysoce účinný, ale zároveň neslučitelný s racionální a reálnou ochranou osobních dat. A druhý, anonymizovaný, který je k ničemu.

       Nakonec ti řeknu, proč si stěžuju na stát a hygieny: je to proto, že namísto aby se řešily věci podstatné a fungující, tak se namísto toho řeší kraviny typu erouška. Je to přesná analogie toho, že máš rozpadající se dům, do kterého teče děravou střechou, a ty věnuješ maximum úsilí tomu, abys v jedné místnosti položil plovoucí podlahu (samozřejmě na popraskaný, křivý a chudý beton). Barák (a taky jakýkoli systém) se buduje od základů a opravuje od střechy. Proto si stěžuju na vládu, protože neudělala kvalitně svou práci a úkoly. Proto nemá smysl hodnotit eroušku jako samostatný produkt, protože to samostatný produkt nikdy nebyl, není a nebude. Vždy bude zasazena do rámce ostatních (dnes nefunkčních) opatření.

       Je mi jasné, že jsi technokrat, který si myslí, že se krajina dá uzpůsobit strojům a že to appka vyřeší. (tímto bludem jsem kdysi taky sáím trpěl) Tak to ale bohužel nefunguje, v okamžiku, kdy ti hygiena (lidi+procesy) selhává i v prosté agregaci dat a jejich vyhodnocování, nemá smysl řešit eroušku. Teorie je jedna věc, praxe druhá. Hovořím o něčem, co potkávám denně v mírně menší formě velikánské nadnárodní firmy. Lidi musí vidět nepochybný, spolehlivý a hodnotný benefit, aby něco sami akceptovali, a tento benefit nesmí být zatížen nejistotou, nekvalitou a rizikem. V opačném případě nabereš jen nadšence a ovečky. U eroušky nevidím nic z pozitiv, naopak spoustu negativ. Tak se nediv, že adopce je taková, jaká je.

      • Vždyť ty důkazy máš tady všude kolem ve vyjádřeních hloupých lidí.. viz „Nasrat, když to mohli v létě tak nesmyslně uvolnit, otevřít všechno možné i nemožné, tak ať si to teď vyžerou do dna. Odpovědnost mají oni.“ Hlupáci, kteří se domnívají, že se odmítáním všeho pomstí nějaké vládě, kvůli takovým blbcům mám dost možná zbytečně nakažené příbuzné pracující ve zdravotnictví. Teď by mělo jít primárně o to, použít všechny dostupné metody ke snížení zápřahu na zdravotnictví, které je už teď na pokraji kapacit. Potom můžeme dodatečně nadávat vládě nebo nejlépe promítnout naštvání ve volbách.

       O tom, že je eRouška všespásná jsem nikdy nic nepsal, to těžce překrucuješ, je to pouze jeden z mnoha prostředků boje proti Covid. Psal jsi tu od začátku kraviny co se týče anonymity (aniž bys vůbec cokoliv technického o té aplikaci věděl), že na ulici s databází identifikuješ nakaženýho a podobný nesmysly, který jsem ti úspěšně vyvrátil, protože to prostě nejde. Bez uznání pochybení jsi přešel plynule k nadávání na vládu a instituce. Nemá smysl dál mlátit prázdnou slámu… já mám na eRoušku jiný názor, navíc je podpořen několika studiemi, které říkají, že už při 15% uživatelů by se úmrtnost snížila o 12% Ano, můžeš klidně zpochybňovat studie vědců, jak je dobrým zvykem. Taky bývám ke studiím skeptický, ovšem ne ve chvíli, kdy mi selský rozum říká to samé.
       https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.08.29.20184135v1.full.pdf

      • Tví příbuzní jsou v první linii – s tím museli jaksi počítat. Tragedie není (znova opakuji: NENÍ) v tom zda funguje či nefunguje eRouška, ale v tom, jak nefunguje tento stát. A vidí to i jiní, ne jen já:

       https://www.novinky.cz/komentare/clanek/komentar-nemocna-zeme-jiri-pehe-40339459

       Projdi si mé úvodní posty, jsou přesně o tomto. A stále opravdu netuším, jak společnosti, nebo mně má pomoci informace, že jsem MOŽNÁ (když se náhodou appka neluftne a zrovna funguje) potkal nakaženého.

       Dále: body 1., 2. a 4. jsi nevyvrátil vůbec, bod č.3 byl psán podmiňovacím způsobem, protože jsem předpokládal, že aplikace má taky nějakou reálnou funkčnost, ne jen funkci kanárka v dole. Fakt nemám čas studovat kdejakou kravinu.

       A co se týká toho plynulého přechodu, opět ti doporučím číst od začátku. No a s těmi studiemi s z prstu vycucanými 15% a 12%, to snad ani nemyslíš vážně. Úmrtnost je nejvyšší u seniorů 75+ let, a z nich má smartphone a aktivně jej používá tak desetina. Pokud operuješ s tím, že 15% běžné populace „zachrání“ 12% mrtvých seniorů, tak to pozor, to už jsi skoro u Chaota, ten taky zachránil mrtvé. Jen pro takový konstrukt nemáš jeden jediný argument.

