Oppo N1: Čínané uchvátili otočným foťákem a touchpadem na zádech

0

Čínští draci o sobě dávají vědět. Na Huawei nebo ZTE jsme si už zvykli, loni a letos se do smartphonů pořádně obuli i jiní: Lenovo, Xiaomi či práce Oppo. Právě poslední zmíněný se chce vymanit ze škatulky, že Číňané dělají jen kopie jiných telefonů, a novinka N1 to jasně potvrzuje.

Navzdory zažitému standardu, že na smartphonech najdete dobrý foťák vzadu a horší vepředu, Oppo umístilo jeden kvalitní přímo do horní hrany a v případě potřeby si jej otočíte, jak potřebujete. Výsledkem tak budou kvalitní momentky i dobrý obraz u videohovorů nebo autoportrétů.

Oppo N1
Oppo N1

Oppo sáhlo po 13Mpx snímači (1/3,06″) od Sony se světleným objektivem f/2.0, který se skládá ze šesti členů. Podobně jako nový iPhone 5S má N1 duální diodový blesk. Jeden svítí tradičně, druhý prý vypálí rozptýlené měkké světlo, díky čemuž mají noční fotky vypadat přirozeněji.

 

Oppo N1 také slibuje rychlé focení. Ze zamknuté obrazovky dokáže první snímek pořídit do 0,6 sekundy. Foťák umí i dlouhou expozici (až 8 sekund), to už však budete muset vymyslet, jak přístroj uložíte do stativu, v rukou takový čas neudržíte. Otočný mechanismus je dle výrobce hodně odolný, měl by vydržet až 100 000 rotací. Foťák se mimochodem dokáže otočit až o 206 °.

Oppo N1 Oppo N1 Oppo N1

Otočný foťák není v mobilním světě žádná novinka, ale u smartphonů se o tom zatím nikdo nepokusil. Tyto experimenty si výrobce nechávali hlavně pro véčkové telefony (Samsung, Nokia a další), kde bylo možné foťák vložit přímo do kloubu. U dotykových placek musí takový foťák pouze nahoru. To s sebou přináší i nevýhody, především velikost.

Oppo N1 rozhodně není žádný drobek. S rozměry 170,7 × 82,6 × 9 mm patří mezi největší telefony vůbec, o hmotnosti 213 gramů ani nemluvě. Na uživatele ale čeká i prostorný 5,9″ displej s rozlišením 1080 × 1920 px. Hardwarová výbava ale jinak neoslní. V telefonu tiká čtyřjádrový Snapdragon 600 (1,7 GHz) s grafikou Adreno 320. Dvougigová operační pamět je u high-endu nutnost, stejně tak 16/32 GB úložné paměti. Slot pro karty nicméně chybí. Nový Číňan se připojí do všech 2G a 3G sítí, s LTE si však nerozumí. Zato dostal Bluetooth 4.0 a gigabitovou Wi-Fi 802.11ac. Nadstandardní je rozhodně akumulátor s kapacitou 3610 mAh.

Kromě foťáku nás telefon zaujal ještě zadním touchpadem. Na ploše 12 čtverečních centimetrů je dotyková plocha, pomocí níž je možné posunovat dokumenty a webové stránky, případně fotit. To se hodí, displej nebude tolik upatlaný a hlavně nebudete prsty zakrývat, co potřebujete vidět. K focení lze použít i dodávanou klíčenku O-Click Control. Malý knoflík dokážete telefon bezdrátově (přes Bluetooth) prozvonit a slouží také jako dálková spoušť foťáku. Fakt už chybí jen ta příprava pro stativ!

N1 samozřejmě běží na Androidu, byť ve starší verzi 4.2. Oppo pro svůj telefon upeklo vlastní ROM s názvem Color, ale uživatelé budou moci snadno přepnout i na komunitní CyanogenMod (jako první telefon vůbec bude mít CM přímo v základu). Oppo N1 je tak rozhodně jedním z nejlepších telefonů pro technologické nerdy. Ti si však na svou modlu budou muset počkat až do prosince.

Zdroj: Oppo

Oppo N1: Čínané uchvátili otočným foťákem a touchpadem na zádech

Ohodnoťte tento článek!