Operátoři udělali všechno proto, aby k sobě nevpustili konkurenci [Shrnutí roku 2016]

1

Zatím bez nového operátora

Byla naděje, že do Česka vstoupí čtvrtý operátor, který by mohl být dravou konkurencí, jako na Slovensku ukázala 4ka. Měl by u nás stejné podmínky, Český telekomunikační úřad dražil část pásem 1800 a 2600 MHz, kterými se sice nedá efektivně pokrývat venkov, ale dočasně by nováček mohl využívat národního roamingu od některého ze stávajících operátorů. Nic takového se bohužel nestalo. Frekvence si rozdělily O2, T-Mobile a Vodafone, úřad inkasoval 2,6 miliardy korun.

Do srpna 2016 musí operátoři pokrýt alespoň 30 menších okresů

Z předchozí aukce z roku 2013 operátorům visely nad hlavou určité závazky. Nakonec je ale stihli splnit. Nejdříve bylo nutné komerčně spustit LTE v pásmu 2600 MHz, což na poslední chvíli všichni zvládli. Dále museli dostat 3G nebo LTE do 30 méně zalidněných okresů (s pokrytím alespoň 95 %). To také splnili.

Splnění dalších podmínek je teprve čeká, úřad už ale změřil, jak jsou na tom operátoři s pokrýváním železničních koridorů a dálnic. V prvním případě je to mizérie, ve druhém přijatelný stav.

S rádiovými frekvencemi souvisely i další události. Evropská komise rozhodla o tom, že část pásma 700 MHz určeného pro DVB-T připadne od roku 2020 mobilním sítím. To by konečně mohl vzniknout operátor konkurující stávající trojce na celonárodní úrovni.

Pásmo 900 MHz se přerozdělovat nebude, u frekvencí 1800 MHz dojde k refarmingu a nízkofrekvenční pásma 400 MHz, které O2 a U:fon využívaly pro CDMA, se časem promění na LTE. První operátor, který loni mimochodem změnil vlastníka, chce přejít do roka. O2 by také rádo, ale Vodafone a T-Mobile mu to nechtějí dovolit.

 

Pevný internet

Velkou akcí pro rok 2017 bude aukce pásma 3,7 GHz, tu úřad připravoval celý minulý rok. Pásmo je určené coby konkurence pro pevné Wi-Fi sítě. Vzejde z ní tři až pět celorepublikových operátorů.

ČTÚ měl za úkol také změřit, jak je na tom pokrytí rychlými pevnými sítěmi. Zmonitoroval Česko, aby určil, kam půjde 14 miliard z evropských dotací na vybudovaní lepší infrastruktury. Zatím vypadá mapka hodně pochmurně.

VDSL2 (Vplus) 35b přinese další skokový nárůst rychlostí

Ne, že by rychlé sítě neexistovaly. Jen nejsou všude. Cetin ale rozšířil počet VDSL přípojek a navýšil i rychlost. Loni na maximálně 80/8 Mb/s. Letos to bude až 250/25 Mb/s. Navyšovalo též UPC, nejvyšší tarif nabízí 400/40 Mb/s. Z větších operátorů zrychlil také Netbox/AIM na 200/100 Mb/s.

Málo dat

Celý rok se nesl v duchu bojů spotřebitelů s operátory. Nejvíce to bylo vidět u O2. Kyslík v létě u všech svých tarifů zrušil možnost surfovat zpomaleně po vyčerpání datového limitu. Sám zvolil automatický dokup dat, explicitně mohou zákazníci nastavit zablokování připojení do konce zúčtovacího období. Operátor o tom dostatečně neinformoval zákazníky, a ČTÚ mu proto udělil pokutu 6 milionů korun. O2 se odvolalo. Samo navíc žaluje úřad kvůli nečinnosti. O2 tvrdí, že FUP není fér. Samotný operátor se ale také nechová fér.

T-Mobile ani Vodafone podobná pravidla (zatím) nepřijmou, ale více dat za stejné peníze se od nich zákazníci také nedočkali. Podle ČTÚ průměrný Čech na mobilu prosurfuje 300 MB měsíčně. Kdybychom počítali jen ty, kteří mají mobilní internet, tak je to 600 MB. Eurostat tvrdí, že v Česku je nejnižší míra využití mobilního internetu z celé Evropské unie.

Podle Eurostatu je v ČR nejmenší využití mobilního internetu z celé EU
Podle Eurostatu je v ČR nejmenší využití mobilního internetu z celé EU

Do kritiky cen mobilního připojení se pustil i sám šéf ČTÚ Jaromír Novák a kontroval všechny argumenty operátorů, proč je v ČR tak draho. Že máme v Česku jedny z nejdražších dat, zjistil i Dtest a Cnews. ČTÚ šel loni operátorům po krku i jiným způsobem. Spustil například užitečný spotřebitelský semafor, ve kterém hodnotí smluvní dokumenty firem.

Experimenty a nové služby

O2 stále odkládá spuštění VoLTE. Zato jako jeden z prvních operátorů v Evropě otestoval síť 4,5G. Loni hodně vsadil na televizi. Tu bezdrátovou nabízí všem zákazníkům, nově i se všemi kanály jako přes pevnou linku. O2 navíc spustil třetí sportovní kanál a chystá ještě čtvrtý. Potěšil akcí s bezplatným poslechem Spotify, byť to nebylo pro každého. Zaujal též chystanou přeměnou telefonních budek na hotspoty a novým neomezeným tarifem pro pevné linky. O2 zatím nemá specializovanou IoT síť, avšak první služby pro chytrá města už ano.

T-Mobile po vzoru Vodafonu spustil HD Voice v GSM. Uvedl další televizní službu, již čtvrtou. Dále rozjel VoLTE pro všechny a začal testovat také ViLTE. Spolu se SimpleCellem pak rozjel zvláštní IoT síť Sigfox. Jeho IoT služba Chytré auto nicméně běží na klasické mobilní síti. Skrz mateřskou společnost Deutsche Telekom se podílí na standardu eSIM a nebeském internetu.

European Aviation Network

Také Vodafone otestoval 4,5G. Pomalu také končí se svou raritní LTE sítí v pásmu 900 MHz. K tomu spustil VoLTE a šikovné volání přes Wi-Fi, které pomocí aplikace funguje na všech telefonech s Androidem. I Vodafone myslí na internet věcí, staví pro něj zvláštní síť NB-IoT. Červení loni potěšili výhodným tarifem pro studenty. Oproti tomu, co nabízejí úřadům, je ale pořád pekelně drahý.

V létě došlo ke změnám v evropském roamingu. Doposud byly určeny maximální poplatky za jednotlivé služby, nově se počítá s příplatky k domácím cenám. Letos by veškeré poplatky i příplatky měly zcela zmizet. Alespoň tedy při férovém využití. Evropská komise nechce dovolit tzv. permanentní roaming, kdy byste doma používali výhradně výhodnější tarify ze zahraničí.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Dobré shrnutí roku. Jen graf Eurostatu (Interstatu?) je pouze o preferenci typů zařízení pro přístup k internetu. Nejde interpretovat tak, že „…v Česku je nejnižší míra využití mobilního internetu z celé Evropské unie.“ Pomohla by přesná metodika průzkumu, která ale nejde dohledat.