      • Na každej podobnej článek ti najdu pět opačných, země je rozpolcena, takže nic nevšedního, to je nulový argument. Vůbec nevím o jakých bodech je řeč a o smyslu eRoušky jsem už několikrát psal. Když vidím pozitivní shodu, upravím ještě víc své chování, příp. jdu na test. Ochrana starší populace je samozřejmě nepřímá, tzn ne že se nakazí děda na ulici, ale nakazí ho příbuzní, ošetřovatelé v důchoďáku apod., kteří neví o tom, že byli v kontaktu s nakaženým. Tohle jsou elementární a nepopiratelné věci, které by pochopil každý s trochou selského rozumu… ty jako pravý alobalový čepičkář víš pochopitelně vše nejlíp, studie vědců z Oxfordu je na prd.. ty bys ji udělal za 5 minut mnohem lepší, stejně tak jako jsi bez jakékoliv technické znalosti ohodnotil anonymitu aplikace, jak se později ukázalo, tak zcela chybně. Mlácení prázdné slámy..

      • Tak to abys začal hledat, protože v tomto hodnocení se (samozřejmě s výjimkou stranického tisku) shodují kredibilní komentátoři a analytici napříč celým politickým spektrem. 10% sešup v preferencích ANO pro to hovoří rovněž.

       No a pokud jsem já čepičkář, tak ty jsi zase sociální inženýr.

       P.S.: ochrana klientů v DPSkách a LDNkách (tam kde to funguje a klienti nejsou bráni jen jako zdroj financí) funguje úplně jinak – typicky tak, že personál nastoupí do dobrovolné izolace s klienty. To je jen taková informace z reálného světa, se kterým zřejmě nemáš vůbec žádnou zkušenost. Na eroušku fakt nečekají a je jim k ničemu.

 3. Naprosto „geniální“ aplikace. Když je spuštěná tak píše že je aktivní a že prosí ji neukončovat. Když ji zruším z běžících aplikací, tak běží nebo ne? Takové mapy mapy ikonku „Sdílím polohu kvůli COVID-19“ nahoře v liště a běží jako služba.

  • Naprosto souhlasím, že vláda populistickým letním uvolněním hrubě pochybila, naopak zbytek tvé myšlenky je naprostá hloupost. Vláda si nic nevyžere, vyžerou si to umírající lidé, např. tvoji příbuzní.

 4. To si jako myslí, že tahám mobil všude s sebou? eRouška je strašně naivní projekt.
  Přijedu do práce dávám telefon do šuplíku, na oběd do restaurace si ho neberu, nechci aby mne někdo otravoval při jídle (ode dneška na cestu do fronty u výdejního okénka).
  Z práce jdu na nákup, nechávám telefon v autě. Doma hodím telefon a peněženku na stůl a jdu na procházku se psem. S sebou si beru jen klíče. Proč bych si bral na obyčejnou procházku peněženku a mobil?
  Mobil beru do ruky zase až ráno, kolečko se opakuje.
  Jediný čas, kdy se mnou telefon cestuje je tehdy, když jedu v autě. Smysl eRoušky? Nulový.

 5. A prosímvás, appku na nesmrtelnost tam někde nemáte?

  Ale vážně. Nemám mobil s google ani apple službami. A takových bude určitě nemalé procento. Takže efektivita nulová. Naopak může vyvolat pocit falešného bezpečí či falešné paniky. Každý svého štěstí strůjce.

  • „efektivita nulová“ = ty jsi to počítal? Můžeš pls dát vzorec, matematika je můj koníček… předem díky.
   Na tohle jsou pane Švejku studie, stačí 50-60% aktivní populace. U nás to pravděpodobně nehrozí.. je tu přešvejkováno. 🙂

   • Zase budme rozumni. Ja si dovedu predstavit docela dobre situaci, kdy se dost lidem zacne rosit celo potem, jen proto, ze dostanou info, ze byli „v kontktu s nakazenym“. Pritom jim nic byt nemusi a nakazit se taky nemusi. Ono neni dobre podcenovat stress level spolecnosti nebo urcitych skupin spolecnosti. Tohle muze mit taky dost negativni dusledky na zdravi jedince. Tim nerikam, ze ta appka nemuze mit nejakou i pozitivni roli. Mozna jo, ale osobne si myslim, ze je to dost diskutabilni.
    Cesta je podle mne spis ve zvysovani imunity a udrzovani co nejlepsi imunity + mentalni/somaticke kondice nez v „appkach“.

      • Ne, to určitě nemám, resp. nějaká doba tam je, ale není zatím přesně určeno jak je dlouhá… Ovšem obecně by se promořováním měl postup viru minimálně zpomalit, snad finálním řešením je účinná vakcinace.

     • Imunita a „promorovani“ se vzajemne nevylucuje. Clovek s dobrou imunitou a celkovou psychickou kondici muze mit lehci prubeh, na rozdil od ostatnich.
      Ono by bylo vubec zajimave statistiky, kdyby byli znamy vsechny rizkove faktory a pak i ty, ktere imunitu podporuji a jejich vzajemne porovnani. Tohle ale bohuzel nikde neni a kazdy se zameruje jen na „negativni-rizikovou“ stranku, ale nikdo se moc nezameruje, jak z te rizikove udelat nerizikovou.

   • Vir se neptá, jestli máš nebo nemáš appku. Na to fakt čísla nepotřebuješ.

    Starý OS, mobil doma, vypnuté BT, atp. Je tu příliš proměnných, které ve finále můžou způsobit spíš chaos. Což se děje.

    Aznohh: „finálním řešením je účinná vakcinace“. Vidím, že marketing strachu funguje.

 6. Jsem fascinován tupostí většiny, která se tu vyjádřila, teda mimo redmarxe a crhy, kterému by měli zakázat internet, geronto videa mu těžce zastírají zbytky mozkové kůry. Tam je ta tupost už dávno odhalena.

  Cenu za největšího generátora fakenews vyhráva tynyt, ohánět se rádoby znalostí systému a přitom být úplně mimo, to se nevidí tak často. Nebudu se namáhat to vysvětlovat, někteří se o to pokusili (chválím) ale neujalo se ani zrnko. Navíc některé výroky jsou už za hranou toho, co by se mělo v době nouzového stavu a situace, která u nás teď je, trestat víc než krádež vibrátoru.

  A lidé typu „je to k ničemu, protože já mám mobil v šuplíku“ představte si, že nejste střed vesmíru, wow překvapení co?

  Jen pro představu, eroušku první verze jsem velmi kritizoval, byla to dobrá myšlenka, jenže extrémně zneužitelná. Druhá verze je naopak jedno z nejmenších rizik zneužití jakýchkoliv osobních dat, kdejaká hra krade víc, nemluvě o „neodinstalovatelných“ aplikaci jako je fb, ig, a vše od googlu. Navíc, api je přímo od producenta OS, ten tuhle aplikaci vůbec nepotřebuje, má přístup přímo k hw, když bude chtít tak si vás nahraje, až se budete koukat na nahaté babičky. Žádný zástupce vlády z eroušky nic nezíská, pokud by chtěl jakákoli data tak si je poptá přes mobilní operátory, ale to nemá smysl vysvětlovat, protože nějaký pako zná slovo databáze a myslí si, že v nich jsou všechny jeho osobní data přes nějakou eroušku. Doufám, že jste nezapomněli cestou z obchodu zapálit pár 5G stanic…..

  • Haha, já se žádnou znalostí systému neoháněl. To, čím jsem operoval, byly procesní postupy a vždy jsem uváděl všechny alternativy – studovat jak technicky erouška funguje, je zbytečnost. Technická stránka věci je přece nepodstatná, tam se dá čekat, že počet chyb přímo v (jednoduché) aplikaci bude nulový až mizivý.

   Tak ale hlavně že ses tu uvedl jako znalec. 🙂 Mimochodem, FB, IG nepoužívám (a nemám nainstalováno), Google pouze v míře nejnutnější…

  • … no, on je asi dost podstatný rozdíl, když nějaká aplikace zveřejní „Jožka HH Mrkvička má účet na frcbooku“, nebo „Jožka HH má covid, nebo dva a kdo ví jestli nemá ebolu, svině jedna“ … plácání ti jde dobře, bezmozku … nejde o data kde v řiti bydlíš, kolik máš kilo …

 7. To je zase debata o hovínku. Dal jsem to tak do půlky. Kdo si to chce nainstalovat, ten si to nainstaluje a kdo ne, toho stejně nic nepřesvědčí.
  My jsme to v práci vzali sportovně, jako hru na lovení covidních pokémonů. Schválně, kdo bude mít větší skóre. 😀
  Mě to neublíží, když to budu používat a pokud to něčemu může pomoct, tak nejsem sobec a akceptuji to.

 8. Docela zbytečná apka, nejde nainstalovat na Android 4.0, prý mají všichni verzi 5.0 a vyšší. Blbost, někomu takový mobil stačí a kupovat nový nebude. Vývojáři nebudou přece tvořit apky pro starší modely smartfonů.
  Dnes jsem obdržel info, že jsem přišel do kontaktu s pozitivní osobou, ať se hlídám. NIC VÍC. Na dotaz, kde a v kolik hodin jsem obdržel info, že takové informace nejsou povolené. Chápete to? Takže denně díky své práci jezdím po několika krajích ČR a potkávám se s desítkami lidí. Na co taková zpráva, když mi nesdělí, že to bylo třeba 19.10. v Mělníku kolem 17.00. Alespoň bych se rozpomněl, kde jsem v tuto dobu byl a kdo byl poblíž. Zrovna tak trasování bude problematické, neboť potřebné údaje nejsem schopen zaznamenat. Tedy závěrem: Pokud si budemem hrát jen na GDPR, jsou všechny snahy o pomoc k ničemu. Chráním se a sleduji svůj zdravotní stav i tak, a E-rouška nikomu nepomůže, jen straší. Co Vy na to? Co pan Primula na to?